BRATISLAVA. Na konečnej podobe volebných kódexov sa minister vnútra Robert Kaliňák s opozíciou stále nedohodol.
Návrhy zákonov teda parlament nepreberie na januárovej schôdzi, ale najskôr na marcovom zasadnutí.
Posledným otvoreným problémom zostáva kontrolný orgán, ktorý by dozeral na stranícke financie.
Zatiaľ čo podľa ministra vnútra by komisia kontrolného orgánu mohla byť zostavená zo 14 členov, piatich delegovaných z koalície, piatich z radov opozície, zástupcov Ústavného súdu, Najvyššieho súdu, Najvyššieho kontrolného úradu a generálnej prokuratúry, opozícia s týmto zložením nesúhlasí.
Lucia Žitňanská: Točíme sa v kruhu
Nezaradený poslanec Daniel Lipšic si myslí, že ak v komisii budú priamo zástupcovia politických strán, nepôjde o nezávislý orgán. Presadzuje, aby na stranícke kasy dohliadal napríklad Najvyšší kontrolný úrad.
Poslankyňa Lucia Žitňanská by zasa v komisii rada videla aj verejnú ochrankyňu práv. „Točíme sa v kruhu, nikam to nevedie,“ komentovala priebeh rokovania Žitňanská.
Viac nezávislých členov v komisii by rád videl aj poslanec za OĽaNO Miroslav Kadúc, mohlo by ísť napríklad o bývalých prezidentov alebo profesijné združenia ako advokátska komora.
Ďalšie zasadnutie opozície a ministerstva vnútra by sa podľa Kaliňáka mohlo uskutočniť do dvoch týždňov, strany si predložili protinávrhy.
Nové volebné kódexy sa tak už určite nedotknú prezidentských a ani májových volieb do Európskeho parlamentu, najskôr sa možno uplatnia pri jesenných komunálnych voľbách, ale ani to nie isté.
Na kampaň budú finančné stropy
Národná rada posunula v septembri minulého roka návrhy volebných zákonov do druhého čítania.
Podľa Kaliňákom predložených návrhov politické strany budú môcť na svoju volebnú kampaň vynaložiť najviac tri milióny eur, kandidáti na prezidenta maximálne pol milióna eur a nezávislí kandidáti na predsedov samosprávnych krajov najviac štvrť milióna eur rovnako ako kandidáti na primátorov Bratislavy a Košíc.
Všetci budú povinne zverejňovať údaje nielen o tom, koľko peňazí na kampaň minuli, ale tiež budú musieť informovať, odkiaľ peniaze majú.
Zákon zavádza tzv. transparentné účty, ku ktorým bude mať prístup verejnosť. Politické strany teda budú musieť mať peniaze určené na volebnú kampaň na osobitnom účte v banke, ktorý zriadia pre každú kampaň samostatne. Údaje z účtu povinne zverejnia na internete.