BRATISLAVA – Európsky parlament odporúča Slovensku, aby prijalo tzv. antidiskriminačný zákon, ktorý by Rómom zaručil rovnaký prístup k zamestnaniu a pomohol vyriešiť ich zložitú situáciu. Žiada, aby Slovensko ešte pred koncom prístupových rokovaní s úniou záväzne vysvetlilo, ako plánuje vyriešiť problémy Rómov pred koncom tohto desaťročia.
Hlavný vyjednávač Ján Figeľ z KDH hovorí, že ide len o odporúčanie, nie o požiadavku. Podľa neho nejde ani tak o antidiskriminačný zákon, ako o to, aby slovenská legislatíva prevzala prvky, ktoré majú zabrániť diskriminácii v zamestnaní. „Je na štátoch, akým spôsobom to adaptujú, či novelami existujúcich zákonov, či samostatným zákonom,“ hovorí.
Vicepremiér Pál Csáky už oznámil, že v najbližšom čase predloží na pripomienkové konanie nový návrh zákona. Mal by podľa neho chrániť predovšetkým ženy, menšiny, vrátane Rómov. „Možno aj inak sexuálne orientovaných, ale len v pracovnoprávnych vzťahoch.“
Antidiskriminačný zákon v parlamente už raz bol – v júni, ale na návrh Vladimíra Palka z KDH sa o ňom nerokovalo. Kresťanským demokratom najviac prekážal odstavec o zákaze diskriminácie pre sexuálnu orientáciu, ktorý by podľa nich umožnila homosexuálom adoptovať deti. Csáky hovorí, že sa teší na dialóg s „pánom Palkom a ďalšími priateľmi z KDH“.
KDH má i dnes inú predstavu, ako vyhovieť odporúčaniu Európskeho parlamentu. Navrhuje, aby ministerstvo spravodlivosti preskúmalo existujúce zákony a prípadné nedostatky odstránilo ich novelami. „Tvoriť samostatné zákony a dokonca ísť nad rámec európskej legislatívy nie je ani z praktického, ani z politického hľadiska dobré,“ myslí si Figeľ.
(joč, tasr)