Bratislava 25. septembra (TASR)- Na pôde Českého centra v Bratislave sa v rámci festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet uskutočnila verejná debata o porušovaní ľudských práv na Kube s poprednými disidentmi kubánskeho pôvodu Javierom de Cespedesom a Fredom Arjasom Kingom.
V diskusii označili strach ako najväčšiu motiváciu, prečo na Kube už 43 rokov funguje diktátorský režim Fidela Castra. Ten podľa disidentov "znetvoruje vlastnú identitu človeka neustálym prejavovaním súhlasu, čo mu nakoniec rozleptá život. Najhoršie na tom je, že režim učí báť sa aj deti už od útleho veku". Komunizmus vypestoval podľa de Cespedesa "na Ostrove slobody kultúru strachu, ktorá presiakla celou spoločnosťou".
Účastníci debatovali aj o podmienkach v kubánskych väzniciach, ktoré sú pre politických väzňov "rádovo niekoľkonásobne horšie ako pre vrahov". Jeden z nich napr. prežil z tridsiatich rokov vo väzení až 8 na samotke bez kontaktu so svojimi blízkymi a zároveň bez denného svetla. V súvislosti so základným porušovaním ľudských práv a slobôd na Kube prijal dnes predseda Výboru pre ľudské práva a národnosti NR SR László Nagy Javiera Cespedesa, ktorý ho informoval o ďalšom z množstva takýchto prípadov. Leonardo Buzon Avila je už pol roka väznený bez formálneho obvinenia, na protest drží od 27. augusta hladovku a väznitelia nie sú ani ochotní pustiť k nemu lekárov. Disidenti na stretnutí hovoril aj o projekte Varela, ktorý prirovnali ku kubánskej obdobe Charty 77. Hlavnou snahou iniciatívy je vypísanie referenda o ústavných zmenách v krajine, zmena volebného zákona, možnosť slobody prejavu a prepustenie politických väzňov. Takmer 300 rôznych organizácií, ktoré sa na Kube do projektu zapojili, získalo približne 11 tisíc podpisov pod petíciu. Napriek policajným represiám sa aktivistom podarilo petíciu doručiť do Havany v čase príchodu amerického exprezidenta Jamesa Cartera na ostrov v máji tohto roku, ktorý ju v priamom prenose prezentoval v kubánskom parlamente, vďaka čomu sa o nej dozvedeli aj bežní obyvatelia Kuby. Minulý týždeň pod tlakom medzinárodnej verejnej mienky komunistický vodca Fidel Castro za účasti zahraničných novinárov pripustil, že táto iniciatíva je legálna aj podľa kubánskych zákonov. To však už kubánske médiá nezverejnili. Autor petície Oswaldo Payá je laureátom ceny amerického Národného demokratického inštitútu (NDI) a najnovšie aj ceny Andreja Sacharova, ktorú každoročne udeľuje Európsky parlament. V lete ho český prezident Václav Havel a spoločnosť Člověk v tísni, ČR navrhli na Nobelovu cenu mieru na rok 2003. Jeho nomináciu podporil svojím podpisom napr. aj exminister spravodlivosti SR Ján Čarnogurský.
V rámci diskusie uviedli aj dokumentárny film z Kuby českej produkcie, ktorý priblížil názory dlhoročných politických väzňov a ich rodinných príslušníkov na "otrasné podmienky života ľudí na Ostrove slobody". Jeden z bývalých Castrových väzňov v ňom o režime na Kube povedal: "Komunizmus je ako vírus HIV. Napáda všetky obranné mechanizmy človeka a rodiny".
Diskusiu usporiadalo občianske združenie Človek v ohrození a Nadácia Pontis.