To je aj prípad bývalého poslanca Národnej rady Jozefa Reu (HZDS). Aby mohol kandidovať za primátora Trenčína, pred pár týždňami zmenil adresu. Podľa agentúry TASR má od 1. októbra trvalý pobyt na tej istej adrese ako firma, ktorej je konateľom. Podľa obchodného registra, naposledy aktualizovaného 16. októbra, pritom stále býva v Nemšovej, kde bol istý čas dokonca primátorom.
V Žiline sa zas o funkciu primátora uchádza Ján Mikolaj (HZDS), ktorý sa sem „presťahoval“ pred niekoľkými dňami. „Rovnako ja môžem tvrdiť, že mám prechodný pobyt v Chorvátsku alebo v Benine, ale pritom trvalý pobyt v Žiline mám už 13 rokov,“ povedal s nevôľou terajší primátor Žiliny Ján Slota (PSNS). Mikolaj pred tým býval v neďalekých Rajeckých Tepliciach.
Nie každému, kto sa pre svoju kandidatúru pokúsil zmeniť adresu trvalého bydliska, sa to však podarilo. Vo východoslovenskej obci Ubľa miestna volebná komisia nezaregistrovala dvoch zo štyroch kandidátov na starostu. Podľa starostu Jána Šteca ich žiadosti o udelenie trvalého pobytu v obci preverujú, lebo ich podali len krátko pred uzávierkou prihlášok.
Podľa zapisovateľky Ústrednej volebnej komisie pre komunálne voľby Lívie Škultétyovej sa pri posudzovaní kandidátok dĺžka trvalého pobytu do úvahy neberie. „Keď ho kandidát v obci má, podmienku splnil,“ povedala. Súčasťou žiadosti o udelenie trvalého pobytu je aj doklad o oprávnení užívať byt alebo písomný súhlas vlastníka či prevádzkovateľa ubytovacieho zariadenia, kde občan býva.
Kandidáti, ktorí neboli zaregistrovaní, sa podľa nej môžu odvolať na príslušný okresný súd, a to do troch dní od rozhodnutia miestnej volebnej komisie. Možnosť, že by sa terajší primátori či starostovia takto pokúšali vyradiť z hry svojich protivníkov, je podľa nej zo zákona vylúčená. „Starosta môže byť členom miestnej volebnej komisie, iba ak nekandiduje.“ (joč)