BRATISLAVA. Kotlebovci by mohli rozhodovať o podobe zákonov. V prieskume MVK získala Ľudová strana Naše Slovensko 7,6 percenta.
Ide o prvé meranie, podľa ktorého by sa strana Mariana Kotlebu dostala do parlamentu.
„Jeho stranu by nevolili bývalí voliči SNS, tí utiekli hlavne k Smeru. Do Národnej rady by ju posunuli predovšetkým hlasy nevoličov a bývalých voličov Smeru,“ vraví Pavel Haulík z agentúry MVK.
Pred ĽSNS skončili v prieskume len Smer, KDH, OĽaNO a Nova.
Raketový nárast
Ešte pred štvrťrokom, na prelome septembra a októbra, namerala MVK kotlebovcom len 0,9 percenta.
Haulík tvrdí, že nárast na 7,6 percenta je reálny, pretože Kotleba sa výrazne zviditeľnil, keď uspel v súboji o post banskobystrického župana.
Keď Kotleba v novembri nečakane postúpil do druhého kola volieb s dovtedajším županom a podpredsedom Smeru Vladimírom Maňkom, premiér Robert Fico jeho popularitu zľahčoval.
Tvrdil, že pravica pohorela, lebo nasadila nepopulárneho Ľudovíta Kaníka z SDKÚ.
„Keby sme dali teraz vrece zemiakov za pravicu, tak porazí pána Kotlebu,“ hovoril Fico s tým, že Maňka bez problémov extrémistu porazí.
Maňkovi nakoniec na víťazstvo chýbalo vyše 14-tisíc hlasov.
Už sa nehanbia
Koncom roka dosiahla ĽSNS vyše štvorpercentnú podporu aj v inej agentúre, no prieskum nebol zverejnený.
Focus v tomto období nálady medzi voličmi nezisťoval.
Sociológ Martin Slosiarik z Focusu si tiež myslí, že Kotleba sa posilňuje.
„Po úspechu v župných voľbách je legitimizovaný a voliči sa už nehanbia priznať, že podporujú jeho stranu.“
Radikál podľa Slosiarika oslovuje najmä ľudí, ktorí sú nespokojní s politikmi, lebo dlhé roky neprišli s riešeniami ich problémov.
„Tradičné strany zlyhávajú, tak veria, že jednoduché riešenia, ktoré ponúka pán Kotleba, zaberú.“
Slosiarik odhaduje, že kotlebovci majú potenciál mať aj nad desať percent. „Hranicou je vyše 11,7 percenta, čo je výsledok, ktorý SNS dosiahla vo voľbách 2006.“

Maňka viní médiá
Za rastúcu podporu Kotlebu môžu podľa Maňku aj médiá.
„Často máme fantastické témy, čo sme všetko urobili pre Slovensko aj Európu, ale málokto to zverejní. Skôr sa zaoberajú tým, aké majú 'tí darebáci' platy.“
Ako zastaviť posilňovanie sa radikála? „Najväčšou zbraňou je to, aby celá Európa išla dopredu, aby rástla zamestnanosť, aby sa rozbehla ekonomika,“ myslí si Maňka.
„Župan Kotleba bude môcť teraz naplno potvrdiť svoju kompetentnosť a schopnosť reálne riešiť problémy, a nie len o nich rozprávať na mítingoch. Aj to je forma ako zreálniť radikálnu politiku,“ vraví predseda KDH Ján Figeľ.
Predseda Mosta-Hídu Béla Bugár reagoval, že nedávno predstavili vlastnú víziu, ako riešiť chudobu a rómsku problematiku.
Šéf SDKÚ Pavol Frešo vraví, že na nebezpečenstvo extrémizmu upozorňujú už od župných volieb.
Splnomocnenec vlády pre Rómov Peter Pollák z OĽaNO povedal, že proti kotlebovcom musia bojovať hlavne tí, čo zodpovedajú za túto krajinu.
Do eurovolieb určite pôjdu
ĽSNS postaví kandidátov do májových eurovolieb. Ich mená ani počet strana nekonkretizovala.
BANSKÁ BYSTRICA. Ľudová strana Naše Slovensko postaví kandidátov do volieb do Európskeho parlamentu, ktoré budú v máji.
Potvrdil to v utorok Miroslav Belička, banskobystrický krajský šéf strany a pravá ruka Mariana Kotlebu.
Výsledky prieskumu agentúry MVK nechcel komentovať predseda strany Martin Beluský ani líder Marian Kotleba.
„Strana postaví kandidátov do volieb do Európskeho parlamentu. Výsledky prieskumu hodnotiť nebudeme a nebudeme sa vyjadrovať ani k otázkam o programových cieľoch strany na najbližšie obdobie,“ povedal Belička.
Mená ani počet kandidátov na europoslancov nekonkretizoval.
Kotleba už pri skladaní županského sľubu vyhlásil, že sa bude snažiť znížiť závislosť kraja od Európskej únie, pretože tá so svojimi obmedzeniami má veľký podiel na likvidácii všetkého dobrého, čo v kraji bolo.
Programovým pilierom Kotlebovej strany je Desatoro ĽSNS „na odstránenie následkov zločinov spáchaných politikmi po novembri 1989 a nastolenie sociálnej spravodlivosti“.
Odmietajú diktát Bruselu, sľubujú zavedenie slovenskej koruny a vystúpenie z NATO, založenie domobrany, záujemcom chcú umožniť vojenský výcvik.
Daniel Vražda

Beata
Balogová
