Ľuďom v uliciach Kyjeva sa len ťažko podarí niečo presadiť, myslia si Ukrajinci, ktorí sa usadili na Slovensku.
BRATISLAVA. Ukrajinci, ktorí žijú na Slovensku, držia palce demonštrantom na majdane, veľké šance na úspech im však nedávajú.
„Keď je na Ukrajine jedným z najbohatších ľudí prezident Viktor Janukovyč a za ním stojí jeden z najmocnejších ľudí na svete, ruský prezident Vladimír Putin, tak ľud nemá šancu,“ myslí si fotograf Oles Cheresko z Bratislavy.
Denník SME oslovil jedenásť ľudí z Ukrajiny, ktorí sa usadili na Slovensku. Ochotní odpovedať boli štyria.
Janukovyč je silný
„Som dosť pozitívny človek, no neverím, že sa tým ľuďom niečo podarí presadiť,“ hovorí aj zubárka Myroslava Majdáková z Košíc.
Šance demonštrantov podľa nich znižuje aj to, že Janukovyč nemá silného súpera na strane opozície.
„Nemyslím si, že je medzi opozičnými politikmi taký, ktorý by bol skutočným lídrom,“ vraví spisovateľka Vita Jamborová z Bratislavy. Najviac sa tejto predstave blíži bývalý boxer Vitalij Kličko.
Viac ako neschopnosti opozície sa tunajší Ukrajinci obávajú rozsiahleho konfliktu. „Ľudia sa tam najviac boja občianskej vojny,“ upozorňuje Jamborová.
Aj Cheresko túto možnosť považuje za celkom reálnu.
Pre nepokoje sa podľa Majdákovej zvyšuje počet emigrantov, najmä zo západnej Ukrajiny. „Veľmi veľa ľudí emigruje a snažia sa získať silou-mocou nejaký zahraničný pas.“
Najviac im v tomto smere podľa zubárky v ústrety vychádza Maďarsko, ktoré po prijatí krajanského zákona z roku 2010 Orbánovou vládou priznáva občianstvo oveľa veľkorysejšie ako Slovensko.
Maďarsko nie je obzvlášť atraktívne na presťahovanie. „Ale stále lepšie ako Ukrajina,“ vraví Cheresko.
Pri protestoch v Kyjeve zastrelili štyroch ľudí, hlásia aj ďalšíchČítajte
Chcú Ukrajinu v Únii
Ukrajinci nemajú rovnaký názor na to, či nepokoje budú viesť k rozdeleniu krajiny na proeurópsku západnú a proruskú východnú.
„Nemyslím si, že sa Ukrajina rozpadne, lebo na majdane protestujú aj ľudia z východu,“ vraví Cheresko. „Ak teraz Ukrajina prehrá boj, padne do veľkej čiernej diery na dlhé roky.“
Väčšina si želá, aby sa krajina vydala proeurópskou cestou. „Vrátiť sa k Rusku je dosť spiatočnícke a navyše nikdy to nedopadlo dobre,“ vraví Jamborová.
Zubár Alexander Fesenko z Bratislavy si však myslí, že otázka nestojí, či Ukrajina pôjde na západ, alebo východ. Jeho vlasť by sa podľa neho mala snažiť stať mostom medzi Úniou a Ruskom.

Beata
Balogová
