Bratislava 24. októbra (TASR) - Pokles podpory občanov SR pre vstup Slovenska do NATO z 57 percent v marci na súčasných 50 percent nemožno považovať za mimoriadne významný, tvrdí politológ Marek Rybář z Katedry politológie Univerzity Komenského v Bratislave. Dá sa podľa neho predpokladať, že strata popularity Aliancie medzi obyvateľmi SR môže byť reakciou na napätú situáciu v Iraku. "Naši ľudia sú veľmi citliví na tieto otázky. Aj prípadný útok na Irak by na Slovensku našiel pravdepodobne len veľmi nízku podporu," povedal dnes Rybář pre TASR.
Znižovanie podpory pre ambíciu Slovenska stať sa členským štátom Aliancie nebude však mať podľa neho nijaký vplyv na rozhodnutie devätnástky o prizvaní Slovenska. Navyše na Slovensku sa nebude konať na túto tému referendum, hoci podľa prieskumu by ho uvítalo 70 percent opýtaných. Všetky parlamentné strany, s výnimkou nováčika v zbore - Komunistickej strany Slovenska, sú totiž za vstup do NATO a referendum by musela iniciovať nejaká významná politická sila.
Rybář predpokladá, že podpora integrácii SR do NATO porastie po vrcholnej schôdzke NATO, na ktorej očakáva Slovensko pozvanie do tejto politicko-vojenskej organizácie. "Slovenskí predstavitelia tam budú v spoločnosti svetových štátnikov, a to vždy dobre pôsobí a má to vplyv na verejnú mienku," tvrdí. Teoreticky môže dôjsť naopak ešte k ďalšiemu poklesu podpory, a to v prípade útoku na Irak, ktorý by nemal podporu Bezpečnostnej rady OSN a do ktorého by sa popri USA zapojili niektoré ďalšie členské štáty NATO, napríklad Veľká Británia. "Ale to je špekulácia," dodal.
V každom prípade však podľa neho nemožno považovať sedempercentný pokles podpory obyvateľov vstupu SR do NATO za významný, keďže pri prieskumoch, ktoré sa uskutočňujú na vzorke okolo 1000 respondentov, treba počítať s trojpercentnou štatistickou odchýlkou. Význam nemožno pripisovať ani rozdielu do šiestich percent, hlavne keď porovnávame s marcovými údajmi, kedy podpora integrácii do Aliancie dosahovala historické maximum, čo mohla byť tiež náhoda, uzavrel Rybář.
Ústav pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade SR dnes zverejnil prieskum, podľa ktorého podpora občanov SR vstupu do NATO klesla v októbri v porovnaní s marcom o sedem percentuálnych bodov na 50 percent. Proti začleneniu krajiny do tejto štruktúry bolo 44 percent opýtaných. Prieskum tiež vykázal údaj, podľa ktorého si viac ako dve tretiny (70 percent) myslia, že o vstupe SR do tejto štruktúry by mali rozhodnúť občania prostredníctvom referenda. O niečo viac ako štvrtina občanov (26 percent) je za to, aby o členstve SR v NATO rozhodli poslanci NR SR.