BRUSEL/ŠTRASBURG. Nemecko a tiež krajiny ako Bulharsko, Rumunsko či Slovensko nevyužili dosť dobre Európsky sociálny fond (ESF) na integráciu chudobných prisťahovalcov z iných krajín a pre ostatných občanov s nízkymi príjmami alebo pre Rómov v ich vlastných krajinách.
Uviedol dnes na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu líder skupiny socialistov a demokratov (S&D) Hannes Swoboda.
Rakúsky europoslanec povedal, že problém vnútornej migrácie, v súčasnosti v Európe spomínaný v súvislosti so systémom sociálneho zabezpečenia, je "veľmi pokrytecký", nakoľko počet migrantov sa ani zďaleka nepribližuje číslam, o ktorých s obľubou hovoria politici.
Kritiku Nemcov považuje za pokrytectvo
Podľa Swobodu tí, ktorú vedú a podporujú diskusie na túto tému, sú pokrytcami aj z iného dôvodu.
"Ak Európsky sociálny fond v bývalom programovacom období mal čerpanosť okolo 50 percent, pričom absorpčná kapacita Nemecka bola na úrovni 63 percent, a to isté Nemecko sa sťažuje na sociálne problémy spojené s migráciou chudobných ľudí v niektorých mestách, tak ide o pokrytectvo," uviedol Swoboda na tlačovej konferencii.
Podľa lídra S&D mohlo Nemecko použiť zdroje z ESF na integráciu niektorých občanov Rumunska, Bulharska a ďalších krajín do spoločnosti.
To isté podľa neho platí pre krajiny ako Bulharsko, Rumunsko a Slovensko, ktoré nedokázali využiť dostupné zdroje z ESF na integráciu najchudobnejších ľudí na svojom území.
Swoboda pripomenul, že bol osobne svedkom fungujúcich integračných projektov pre rómske komunity, čo dokazuje, že predsudky proti členom tejto etnickej skupiny sú neopodstatnené.
Potešili ho v Košiciach
"Naposledy som bol v Košiciach na Slovensku, kde sme navštívili školu, ktorá používa ESF pre svoj projekt a kde majú výborný prístup k začleňovaniu Rómov do vzdelávacieho systému," uviedol Swoboda.
Dodal, že predsudky, že Rómovia nechcú chodiť do školy, sú mylné, nakoľko riaditeľ tejto školy potvrdil, že rómske deti majú najpresnejšiu dochádzku.
Swoboda upozornil, že sú pomýlené predsudky, podľa ktorých Rómovia sú leniví, že sa im nechce chodiť do školy a že sa nechcú vzdelávať. Dôkazom toho sú viaceré úspešné projekty zamerané na začlenenie Rómov do spoločnosti.
Chce eurokomisára pre Rómov
Europoslanec v tejto súvislosti pripomenul, že už počas predsedníctva Romana Prodiho v Európskej komisii žiadal, aby otázku menšín spravoval novovytvorený post eurokomisára pre Rómov, nakoľko v Európe žije od osem do 12 miliónov Rómov, čo je oveľa viac ako počet obyvateľov niektorých členských štátov únie, avšak nikto nie je za nich zodpovedný.
"Ide o európsky problém, ale myslím si, že EÚ premrhala vhodný čas na riešenie tohto problému," konštatoval Swoboda.