BRATISLAVA. Počet zdravotných terénnych pracovníkov pôsobiacich v rámci projektu "Zdravé komunity" v marginalizovaných rómskych komunitách sa zvýši na 160 osôb.
K doterajším 120 zdravotným asistentom pribudne ďalších 36 a tiež štyria koordinátori.
Ako informoval Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, projekt sa v roku 2014 rozšíri do ďalších 36 lokalít Slovenska.
Projekt, zameraný na podporu zdravia obyvateľov rómskych komunít, spoločne realizuje Ministerstvo vnútra SR, Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, Ministerstvo financií SR a Platforma na podporu zdravia znevýhodnených skupín.
Podľa splnomocnenca pre rómske komunity Petra Polláka vychádza opodstatnenie tohto projektu z faktov, ktoré svedčia o vysokej úmrtnosti v nízkom veku a zlom zdravotnom stave obyvateľov osád.
"Už minulý rok ukázal, že vďaka projektu sa podarilo odhaliť zdroje infekčných ochorení a poskytnúť potrebné informácie o prevencii v oblasti zdravia, ktoré obyvatelia osád nemajú a potrebujú ich," podotkol Pollák.
Projekt Zdravé komunity vznikol z iniciatívy Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) v roku 2003. V minulom roku zdravotní asistenti pôsobili v 108 lokalitách Slovenska. Organizátori projektu odhadujú, že tento program má v súčasnosti dosah na vyše 105-tisíc obyvateľov rómskych komunít a takmer 450.000 obyvateľov majority v daných lokalitách.