Začiatkom tohto mesiaca bolo za integráciu Slovenska do Aliancie presne 50 percent respondentov. Zároveň stúpol necelé dva mesiace pred rozhodujúcim pražským summitom NATO podiel tých, ktorí sú proti začleneniu krajiny do tejto štruktúry z 38 na 44 percent.
Viac ako dve tretiny opýtaných (70 percent) si myslia, že o vstupe SR do tejto štruktúry by mali rozhodnúť občania prostredníctvom referenda. O niečo viac ako štvrtina občanov (26 percent) je za to, aby o členstve SR v NATO rozhodli poslanci NR SR. Ostatní respondenti otázku nevedeli posúdiť.
Prieskum Ústavu pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade SR zároveň vykázal fakt, že k poklesu podpory integrácie došlo v porovnaní s marcom v takmer všetkých sociodemografických skupinách občanov. Terénnu fázu prieskumu zrealizovali v prvej októbrovej dekáde na vzorke 1067 respondentov vo veku 18 a viac rokov. Šesť percent opýtaných sa k tejto otázke nevedelo vyjadriť.
Zástancovia integrácie Slovenska do NATO si od nášho členstva v tomto vojenskopolitickom zoskupení sľubujú rovnako ako v predchádzajúcich prieskumoch predovšetkým upevnenie medzinárodného postavenia našej republiky (58 percent). Viac ako dve pätiny (43 percent) prointegračne naladených občanov vidí v Severoatlantickej aliancii jedinú záruku našej bezpečnosti vzhľadom na geografickú polohu Slovenska v Európe. Takmer tretina občanov (32 percent) vyjadrila v prieskume presvedčenie, že členstvo Slovenska v NATO zlepší podmienky hospodárskej spolupráce s vyspelejšími demokratickými štátmi a 28 percent si myslí, že napomôže profesionalizácii Armády Slovenskej republiky.
Respondenti, ktorí považujú členstvo Slovenska v NATO za nepotrebné, argumentujú dlhodobo predovšetkým príliš veľkým finančným zaťažením pre štátny rozpočet (v súčasnosti 62 percent). Takmer polovica respondentov, ktorí nepodporujú náš vstup do NATO (49 percent) je presvedčená, že Slovensko by malo byť neutrálnym štátom a nevstupovať do žiadnych vojensko politických zoskupení a takmer tretina (31 percent) z nich zastáva názor, že Slovensko by v Aliancii nebolo nikdy rovnocenným partnerom s ostatnými krajinami tohto zoskupenia.
Podľa prieskumu viac ako sedem z desiatich občanov Slovenska (72 percent) očakáva, že Slovensko dostane na vrcholnom stretnutí predstaviteľov NATO v Prahe v novembri pozvánku na vstup medzi členské krajiny. O opaku je presvedčených 15 percent oslovených respondentov.