Predseda parlamentu musí schôdzu zvolať do siedmich dní, Smer ju však môže potom zablokovať.
BRATISLAVA. Strany Ľudovej platformy - Most-Híd, KDH a SDKÚ navrhli vo štvrtok zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu k postoju vlády voči verejnej ochrankyni práv Jane Dubovcovej.
Cieľom mimoriadnej schôdze je vyjadriť vážne znepokojenie nad postupom vlády z 8. januára, kedy nebolo verejnej ochrankyni práv Jane Dubovcovej umožnené prehovoriť.
Chcú tiež navrhnúť predsedovi Národnej rady Pavlovi Paškovi (Smer) prerokovanie mimoriadnej správy ombudsmanky o možnom porušovaní základných práv a slobôd a požiadať vládu o uspokojivé vyriešenie sídla verejného ochrancu práv.
Paška musí zvolať rokovanie do siedmich dní. Či sa aj uskutoční, je však otázne. Na začiatku sa totiž bude hlasovať o programe schôdze. Ak neprejde, diskutovať sa nebude.
((a))
Vidia aroganciu moci
Opoziční poslanci pripomínajú, že Dubovcová sa obrátila na vládu v súvislosti s policajným zásahom v Moldave nad Bodvou, na ktorý má iný názor ako inšpekcia.
"Ľudské práva sú základným ústavným princípom našej spoločnosti. Dohľad nad ich dodržiavaním má práve úrad ombudsmanky. Vláda ju odmietla vypočuť a tlačí tak Slovensko z cesty demokracie na inú cestu," vyhlásil líder Mostu-Híd Béla Bugár.
Predseda KDH Ján Figeľ označil postup kabinetu z 8. januára za prejav arogancie moci. "Smer sa žiaľ stále viac prejavuje ako štátostrana, ktorá nemá rada kontrolu," povedal.
Šéf SDKÚ Pavol Frešo je presvedčený, že umlčiavanie diskusie je v demokratickej spoločnosti nepredstaviteľné.
"Návrh na zvolanie schôdze ešte poslanci nepodali, preto nemáme na čo reagovať," povedal Paškov hovorca Pavol Chovanec.
Podľa šéfky klubu Smeru Jany Laššákovej je dnes predčasné hovoriť o tom, či sociálni demokrati schvália program schôdze alebo nie.
"Opozícia dnes iniciovanie schôdze len oznámila, musí vyzbierať podpisy, odôvodniť návrh a predseda parlamentu musí schôdzu zvolať. Teraz je to predčasné," uviedla.
Ako sa Smer pri hlasovaní o programe zachová, povie po tom, keď sa strana oboznámi s dôvodmi opozície.
Začnú stíhanie
Polícia ešte v júni 2013 odmietla, že by pri zásahu v rómskej osade konala nezákonne alebo brutálne.
Akcia bola plánovaná a zameraná na pátranie po hľadaných osobách a veciach. Podľa občianskeho združenia ETP Slovensko, ktoré v komunitnom centre v rómskej osade poskytuje sociálne služby, pri zásahu kukláčov došlo k zraneniam viacerých ľudí vrátane detí.
Na výsluch predviedli pňtnásť ľudí, dve osoby boli obvinené z útoku na verejného činiteľa.
Krajská prokuratúra v Prešove prikázala začať trestné stíhanie v prípade policajného zásahu v Moldave nad Bodvou pre podozrenie zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, ublíženia na zdraví a porušovania domovej slobody.