BRATISLAVA. Údaje zo Štatistického úradu naznačujú, že o obyvateľov v posledných troch rokoch neprichádza už ani Bratislava.
Od roku 2011 do septembra 2013 podľa štatistikov v hlavnom meste pribudlo štyritisíc ľudí prihlásených na trvalý pobyt. Mierny nárast však prišiel po prudkom vyše 19-tisícovom prepade počtu obyvateľov medzi rokmi 2010 a 2011.
Taký extrémny medziročný pokles zrejme v skutočnosti nenastal, na papieri ho spôsobilo sčítanie obyvateľov v roku 2011.
Doba satelitov sa ešte nekončí, mestá sa vyľudňujúČítajte
Štatistika a štatistika
Oficiálny počet obyvateľov miest a obcí určuje Štatistický úrad práve z výsledkov sčítania, ktoré prebieha každých desať rokov. Tento údaj je dôležitý aj pri určovaní výšky podielových daní, ktoré prerozdeľuje samosprávam štát.
Údaj zo sčítania sa potom každý rok koriguje podľa počtu narodených, zomretých, prisťahovaných a odsťahovaných až do ďalšieho sčítania.
Výpočty sa však často líšia od tých, ktoré si vedú mestá. Žilina tvrdí, že na začiatku roka 2013 mala 84 225 obyvateľov, Štatistický úrad jej ich narátal o 2843 menej. Prešovu zas pridal o 2749 obyvateľov viac, ako eviduje mesto.
Štatistický úrad aj samosprávy pritom rátajú počet obyvateľov prihlásených v meste na trvalý pobyt. Jediný rozdiel spočíva v tom, že mestá evidujú iba občanov Slovenska a Štatistický úrad v sčítaní zarátava aj cudzincov s trvalým pobytom. Ich počty však nie sú podľa miest také veľké, aby rozdiely vysvetlili. „Náš údaj považujeme za hodnovernejší,“ vraví hovorca Žiliny Pavol Čorba.
Hovorca štatistikov Marián Jánošík upozorňuje, že sčítanie obyvateľov nenahrádza presnú evidenciu obyvateľov, ale slúži najmä na zaznamenávanie vývojových trendov.
„Treba však povedať, že v prípade miest, ktoré sa sčítali dôkladne a dôsledne si plnia povinnosť ohlasovania narodených, zomretých, prisťahovaných a vysťahovaných vo vzťahu k Štatistickému úradu, rozdiely medzi ich číslami a demografickou štatistikou vzniknúť nemohli.“
Ťažké počty a spory
Problémy so sčítaním boli najmä v Bratislave, kde sa časť ľudí odmietla sčítať, k niektorým zas neprišli alebo sa cez zamknuté vchody nedostali sčítací komisári. Počet obyvateľov mesta tak úrad dopočítal s pomocou štatistických operácií.
Ďalšie nepresnosti medzi údajmi miest a úradu mohli podľa Jánošíka vzniknúť aj tým, ak rodiny či samosprávy v sčítaní nenahlásili obyvateľov, ktorí boli v zahraničí.
Na rozdiely v počtoch obyvateľov doplatila nedávno Prievidza, ktorá podľa štatistického úradu klesla v roku 2010 pod 50-tisíc obyvateľov, hoci podľa mesta k tomu nedošlo. Mesto tak v ďalšom roku prišlo o 650-tisíc eur z podielových daní. Prievidza Štatistický úrad zažalovala aj na súde, no neuspela.

Beata
Balogová
