Nedostačujúca kapacita škôlok a zlý technický stav druhej materskej školy viedli obec Hrabušice k radikálnemu riešeniu. Dopyt rodičov o umiestnenie detí v predškolskom zariadení by sa mal tak uspokojiť.
HRABUŠICE. Druhá materská škola v Hrabušiciach už dlhší čas dosluhuje. Chýbajúce peniaze na opravu budovy sa podpísali pod jej zlý technický stav, nevyhovujúca je aj statika. Obec sa preto rozhodla pustiť do výstavby kontajnerovej škôlky.
„Stav budovy druhej materskej školy je taký, aký je. Novú škôlku nevyhnutne potrebujeme. Dopyt rodičov o umiestnenie detí v zariadení ďaleko prevyšuje naše kapacitné možnosti. Kontajnerová škôlka sa nám zdá rýchlym a praktickým spôsobom, ako čo najskôr vyriešiť situáciu,“ uviedla starostka Hrabušíc Janka Skokanová (KDH).
V obci vďaka 36 kontajnerom vytvoria štyri triedy. V súčasnosti sú v škôlke dve s 58 deťmi.
Ide o akési skladačky, ktoré sú už s vykurovaním a elektrinou, stačí ich len napojiť na existujúce inžinierske siete.
„Kontajnerová škôlka spĺňa všetky technologické, technické i hygienické požiadavky,“ doplnila starostka.
Vyrastie na dvore
Nová škôlka vyrastie pod oknami základnej školy. V týchto dňoch už na školskom dvore osádzajú piliere, na ktorých bude kontajnerová škôlka stáť. Ide o základy, ktoré umožnia v budúcnosti nadstavbu škôlky.
„V prípade potreby sa na kontajner nadstaví ďalší a tým sa rozšíri kapacita škôlky. Ak bude priaznivé počasie, do troch mesiacov by mala škôlka stáť. Spustiť ju chceme už od budúceho školského roka. Bude tu výdajňa stravy, vo vedľajšej veľkej škôlke je kuchyňa, ktorá bude stravu zabezpečovať. Tak budeme mať v rámci jedného školského areálu všetky predškolské a školské zariadenia pokope. Bude tam zachované aj školské a dopravné ihrisko,“ uviedla J. Skokanová.
Na spolufinancovanie obec vezme úver
Náklady na výstavbu škôlky sú 228-tisíc eur. Dotácia z Úradu vlády SR predstavuje 118-tisíc eur. Zvyšné prostriedky obec zaplatí z vlastných zdrojov, respektíve z úveru.
„Ak by nebolo dotácie z úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity, určite by sme sa sami do výstavby škôlky nepustili. Nemali by sme na to dostatok finančných prostriedkov,“ dodala starostka.
Obecné zastupiteľstvo v Hrabušiciach ešte na sklonku uplynulého roka schválilo čerpanie úveru na investičné zámery obce vo výške 240-tisíc eur. Novú škôlku budú navštevovať deti z obce. Bude jediná svojho druhu v okrese.
Kontajnerové školy
Zaujímalo nás, ako je to s výstavbou kontajnerových škôl a škôlok v rámci Slovenska.
Ako uviedol hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák, na základe rozhodnutia ministra vnútra bolo na podporu sociálnych a kultúrnych potrieb a riešenia mimoriadne nepriaznivých situácií rómskej komunity schválených 68 žiadostí o dotácie, medzi ktorými bola aj žiadosť obce Hrabušice.
S výstavbou kontajnerových zariadení začali vlani. „V roku 2014 bude rezort pokračovať vo výstavbe modulových základných škôl, teda bude postupne budovať tzv. partnerstvá štátnej správy a samosprávy. V týchto dňoch sa pripravujú stretnutia v Banskej Bystrici, Prešove a Košiciach ohľadom výstavby modulových škôl pre rok 2014. Do zoznamu sú predbežne zaradené tie školy a tí zriaďovatelia, ktorí objekty nutne potrebujú. Konečný zoznam bude známy po ukončení týchto rokovaní,“ upresnil hovorca.
Zoznam obcí a škôl, ktoré majú problém s nedostatočnou kapacitou, vedie rezort od roku 2010. V roku 2013 sa v tejto veci podarilo pokročiť v spolupráci s ministerstvom financií, ministerstvom vnútra, Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, okresnými úradmi a so samosprávami.
šim

Beata
Balogová
