Aliancia Fair-play vraví, že časové obmedzenie kampane je nezmyselné.
BRATISLAVA. Kampaň pred prezidentskými voľbami sa začína až pätnásť dní pred hlasovaním a mimo tohto obdobia ju zákon zakazuje.
Slovensko je však už dnes plné bilbordov uchádzačov o funkciu prezidenta a nikoho to netrápi.
Zákon definuje kampaň ako „činnosť v prospech voľby kandidáta“, spomína inzerciu, reklamu aj plagáty.
Už roky sa obchádza tak, že až pred hlasovaním sa na plagáty dolepí veta – „voľte za prezidenta“ alebo volebné číslo kandidáta.
Vyzerá to ako kampaň
Z bilbordu Roberta Fica je na prvý pohľad jasné, že ide o činnosť v prospech kandidáta, keďže je na ňom napísané, že je kandidátom na prezidenta. Smer na otázky neodpovedal.
Andrej Kiska mal bilbordy už pred letom. Doteraz minul asi 200-tisíc eur z vlastných úspor. Odpísal, že náklady zverejňuje priebežne a vyúčtuje ich v súlade so zákonom.
Ján Čarnogurský zatiaľ minul okolo 40-tisíc. Bilbordy ešte len pripravuje. Aj on pripúšťa, že kampaň „de facto“ beží. Náklady zverejní do 30 dní po voľbách.
Šéf kampane Milana Kňažka Martin Lengyel hovorí, že zatiaľ zaplatili asi 25-tisíc eur, z ktorých zhruba 15-tisíc išlo na tlač Kňažkovej knihy.
Bilbordy neplánujú a prvé platby už majú na transparentnom účte, ktorý je verejne prístupný. Účtovať ministerstvu budú posledné dva týždne.
Plagáty Radoslava Procházku slúžia oficiálne na propagáciu jeho knihy, no aj on sa už voličov cez inzerciu pýtal: Mladý prezident? Prečo nie?
„Za volebnú kampaň musíme považovať všetko, čo za ňu považuje zákon,“ vraví. Zatiaľ vraj minul vyše stotisíc eur, mal okolo 1100 bilbordov.
Plagáty už má aj kandidát Ľudovej platformy Pavol Hrušovský. Vraví, že zákon je nejednoznačný a podobne postupovala aj Iveta Radičová. Sumu, ktorú minul, povedať nevie, všetko vraj transparentne zdokladuje.
„Kampaň je financovaná z darov občanov, z vlastných zdrojov a časť je z peňazí KDH.“
Bez kontroly
„Ministerstvo nemá v kompetencii hodnotenie bilbordov jednotlivých prezidentských kandidátov, ktoré sú na Slovensku už približne rok,“ vraví ministerstvo financií, ktoré má kontrolovať financovanie kampaní.
Volebné pravidlá sa podľa návrhov ministra vnútra Roberta Kaliňáka mali meniť ešte pred prezidentskými voľbami. Smer návrh neskôr pozastavil.
Kaliňák SME vo štvrtok povedal, že za volebnú kampaň považuje len obdobie dvoch týždňov pred hlasovaním.
Plagáty spred tohto obdobia sú podľa jeho výkladu kampaňou informačnou. Zákon takýto pojem nepozná.
Kaliňák vraví, že chcel predĺžiť obdobie, za ktoré musia kandidáti vyúčtovať svoje náklady, na tri až šesť mesiacov.
Zákaz kampane mimo obdobia dvoch týždňov pred voľbami je nezmysel, hovorí Peter Kunder z Aliancie Fair-play. Politici by podľa neho mali s voličmi komunikovať stále – a aj mimo tohto krátkeho času.


Beata
Balogová
