BRATISLAVA. Tri roky po tom, ako sa SME začalo zaoberať kauzou bytového domu Glance House v Bernolákove, je situácia oklamaných klientov ešte komplikovanejšia ako v roku 2011.
Polícia, prokuratúra a súdy nedokázali vyriešiť spory v developerskej firme, pre ktoré zostáva novostavba so 123 bytmi stále prázdna. Komu patrí, stále nie je jasné.
Komplikácie prišli po tom, ako bývalý šéf prokuratúry Dobroslav Trnka v roku 2012 nezákonným listom umožnil prevod zablokovanej bytovky na firmu blízku jeho kamarátovi Mariánovi Kočnerovi.
Bezradní klienti
Fakty
Zablokovaná bytovka
- v septembri 2008 obec vydala stavebné povolenie,
- vo februári 2010 firma prezentuje dokončené byty,
- v rovnakom čase sa v nej však začínajú spory o majetok,
- v júni 2010 začala konať polícia a objavil sa problém s pozemkami,
- špeciálna prokuratúra bytovku zablokovala,
- v novembri 2012 sa dozvedela, že Trnka za jej chrbtom umožnil prevod domu,
- zmocnila sa ho firma Gapeja blízka Mariánovi Kočnerovi,
- Generálna prokuratúra prevody hneď stopla,
- viedlo to však k sérii súdnych konaní, ktoré stále nekončia.
SME o prípade prvý raz informovalo v januári 2011.
Klienti, ktorí zaplatili zálohy, sa obávali, že zostanú bez bytov aj bez peňazí. Ich situácia sa odvtedy zmenila len k horšiemu.
„Žijem v štáte, kde ma úplne beztrestne okradli o deväťtisíc eur a to za asistencie štátnych orgánov, ako sú polícia, súdy prokuratúra a kataster,“ hovorí klient František Horváth.
Dodáva, že on aj ostatní chcú len späť svoje peniaze a vyvodenie zodpovednosti. „Nikto nie je obžalovaný, odsúdený, dom chátra a klienti sú bez peňazí. Tento prípad je lakmusový papierik práva a spravodlivosti na Slovensku.“
Takto podľa Horvátha dopadlo asi dvadsať rodín. Celkovo za byty zaplatili okolo 300-tisíc eur.
Poškodení klienti žiadali o pomoc Generálnu prokuratúru v novembri 2012, keď ju viedol prvý námestník Ladislav Tichý. Jej súčasný šéf Jaromír Čižnár tvrdí, že po jeho nástupe do funkcie ho nekontaktovali.
Dom skolaudovaný na jar 2010 je dnes za plotom a prázdny. Na najvyššom poschodí bolo v pondelok dokorán otvorené okno. Na ďalšom okne je rozbité sklo.
Priestory v dome chcela kúpiť na zdravotné stredisko a učiteľský byt aj obec Bernolákovo. Od zmluvy odstúpila ešte pred zložením zálohy, lebo mala o projekte pochybnosti. Teraz už s bytovkou nemá nič.
Starostlivá správkyňa
Starosta Ľubomír Poór v poslednom období komunikuje so správkyňou konkurznej podstaty, ktorá sa o stavbu stará.
„Požiadala nás o spoluprácu pri riešení napojenia na elektrinu. Od polovice minulého roka je bytovka napojená na pult centrálnej ochrany, kde je hlásené prípadné narušenie objektu,“ hovorí Poór s tým, že nijakú mimoriadnu udalosť nezaznamenali.
Starosta hovorí o správkyni konkurzu na firmu Gapeja, ktorá patrí Kočnerovmu spoločníkovi Štefanovi Ághovi.
Gapeja sa k domu dostala v roku 2012 na základe Trnkovho listu. Cez konkurz chcel Kočner byty rozpredať. Výsledkom sú len ďalšie súdne spory. Kedy sa skončia, nevie nikto odhadnúť.

Čo sa v dome kazí
Dom sa zatiaľ znehodnocuje. Podpredseda Slovenskej komory stavebných inžinierov Anton Vyskoč hovorí, že môže dôjsť k narušeniu kvality vnútorného prostredia. Napríklad vznikom plesní.
„Niekedy sa cez nepoužívané potrubné rozvody môže dostať do budovy hmyz a hlodavce. Ojedinelé nie sú poruchy funkčnosti vnútorných zariadení, korózia vodovodných rozvodov, elektrických vedení či netesnosť plynových rozvodov a zariadení. Môže dôjsť k poruchám izolácie, k zatekaniu do suterénu pri vyššej hladine podzemnej vody. S tým súvisia neskoršie korózie nosných konštrukcií,“ vysvetľuje Vyskoč.
Všetko závisí od kvality vyhotovenia stavby, konštrukcie, času nevyužívania budovy a tiež stupňa starostlivosti o ňu.
Vyšetrujú, dozorujú, súdia
Kauzou sa zaoberajú dva policajné útvary, prokuratúra a súdy vrátane Najvyššieho.
BRATISLAVA. S Glance Housom to bolo komplikované od začiatku. Krátko po tom, ako klienti na jar 2010 dostali oznam o dokončení stavby, začali sa s firmou Glance House súdiť pôvodní majitelia pozemkov.
Pridala sa polícia s vyšetrovaním podvodu medzi spoločníkmi developerskej firmy. Na základe toho špeciálna prokuratúra v lete 2010 bytovku zablokovala a platí to doteraz.
Vyšetrovanie sa totiž stále neskončilo.
Podnikateľ Marián Kočner stojí od začiatku kauzy na strane Jany Šlachtovej, ktorá sa vo firme Glance House rozišla so spoločníkom Robertom Čížom. Navzájom sa obviňujú z podvodov. Foto: SME - Vladimír Šimíček
Priateľov podpis
Oveľa väčšie komplikácie prišli, keď v roku 2012 došlo k pochybným prevodom zablokovanej bytovky na firmy blízke podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi.
Nezákonným listom to umožnil bývalý šéf prokuratúry a Kočnerov priateľ Dobroslav Trnka. Trestného činu sa podľa polície nedopustil.
Obvinený je v kauze iba bývalý šéf katastra v Senci Igor Svitek, ktorý prevody podpísal. Aj toto vyšetrovanie pokračuje.
Trnku disciplinárna komisia vlani v novembri zbavila funkcie. Odvolal sa a prípad prevzal Krajský súd v Bratislave.
Bývalý šéf prokuratúry Dobroslav Trnka prišiel o funkciu pre nezákonné prevody v prospech Šlachtovej. On sa bráni, že chcel iba pomôcť pri riešení kauzy. Foto: SME - Tomáš Benedikovič
Čaká sa
Na súde v Trnave riešia, či má byť bytovka súčasťou konkurzu na firmu Gapeja, ktorá sa jej prevodmi na katastri zmocnila. Tieto prevody už kataster po podnete Generálnej prokuratúry zrušil.
Gapeja sa odvolala a postup teraz skúma bratislavský súd. Rozhodnutie katastra o zrušení prevodov súd až do právoplatného rozhodnutia pozastavil.
Okrem toho sa kauzou zaoberá aj Najvyšší súd. Ten rozhoduje o dovolaní Generálnej prokuratúry, ktoré podala vlani v októbri proti pochybnému konaniu Okresného súdu vo Vranove nad Topľou.
Ten riešil, ktorá z dvoch konkurenčných skupín má byť v obchodnom registri zapísaná vo vedení firmy Glance House. Súd v Bratislave tiež skúma, komu firma vlastne patrí.

Beata
Balogová
