Peter z Bratislavy nevie zohnať lekára na niektoré svoje ochorenia. Vraví, že mu buď zložia telefón, alebo ho odmietnu v e-maile.
BRATISLAVA. Už viac než dva roky vie, že je HIV pozitívny. Nepovažuje to za svoj najväčší problém.
Viac ho zamestnáva praktická otázka, ako človek s týmto vírusom môže nájsť lekárov ochotných ho vyšetriť.
„Nemám endokrinológa a gastroenterológa,“ vraví Peter z Bratislavy. Nie je to jeho skutočné meno, denník SME ho pozná. Bratislavčan chce zostať v anonymite.
Okrem týchto dvoch špecializácii nemohol dlho nájsť v hlavnom meste ani zubára.
„Oslovil som ich sedemdesiat,“ vraví. Ošetriť ho bol ochotný len jeden z nich, ktorý ordinuje v bratislavskom Starom Meste.
Nakazil ho partner
Peter je homosexuál. O tom, že je HIV pozitívny, sa dozvedel pred dva a pol roka. O jeho chorobe vedia len traja ľudia. Rodičia medzi nimi nie sú.
„Keď som sa to dozvedel, päť minút som plakal,“ spomína si na chvíľu, keď testy potvrdili vírus. Dodáva, že v tej chvíli sa mu mysľou prehnal celý jeho život.
„Zmenili sa mi priority,“ odpovedá na otázku, ako mu správa zmenila život. „Uvedomil som si, že peniaze nie sú všetko.“
Vraví, že neprepadol depresii. Ak HIV pozitívny človek berie lieky a navštevuje lekára, vírus ho bezprostredne neohrozuje na živote. „Asi ma skôr zrazí auto, ako zomriem na HIV.“
Petra nakazil jeho partner. Bratislavčan tvrdí, že nevedel, že je HIV pozitívny. „Nemôžete šíriť nenávisť,“ odpovedá na otázku, či je naňho nahnevaný.
Dnes má už iného partnera, ktorý HIV nemá. Ten o Petrovej chorobe vie, pri sexuálnom styku používajú ochranu.
Isté obmedzenie v sexuálnej oblasti však podľa neho nie je nič oproti predsudkom niektorých lekárov a zubárov, ktorých pomoc by potreboval.
Niektorí zložia telefón
„Na Slovensku som oslovil tisíc lekárov z rôznych oblastí, no len desať percent mi odpovedalo, že sú ochotní ma ošetriť,“ vraví Peter.
Ochota ošetriť HIV pozitívneho pacienta podľa neho úmerne klesá smerom od západu na východ Slovenska. Prístupnejší sú mladší lekári od 30 do 45 rokov, sumarizuje výsledky svojho prieskumu.
Lekárov kontaktoval buď telefonicky, alebo e-mailom. „Osobne som to neskúšal. Nemal som odvahu,“ priznáva.
Keď telefonoval a povedal, že je HIV pozitívny, nemálo lekárov hneď zložilo telefón. Ak im napísal e-mail, niekedy sa dočkal aj odpovede. Lekári, či zubári v nich však len vysvetľovali, prečo ho nemôžu vyšetriť.
Niektoré e-maily adresované zubárom a stomatologickým klinikám si prezrelo aj SME. Šesť ich následne oslovila aj redakcia.
Zdôvodnenia, prečo Petra neošetria, sa zhodovali s tým, čo mu napísali do mailu.
„Ošetrenie HIV pozitívneho pacienta prináša zvýšené nároky na hygienický režim takéhoto ošetrenia a pracoviska, čo, žiaľ, nie sme schopní v našom súkromnom zariadení zvládnuť,“ znie odpoveď jednej kliniky. Podobne reagovala väčšina zubárov.
Niektorí argumentujú aj tým, že nemajú skúsenosti s týmto typom ošetrenia.
Vírus je na vzostupe, ľudia sa prestali báť
Nakazených HIV pribúda a na testy chodí menej ľudí.
BRATISLAVA. Počet nových prípadov HIV na Slovensku vlani oproti predchádzajúcim rokom výrazne stúpol.
Šéfka Národného referenčného centra pre prevenciu HIV a AIDS Danica Staneková hovorí, že v roku 2013 zaznamenali okolo 80 nových prípadov HIV. Údaj nie je konečný, prípady za minulý rok ešte spracúvajú.
Na prvý pohľad nejde o vysoké číslo, no v roku 2012 sme registrovali 50 prípadov a na začiatku tohto desaťročia len 25 nových nakazených.
Odborníčka odhaduje, že v skutočnosti každoročne pribudne tri- až štyrikrát viac nových prípadov HIV, než evidujú štatistiky.
Do 30. septembra sme na Slovensku evidovali celkovo 489 prípadov HIV. V 72 prípadoch prešla infekcia do AIDS a 41 ľudí s vírusom HIV zomrelo. Prípady registrujú od roku 1985.
Najviac HIV pozitívnych ľudí žije v Bratislave a okolí. „Približne 45 percent,“ odhaduje Staneková. Väčšina z nich, 63 percent, sú muži, ktorí majú styk s mužmi.
Napriek nárastu nových prípadov však klesá počet testov na HIV, ktoré si ľudia dajú robiť. Kým v roku 2010 ich bolo vyše 190-tisíc, predvlani len niečo vyše 183-tisíc.
„Pravdepodobne si ľudia riziko nákazy stále neuvedomujú,“ myslí si Staneková. Za poklesom podľa nej môže byť aj to, že infekcia HIV sa dá liečiť, ale nie vyliečiť.
Nárast nakazených ľudí s HIV Peter z Bratislavy, ktorý má tiež vírus, vysvetľuje dôverčivosťou najmä mladých. Stačí im jedna veta „Som čistý“ a dôkaz o tom už nepýtajú.
„Našiel som na Pokeci aj takého, ktorý povedal, že mám s ním spať, lebo sa chce nakaziť, pretože ho to vzrušuje,“ vraví Peter.

Beata
Balogová
