ŽILINA. Vyšetrovanie dvoch najväčších slovenských káuz posledných rokov, Gorily a tunelovania Vojenskej spravodajskej služby, nepokročilo a obe smerujú do stratena.
Aktéri obidvoch prípadov, ktorí na nich pracovali alebo ich zverejnili, preto chodia po Slovensku a rozprávajú o nich.
V sobotu sa stretli s ľuďmi v žilinskej nadácii Polis.
Žaloby či trestné oznámenie
„Polícia, prokuratúra a súdny systém sú veľmi spolitizované, a nie sú slobodné v konaní. Keby sme mali razantných prokurátorov, políciu plnú profesionálov a sudcov, ktorí neberú peniaze, výsledok týchto káuz by bol úplne iný. Nie je vôľa, snaha, túžba odkryť pravdu,“ vyhlásil na besede investigatívny novinár Tom Nicholson, autor knihy Gorila.
Nicholson, bývalý analytik Slovenskej informačnej služby Peter Holúbek, autor prepisov spisu Gorila, aj rozviedčík Vojenskej spravodajskej služby Vladimír Suchodolinský, autor spisu o tunelovaní vojenského spravodajstva, sú momentálne nezamestnaní.
Nicholson čelí prvej žalobe za 38-tisíc eur a odhaduje ďalších deväťtisíc. Suchodolinský čaká na trestné oznámenie.
Aj napriek niekoľkým rokom od vypuknutia kauzy Gorila Holúbeka ešte nevypočuli, pretože ho SIS nezbavila mlčanlivosti. Špeciálny vyšetrovací tím začal niekoľko trestných stíhaní, ktoré neskôr zastavili.
Holúbek: Kauzy sú záblesky pravdy
„Obžaloby nejako utíchli. Mám taký pocit, že počkajú na to, kým polícia konečne odloží vyšetrovanie, že nič sa nezistilo, a potom prídu ďalšie žaloby. Povedia, že polícia nič nevyšetrila, je to klamstvo a...,“ myslí si Nicholson.
Bývalý analytik SIS Holúbek urobil veľa pokusov, aby kauzu Gorila vyšetrili. Keď na nej pracoval, mal pocit, že to má zmysel, neskôr zistil, že sa mýlil.
Tajná služba ho prepustila, po rozhodnutí Najvyššieho súdu ho museli zobrať formálne späť, ale odpratali ho do zálohy. Nakoniec odišiel sám.
„Bol som v podstate v takom domácom väzení, lebo v zálohe sedíte doma, nerobíte nič a čakáte, kým vás povolajú. Tak som dal výpoveď. O to im v podstate išlo... Od kauzy Gorila som už úplne odstrihnutý. Nemám nič s vyšetrovateľmi, s bezpečnostnou službou, nikoho to nezaujíma,“ hovorí bývalý analytik.
Z Holúbekovho bytu odpočúvali cez stenu rozhovory predstaviteľov finančných skupín a politikov. Bývalý spravodajca však nemôže hovoriť detaily, lebo ho nezbavili dodnes mlčanlivosti.
„Dvanásť rokov som s tým pracoval, takže ma to neprekvapilo... Nemal som nejaký zvláštny pocit. Akurát som bol prekvapený, že nás hneď nezrušili... Tieto kauzy podľa mňa nie sú traumy, ale iba malé záblesky pravdy,“ povedal.
„On to možno nemôže povedať kvôli režimu utajenia, ale človeku v jeho pozícii prešlo cez ruky niekoľko podobných správ každý rok. Keď to robí niekoľko rokov, nemôže ho prekvapiť niečo také ako Gorila. Možno tam bolo každý rok niekoľko Goríl,“ dodal Nicholson.
Nicholson: Je to obraz obdobia
Vladimír Suchodolinský, ktorý z vlastnej vôle vystúpil z anonymity a potvrdil pravdivosť spisu tunelovania VSS, absolvoval niekoľko viachodinových výsluchov.
Vyše rok pracoval na dokumentovaní tunelovania vo vnútri služby, ktoré odhaduje na niekoľko miliónov eur. Dnes tvrdí, že nie je snaha prípad vyšetriť.
„Vyšetrujú únik utajovaných informácií. Predpokladám, že vyšetrovateľ nemá dostatok informácií, aby dokázal presne určiť, že tento človek je zodpovedný a obviní ho. Som v skupine možných podozrivých, aj keď ja som správu nevyniesol, ani som ju súkromne nemal,“ konštatoval Suchodolinský.
Nicholson si myslí, že obidve tieto kauzy sú len obrazom jedného obdobia. Na základe informácií predpokladá, že to tak fungovalo predtým aj potom, a zrejme nie len vo vojenských, ale aj v utajených policajných zložkách.
Originál nahrávky odpočúvania v kauze Gorila zmizol. Holúbek je presvedčený, že existuje.
„Určite ho nejakí ľudia majú. Neverím tomu, že neexistuje, ale je v takých rukách, z ktorých už nevzíde,“ myslí si Holúbek
Z SIS radí odísť
Bývalý analytik SIS tvrdí, že bezpečnostné zložky v súčasnosti neslúžia obyčajným ľuďom, ako by mali. Mladším odporúča, aby odišli zo SIS čím najskôr.
„Určite je tam viac ľudí, ktorí nerobia nič špinavé, ale nerobia ani to, čo by mali. Stačí im zamestnanie a plat... Každý musí nejako fungovať. Buď rezignujú, alebo špinavosti začnú robiť,“ dodal.
„Poznal som tam veľa čestných ľudí. Hovorím im nech zotrvajú a ak sa raz zmení situácia, tak sa dá na čestných ľuďoch postaviť nová služba,“ hovorí rozviedčík VSS.
Suchodolinský so smiechom dodal, že v službe už zostanú pomaly len ľudia, ktorí musia splácať hypotéky.

Beata
Balogová
