BRATISLAVA. „Nás skôr zarmucuje, že vláda Slovenskej republiky musí míňať také obrovské množstvo energie, aby vyvracala podvody, manipulácie a možno aj to, že nejaká dievčina nebola schopná urobiť skúšku, tak obetovala meno Slovenskej republiky len preto, aby si zachránila svoju vlastnú kožu.“
Takto komentoval kauzu Hedvigy Malinovej v septembri 2006 premiér Robert Fico. Spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom už vtedy označili za klamstvo Malinovej tvrdenie, že cestou do školy ju v Nitre zbili dvaja mladíci za to, že hovorila po maďarsky.
Prokuratúra rozhodne
Po sedem a pol roku Generálna prokuratúra vo štvrtok uzavrela vyšetrovanie kauzy Hedvigy Malinovej Žákovej.
Malinovej obhajca Roman Kvasnica po oboznámení sa s výsledkami vyšetrovania oznámil, že vo veci bude zrejme podaná obžaloba na súd. „Nepriamo nám povedala pani prokurátorka, že vec bude postúpená na súd,“ dodal Kvasnica.
„Nemyslím, si že v tejto veci sú podstatné dôkazy. Podstatné sú politické udalosti ktoré sa dejú na Slovensku, preto to trvá tak dlho.“ Nechcel to však priamo spájať s prezidentskými voľbami, v ktorých je Fico favoritom.
So šéfom prokuratúry Jaromírom Čižnárom advokát o prípade priamo nehovoril. Komunikoval s dozorujúcou prokurátorkou z trestného odboru.
Hedviga Malinová Žáková, ktorá sa v tomto čase sťahuje do Maďarska, sa na oboznamovaní s vyšetrovacím spisom nezúčastnila.
„Neunikám pred trestným konaním a prípadným súdnym procesom, chcem len ochrániť deti od policajného obťažovania,“ povedala.
Navrhujú vypočuť ortopéda
Advokáti navrhujú doplniť vyšetrovanie aj o výsluch Fica či ministra školstva Dušana Čaploviča. Ten v roku 2007 pre časopis .týždeň povedal, že Malinová mohla byť zbitá, ale nie preto, že je Maďarka.
Kvasnica tiež požiadal, aby prokurátorka riadne poučila Hedvigu Malinovú - Žákovú ako maďarského štátneho občana o možnostiach prekladu niektorých vecí z trestného konania.
"Má na to právo, pretože niektorým odborným veciam nerozumie. Toto zatiaľ opomenuli, uvidíme, ako sa k tomu postavia," povedal Kvasnica.
Navrhol tiež bezodkladne vypočuť ortopéda, ktorý podľa Kvasnicu v znaleckom dokazovaní "zrazu nahradil Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave".
Advokát vidí prekážku aj v tom, že tento znalec neuviedol v posudku, koho mal konzultanta.
"Musíme vedieť, kto konkrétne zaujímal odborné stanoviská, ktoré generálna prokuratúra považuje za také významné, že sa rozhodla bez čohokoľvek rýchlo ukončiť vyšetrovanie," tvrdí Kvasnica.
Hovorí tiež o tom, že existuje rozpor medzi videonahrávkou z výsluchu jeho klientky a obsahom zápisnice. Podľa Kvasnicu orgány činné v trestnom konaní celý čas porušujú Malinovej právo na obhajobu.
Začalo sa to v roku 2006
V prípade podania obžaloby sa kauzou bude zaoberať Okresný súd v Nitre. Pre krivú výpoveď hrozí Malinovej podľa zákona trest od jedného do piatich rokov.
Malinová je obvinená z trestného činu krivej výpovede za to, že údajne klamala o jej napadnutí v lete 2006. Podľa jej verzie ju cestou do školy v Nitre zbili dvaja mladíci za to, že hovorila po maďarsky.
Minister vnútra Robert Kaliňák spolu s premiérom Robertom Ficom už na tlačovej besede v septembri 2006 prezentovali zistenia polície, podľa ktorých Malinová o útoku nehovorila pravdu.
Potom vyšetrovanie prevzala Generálna prokuratúra. Ukončila ho až po nástupe nového šéfa Jaromíra Čižňára, ktorého do funkcie vlani zvolil Smer.

Beata
Balogová
