Bratislava 24. júna (TASR) - Severoatlantická aliancia podľa premiéra SR Mikuláša Dzurindu nie je cieľ, ale prostriedok k tomu, aby občania Slovenskej republiky boli zakotvení trvalo v bezpečnom svete, a je to prostriedok k tomu, aby sa postupne zvyšovala ich životná úroveň. Konštatoval, že je veľa súvislostí medzi životnou úrovňou a členstvom v aliancii.
Ako M. Dzurinda v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť vysvetlil, vidieť to v Poľsku, Maďarsku a Česku napríklad na príleve priamych zahraničných investícií. Investície, to sú pracovné miesta, ktoré predstavujú mzdy a životnú úroveň. Premiér nepochybuje o schopnostiach SR plniť podmienky členstva v NATO. Dzurinda povedal: "Dôležité je to, aby Slovensko po budúcich parlamentných voľbách malo pevnú demokratickú vládu. Aby sme definitívne presvedčili vyspelý svet, že Slovensko, občania SR, vyznávajú tie isté hodnoty, na ktorých stojí vyspelý a civilizovaný svet. Ak zvládneme parlamentné voľby tak, že nikto nikdy nebude už pochybovať, že by sme na Slovensku vylučovali poslanca z parlamentu, že by sme rušili referendá, že by sme sa snažili zavádzať diktátorské maniere, potom je všetko v poriadku a som si absolútne istý, že v novembri na budúci rok Slovensko pozvanie do aliancie dostane."
Na otázku, či chce otvorene povedať, že s Vladimírom Mečiarom po voľbách vo vládnej koalícii nemá šancu Slovensko dostať pozvánku do NATO, Dzurinda povedal: "Nebudem chodiť okolo horúcej kaše, je to naozaj tak."
Predseda strany Smer Robert Fico uviedol, že "veľkou výhodou Slovenska po nastávajúcich voľbách je, či už bude vláda zložená z takých alebo onakých strán, že je takmer zabezpečená kontinuita zahraničnej politiky". Poukázal na to, že na Slovensku sa vôbec nehovorí o tom, čo znamená vstup SR do NATO. Aliancia chce od SR prípravu kádrov, ktoré budú schopné komunikovať v cudzom jazyku a nadviazať na aktivity tejto organizácie. Zároveň je veľmi dôležité urobiť si elementárny poriadok v slovenskej armáde, ktorá je veľmi ďaleko od predstáv aliancie. Ak toto SR splní, nikto nebude chcieť nejaký nákup zbraní alebo niečoho iného, lebo aliancii je známe, v akom stave sa krajina nachádza.
Podľa Fica Slovensko by nemalo postupovať v prípade vstupu do NATO extrémne a nemalo by zabúdať na dobré vzťahy s Ukrajinou, Ruskom a Čínou, kde sa každá vyspelá krajina pokúša robiť dobrý obchod. Konštatoval, že by sme mali robiť všetko, aby si SR, napriek jednostrannej orientácii do NATO, udržala vyvážené a dobré vzťahy s inými krajinami.