BRATISLAVA. Sú slovenskými občanmi, ale nemôžu voliť prezidenta, lebo žijú v zahraničí a zákon im to neumožňuje. Štyria voliči, nespokojní s touto situáciou, sa v minulých dňoch obrátili na denník SME.
V cudzine podľa odhadu Milana Vetráka, bývalého šéfa Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, žije 200-tisíc občanov Slovenska s volebným právom, teda asi desať percent všetkých oprávnených voličov.
Neúcta k voličom
„Rada by som mala možnosť voliť už len z toho dôvodu, že celá moja rodina žije na Slovensku a záleží mi na tom, akou cestou sa bude Slovensko uberať,“ píše Silvia (24), ktorá už niekoľko rokov žije v Kanade.
Matúš (33), ktorý žije v kanadskom Toronte, hovorí o nespravodlivosti. „Vnímam to ako hlboký zásah do princípov demokracie, občianskych práv a ako prejav neslobody,“ vraví.
Vysvetľuje, že len v okolí Toronta žije 12-tisíc Slovákov, ktorí na rozdiel od miestnych Čechov nemôžu ísť na konzulát voliť.
„Známa pracovala na českom konzuláte v Toronte, veľmi zreteľne si pamätám na víkend, ktorý trávila v práci, len aby mohli českí občania v tom čase žijúci alebo len navštevujúci Toronto prísť voliť novú hlavu ich republiky,“ spomína.
Voliť prezidenta by chcel aj Peter, ktorý žije v Belgicku. Dvakrát preto však na Slovensko nepoletí, považuje to za neúmerne drahú možnosť.
O niečo lacnejšie to majú občania Slovenska žijúci v Česku, ale aj tí sú nespokojní, že nemôžu prezidenta voliť napríklad v Prahe. Matej (26) to považuje za „výraz neúcty voči občanom“.
Kaliňák zmenu nechystá
V parlamente je návrh zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Hoci sa v ňom píše aj o prezidentských voľbách, možnosť hlasovať zo zahraničia neobsahuje.
Šéf tlačového oddelenia ministerstva vnútra, ktoré zákon predložilo, Ivan Netík, tvrdí, že s touto možnosťou ani nepočítajú. Uvažovali by o nej, len ak by cítili tlak verejnosti.
Neuvažujú ani o elektronickom hlasovaní zo zahraničia. Zahraniční Slováci zaň vo štvrtok spustili petíciu. V priebehu roka chcú získať najmenej 50-tisíc podpisov.
Ministerstvo sa hlasovaniu bráni najmä pre zvýšené náklady.
V parlamentných voľbách sa dá zo zahraničia hlasovať, ale len poštou. Ani o hlasovaní na ambasádach ministerstvo neuvažuje.

Beata
Balogová
