Košice 24. októbra (TASR) - Majiteľ nebankovej finančnej inštitúcie Dexterity Financial, 41-ročný Ján P. z Košíc, dnes využil svoje právo a pred senátom Okresného súdu (OS) Košice I odmietol vypovedať. Pojednávanie s ním sa začalo v atmosfére pripomínajúcej davovú hystériu, počas ktorej niektorí poškodení vykrikovali, že žiadajú preňho najvyšší trest.
"Chcem povedať len toľko, že každá jednotlivá zmluva, to je osobitný prípad, a každý prípad je špecifický. Môžem sa vyjadriť len k výpovedi každého jednotlivého poškodeného, nemôžem vypovedať vo všeobecnosti," uviedol obžalovaný. Ako ďalej zdôraznil, tichí spoločníci boli na základe uzatvorených zmlúv uzrozumení s tým, že sa budú podieľať nielen na ziskoch nebankovej inštitúcie, ale aj na strate v prípade, že sa firma dostane do mínusu.
Jána P. prokurátor obžaloval z pokračujúceho trestného činu sprenevery, ktorého sa mal dopustiť v období od marca 1996 do konca roka 1998, kedy prijímal vklady tichých spoločníkov sľubujúc im až 45-percentné zisky formou výnosov.
Ako vyplýva z obžaloby, Ján P. ako majiteľ nebankovej finančnej inštitúcie prijal na základe zmlúv o tichom spoločenstve, ale aj zmlúv o pôžičke a ústnych dohôd finančné prostriedky najmenej od 106 osôb v celkovej výške 17,3 milióna korún za účelom ich zhodnotenia. "Takto získané prostriedky čiastočne použil na vyplácanie výnosov vyplývajúcich z predchádzajúcich zmlúv, čo mu malo zabezpečovať ďalších klientov, a časť získaných financií použil pre vlastnú potrebu. Svojim veriteľom spôsobil škodu vo výške takmer 13,8 milióna korún," zdôraznil prokurátor.
Už počas vyšetrovania poškodení zdôrazňovali, že podľahli masívnej reklame sľubujúcej obrovské výnosy.
"V druhej polovici deväťdesiatych rokov bol boom nebankových inštitúcií. Keď na vás denno-denne intenzívne pôsobí takáto reklama a človek je takej poctivejšej nátury, tak podľahne. Celá rodina sme dali peniaze dokopy, a teraz nemáme nič. Vlastne máme len to, že sa podieľame na strate nebankovej firmy," uviedol pred súdom jeden z poškodených.
"Na tie peniaze sme robili celý život a verili sme, že si po roku, dokedy nám trvala zmluva o tichom spoločenstve, tie peniažky užijeme. Nakoniec sme si ich užili tak, že sa nám práve pre peniaze rozpadlo manželstvo," vypovedal ďalší poškodení. Ako ďalej dodal, majiteľ firmy mal samé drahé autá vrátane amerických značiek. "Každý týždeň mal iné auto, chodil na exkluzívne zahraničné dovolenky, pôsobil na nás svojím bohémskym životom. A tak sme mu verili. Ubezpečoval nás, že nemôže prísť do straty a teda sa nemáme čoho báť. Naše peniaze vraj dobre zhodnotí, lebo bude postupne ďbudovať celé Tatryď. A nám nezostalo nič," zdôraznil poškodený.
Súd potrebuje vypočuť ešte ďalších poškodených i množstvo svedkov, vrátane súdnych znalcov, ktorí by mohli objasniť niektoré finančné toky, a tak pojednávanie odročilna január.
*fur som