Policajný prezident
BRATISLAVA. Syn policajného prezidenta Pavol Gašpar po roku práce vyšetrovateľa odišiel zo zboru a prestúpil na Najvyšší súd.
Od januára je asistentom sudcu, čo je podobná funkcia ako vyšší súdny úradník. Funkciu nezískal vo výberovom konaní.
Miesto asistenta nie je zaujímavé pre plat, zarábajú okolo 500 eur.
Výhodou je, že po dvoch rokoch praxe a dovŕšení tridsiatky bude mať nárok na justičnú skúšku a možnosť uplatniť sa v niektorej z právnických profesií. Môže byť sudcom, prokurátorom, exekútorom či advokátom.
Príbuzných neskúmajú
Cesta na súd
- po štúdiu práv sa Pavol Gašpar rozhodol, že bude policajtom,
- v júli 2012 zložil vyšetrovateľské skúšky,
- v auguste 2013 sa hlásil za úradníka Súdnej rady a uspel,
- po dvoch mesiacoch ho preložili na Najvyšší súd,
- o mesiac sa stal asistentom sudcu, aby mohol vykonať justičnú skúšku,
- výberové konanie tak obišli.
Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin odmieta, že by syna šéfa polície Tibora Gašpara pri prijímaní nejako zvýhodnil.
„Nemôžeme skúmať príbuzných zamestnancov. Vo všeobecnosti však môžeme uviesť, že nemá žiadne výhody. Oproti bývalej profesii si výrazne platovo pohoršil,“ odpovedala Harabinova kancelária.
Pavol Gašpar sa v auguste minulého roka prihlásil do konkurzu na miesto štátneho radcu v legislatívnom odbore Súdnej rady, ktorej tiež predsedá Harabin. Uspel a od októbra nastúpil.
„Zo štyroch pozvaných uchádzačov na výber prišli iba dvaja. Obaja boli úspešní a boli prijatí,“ odpovedala za kanceláriu Súdnej rady Lucia Hučková.
Na mieste Gašpar zotrval len dva mesiace. Od decembra ho preložili na Najvyšší súd, asistentom je od januára.
Najrýchlejší spôsob
Preložiť uchádzača je jednoduchšie ako vypisovať výberové konanie. Zákon o štátnej službe to umožňuje.
Najvyšší súd priznáva, že „tento spôsob je najrýchlejší možný zákonný spôsob“. Využili ho v čase, keď „je súd enormne zaťažený hromadnými podaniami“.
Pavol Gašpar pracuje ako asistent občianskoprávneho senátu. Podľa rozvrhu prác má na starosti odborné práce na základe pokynov nadriadeného a anonymizáciu rozhodnutí.
Na otázky poslané emailom od minulého týždňa neodpovedal.
Otec: Nepomáhal som
Gašpar starší poskytol vyjadrenie pod podmienkou, že bude zverejnené v plnom znení. Hovorí, že jeho syn pracoval v polícii dva roky, pričom na každú pozíciu postupoval v súlade s internými predpismi. Dvakrát bol na psychologickom vyšetrení, bol aj na detektore lži.
„Vždy mal ambície pracovať na prokuratúre alebo v súdnictve. Vzhľadom na to sa aj za cenu zníženia platu asi o 30 percent rozhodol odísť z polície a pripravovať sa na justičnú skúšku,“ vysvetľuje jeho otec.
Odmieta, že by sa niekedy osobne angažoval za synovo zamestnanie, či už v polícii, alebo teraz na súde. „Zastávam názor, že môj syn nemôže byť diskriminovaný v pracovnom živote pre môj výkon funkcie policajného prezidenta.“
Gašparov syn ukončil štúdium na právnickej fakulte v roku 2011.
Denník Nový Čas vlani informoval, že v júli 2012 absolvoval vyšetrovateľské skúšky a potom ho ako 25-ročného na vlastnú žiadosť preložili z Nitry na Úrad boja proti organizovanej kriminalite, čo je elitný útvar.
Tibor Gašpar vtedy tvrdil, že pre náročnú prácu policajta sa jeho syn rozhodol sám.

Beata
Balogová
