BRATISLAVA. Násilie v uliciach ukrajinského Kyjeva odsúdil v stredu aj premiér a prezidentský kandidát Robert Fico.
„Chcem apelovať na všetkých aktérov protestov, aby sa zdržali akéhokoľvek násilia,“ povedal. „Rovnako však vyzývam ukrajinské orgány, aby rešpektovali právo občanov na zhromažďovanie.“
Právo na protest
Ďalší prezidentský kandidát Milan Kňažko sa v Prešove stretol s ukrajinskou konzulkou Olgou Benčovou, s ktorou hovoril o situácii v krajine.
Pre SME povedal, že štátna moc nemôže zabíjať vlastných občanov a obmedzovať právo na protest.
„Ukrajinský prezident musí byť prezidentom všetkých občanov a nevyhýbať sa dialógu s tými, ktorí majú opačný názor,“ dodal.
Poslanec Radoslav Procházka v stredu poslal list opozičnému lídrovi Vitalijovi Kličkovi.
„Držím vám palce vo vašom zápase a budem dúfať, že vaše odhodlanie prinesie pre Ukrajinu priaznivý výsledok,“ píše v ňom.
Podľa kandidáta režim stratil morálnu legitimitu. „Európska únia by ľuďom, politicky zodpovedným za smrť demonštrantov mala udeliť status osôb non grata.“
Pri protestoch v Kyjeve zastrelili štyroch ľudí, hlásia aj ďalšíchČítajte
Čarnogurský je opatrný
Opatrnejší vo svojom hodnotení bol Ján Čarnogurský, podľa ktorého by si Únia mala vypočuť stanoviská opozície aj vlády.
„Porovnávam to, čo sa v stredu udialo v Kyjeve, s našou sviečkovou manifestáciou,“ vraví.
„V Bratislave manifestujúci tlačili na splnenie svojich požiadaviek nenásilnou cestou so sviečkami v rukách. Vitalij Kličko varoval pred násilnými protestmi a ja s ním súhlasím.“
Kandidát Ľudovej platformy Pavol Hrušovský by chcel, aby Slovensko bolo aktívnejšie a so zvyškom Únie pomohlo svojmu susedovi. Ľutuje, že premiér sa ozval, až keď v Kyjeve zomreli niekoľkí ľudia.
Andrej Kiska si myslí, že situácia na Ukrajine sa vyvíja od nepriaznivej k nebezpečnej a Európska únia by mala tlačiť na to, aby sa situácia zlepšila.

Beata
Balogová
