Aj vďaka Smeru získal v roku 2007 Pavel Kandráč funkciu ombudsmana. Na listine o prijatí Roberta Fica do KSČ je podpis podobný Kandráčovmu. Ten odmieta, že patrí jemu.
BRATISLAVA. O výchovu študentov, aby boli príkladnými komunistami, dbal v čase štúdia premiéra Roberta Fica na Právnickej fakulte Univerzity Komenského jej vtedajší prodekan Pavel Kandráč.
Kandráč neskôr patril k blízkym spolupracovníkom Vladimíra Mečiara v HZDS a aj vďaka Smeru v roku 2007 získal funkciu ombudsmana na ďalších päť rokov.
Fica podľa dokumentov z Národného archívu v Prahe vzali do komunistickej strany 14. apríla 1986 ako 21-ročného vysokoškoláka.
SME získalo z archívu aj posudok Fica, ktorý vypracovala Základná organizácia KSS na právnickej fakulte. Tá jeho prijatie do strany schválila. Na mieste vyhradenom pre predsedu základnej organizácie je podpis, ktorý pripomína Kandráčov.
„Nič som nepodpísal,“ reagoval v nedeľu Kandráč. Viac hovoriť odmietol s tým, že je v zahraničí. Odvtedy mobil nedvíhal.
Podpis je veľmi podobný s Kandráčovým zo zmluvy, ktorú v roku 1999 podpísal ako dekan Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela. SME má zmluvu k dispozícii.
Hore podpis pod prihláškou Roberta Fica do KSČ, dole podpis Pavla Kandráča
Angažovaný Fico
„Pán Kandráč ako prodekan fakulty bol aj vo vedení fakultnej základnej organizácie KSS, bez toho to nešlo,“ povedal jeden z vtedajších pedagógov pod zárukou anonymity.
Aj ďalší dvaja vtedajší študenti fakulty SME povedali, že sa tam Kandráč angažoval.
V posudku sa píše, že Fico „bol navrhnutý za kandidáta KSČ na základe výborných študijných výsledkov a politickej angažovanosti“ a že si svedomite plnil úlohy v Socialistickom zväze mládeže. „Zastáva vedecký marxisticko-leninský svetonázor.“
Prijatie Fica za člena KSČ podľa dokumentu schválilo všetkých 52 straníkov prítomných na školskej členskej schôdzi.
Zápisnicu zo schôdze potom odoslali okresnému výboru strany, Ústredný výbor KSČ Ficovi vydal stranícku knižku 28. júla 1986.

Kandráč propagandista
Kandráč uverejnil v novembri 1986 v spravodaji Naša univerzita príspevok, ako skvalitňovať komunistickú výchovu mládeže, lebo bez toho nie je možné rozvíjať socialistickú spoločnosť.
„Pri realizácii svetonázorovej, ideovopolitickej výchovy našich študentov nám ide o to, aby si študent nielen osvojil socialistickú ideológiu, ale aby sa ona stala ich osobným presvedčením,“ napísal Kandráč, ktorý je dnes na dôchodku.
V rokoch 1986 a 1987 dostal Kandráč čestné uznanie od KSS, keď pri otváraní nového učebného roka straníckeho vzdelávania oceňovala najaktívnejších propagandistov.
Katolík verzus ateista
Keď sa Fico hlásil do KSČ, vyhlásil sa za prísneho ateistu. Pred pár dňami pritom zverejnil video, v ktorom súperí o funkciu prezidenta vyznaním, akým je katolíkom.
Spomína v ňom, že vyrastal v silne katolíckej rodine, bol pokrstený, prijal sväté prijímanie a má aj birmovku.
Fico neodpovedal, či je veriacim katolíkom, alebo ateistom.
„Nebudem komunikovať s denníkom SME, lebo je posudnutý nenávisťou. Ak pracujete s nenávisťou ako pracovnou metódou, tak nemôžte byť nikdy objektívny a pravdivý.“
Odmieta vysvetliť aj to, prečo v oficiálnom životopise predsedu vlády nespomína komunistickú minulosť.
Podľa dokumentov z pražského archívu Fico bol v roku 1985 na týždennom školení politickej školy v Modre.
Učiteľ Univerzity Komenského Jozef Beňa v roku 1988 v spravodaji Naša univerzita písal, že súčasťou takýchto školení boli aj testy zo stanov KSČ a „inscenácia členskej schôdze“.

Beata
Balogová
