BRATISLAVA. Dávku v hmotnej núdzi si majú ľudia odpracovať. No niektoré obce nevedia, ako túto povinnosť využiť, čakajú na vysvetlenie ministerstva práce.
V neistote sú aj ľudia, ktorí by mohli prísť o 61,60 eura mesačne. V Petrovanoch pri Prešove vyvolali zmeny napätie, vraví Jozef Vorobel, koordinátor tamojšieho komunitného centra Člověk v tísni Slovensko.
V praxi ešte nový zákon nevyužili nielen v Petrovanoch, ale ani v Jarovnicach v okrese Sabinov, kde žije jedna z najpočetnejších rómskych komunít.
Nová povinnosť daná zákonom sa tam má dotknúť 80 až sto obyvateľov. V novembri v obci pracovalo na menších obecných prácach 1299 uchádzačov o zamestnanie, 90 ľudí pomáhalo na aktivačných prácach.
„Päťkrát som bol na úrade práce, ale nevedia, ako to bude,“ opisuje situáciu Giňa. Podľa neho bude mať viac informácií až v marci.
Pomohli by aj s deťmi
V Spišských Tomášovciach tento mesiac pomáhali ľudia na aktivačných prácach pri upratovaní skládky, čo ostala po presťahovaní letanovskej osady. Ani v tejto obci nový zákon ešte nevyužili, vraví starostka Zuzana Nebusová.
Naďalej chcú využívať ľudí najmä na aktivačné práce. Nezamestnaní pri nich musia odpracovať 80 hodín mesačne, kým podľa nového zákona by to bolo iba 32 hodín.
Práce v obci je podľa Nebusovej dosť. „Potrebujeme ľudí hlavne na kosenie pri cestách. Cestári mi tvrdia, že nemajú peniaze, pokosia v našom katastri iba raz do roka“, vraví Nebusová.
Takmer s 95-percentnou nezamestnanosťou Rómov bojuje obec Rudňany v okrese Spišská Nová Ves. Má takmer tritisíc obyvateľov, z nich je vyše polovica Rómov.
„Starosta začiatkom roka predĺžil ľuďom zmluvy na menšie obecné práce do júna. Potom uvidíme, aké pokyny vydá úrad práce,“ priblížila komplikácie s novou právnou normou Danka Pistulková, vedúca komunitného centra.
Povinnosť odpracovať si dávku v hmotnej núdzi víta, do komunitného centra žiada tri ženy na výpomoc. „Pracovali by hodinu denne, prevažne s deťmi v umeleckom a počítačovom krúžku,“ nádeja sa.
Vytvoria desiatky centier
Problémy s novým zákonom nepriamo priznáva aj ministerstvo práce. „Pre úspešnú aplikáciu zmien vznikne do polroka 46 aktivačných centier pri úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny. Prvé začnú fungovať od marca,“ uviedol hovorca ministerstva Michal Stuška.
Zákon však presne neurčuje, čo by nezamestnaní ľudia mali robiť. Za rovnakú mzdu by tak mohli zametať chodníky, dohliadať na deti v školách, ale aj výkopové práce.
S tým nesúhlasí ombudsmanka Jana Dubovcová, oznámila, že zákon nechá preskúmať Ústavným súdom. Podľa nej zákonodarcovia pri jeho tvorbe nehľadeli na ľudskú dôstojnosť.

Beata
Balogová
