Denník SME si z pražského archívu vyžiadal premiérovu prihlášku do KSČ. Súčasťou spisu sú aj posudky členov strany, v ktorých sa o Robertovi Ficovi píše ako o oddanom súdruhovi.
BRATISLAVA. Za prísneho ateistu sa vyhlásil Robert Fico, keď sa v 80. rokoch uchádzal o členstvo vo vládnucej Komunistickej strane Československa.
Ku katolíckej viere sa v prihláške do KSČ nepriznal.
„Zastávam prísne ateistické stanovisko,“ napísal v roku 1984 do životopisu, ktorý je súčasťou prihlášky.
Dokumenty sprístupnil denníku SME Národný archív v Prahe, ktorý vedie databázu členov strany pred rokom 1989.
Pred dvoma týždňami premiér Fico odštartoval svoju prezidentskú kampaň spoveďou, akým je katolíkom. V predvolebnom videu opisoval, že vyrastal vo veľmi silne katolícky orientovanej rodine.
„Prešiel som svätým krstom, svätým prijímaním, prešiel som dokonca birmovkou. Keby som si dnes mal urobiť profil vo vzťahu ku katolíckej cirkvi, možno by som vyšiel lepšie ako ktorýkoľvek poslanec za KDH.“
Fico v ňom ani raz nespomenie svoju komunistickú minulosť. Ani v oficiálnom životopise na stránke Úradu vlády nemá, že začínal v KSČ.
Prečítajte si tiež:
S otázkou, či existuje Boh, si u Roberta Fica na svoje neprídete, píše Peter Schutz
Ktoré z toho platí?
Fico v piatok nevysvetlil, prečo komunistom písal o ateizme a vo videu hovorí iné.
Hovorkyňa Smeru Monika Počátková odpísala, že SME nebude odpovedať, kým sa neospravedlní za klamstvá, ktoré vraj uverejnil v minulosti.
Podľa archívnych dokumentov sa Fico stal kandidátom na členstvo v KSČ 16. apríla 1984, keď študoval právo na Univerzite Komenského v Bratislave. Do strany ho prijali o dva roky neskôr, keď mal 21 rokov.
Historik Patrik Dubovský považuje za počudovaniahodné, že sa uchádzal o stranícku knižku po Charte 77, keď režim tvrdo trestal náboženských aktivistov.
„Ako študent práva musel vedieť, že napríklad troch študentov odsúdili za pašovanie náboženskej literatúry z Poľska.“
Fico v prihláške nerieši, či by chcel stranu zmeniť.
„Vstúpil do nej v období gorbačovskej perestrojky, keď už mnohí kritizovali, čo režim napáchal. Neprekážala mu ani akcia ŠtB, ktorá úplne zlikvidovala tajnú františkánsku rehoľu na Slovensku a v Česku,“ upozorňuje bývalý pracovník Ústavu pamäti národa Dubovský.
Fico komunistickým funkcionárom písal, že už na gymnáziu v Topoľčanoch bol predsedom základnej organizácie Socialistického zväzu mládeže. Na vysokej škole robil študijného referenta vo fakultnom výbore SZM.
„Po prijatí za kandidáta KSČ bolo mojou kandidátskou úlohou skvalitnenie mojej mimoškolskej činnosti. Myslím, že som pre splnenie tejto úlohy vykonal všetko.“
Fico dnes nehovorí, ako vnímal prenasledovanie ľudí pre vieru. V minulosti vyhlásil, že si November 1989 nevšimol.
Prečítajte si tiež:
Prezidentský palác dosiaľ patril iba komunistom
Oddaný súdruh Fico
Súčasťou archívneho spisu sú aj tri posudky členov KSČ, ktorí odporúčali Fica do strany vziať. Ich mená sú vybielené.
Jeden z nich opisuje Fica ako „seriózneho a najmä politike našej strany oddaného a presvedčeného súdruha“.
Aj výbor základnej organizácie KSS na škole s ním bol spokojný: „Zastáva vedecký marxisticko-leninský svetonázor. S náboženskou otázkou je vysporiadaný.“
Dubovský si myslí, že Fico manipuluje s verejnosťou. „Prijatie birmovania je totiž v priamom rozpore s členstvom v komunistickej strane, ktorá mala v programe princíp ateizmu.“
Čo napísali o Robertovi Ficovi
Ručitelia z KSČ:
„Ako ročníkový učiteľ poznám s. Fica ako veľmi dobrého študenta, organizátora, seriózneho a najmä politike našej strany oddaného a presvedčeného súdruha. Aj ako kandidát KSČ si splnil svoje povinnosti. Bude dobrým členom strany. Jeho prijatie odporúčam za prácu v SZM a najmä medzi spolužiakmi.“
„Aktívne pracoval v SZM, dosahoval výborné študijné výsledky, usiloval sa o svoj ďalší ideovo-politický rast. Konal v duchu politiky KSČ.“
Výbor základnej organizácie KSS:
„Ako kandidátovi členstva v KSČ mu bolo uložené aktívne sa podieľať na činnosti FV SZM a zodpovedne plniť úlohy vyplývajúce z funkcie študijného referenta. Obe úlohy iniciatívne a svedomite plnil.“
„Zastáva vedecký marxisticko-leninský svetonázor. V zahraničí nemá príbuzných a s nikým v zahraničí neudržiava písomný styk. S náboženskou otázkou je vysporiadaný.“

Beata
Balogová
