Hoci najviac, takmer polovica prípadov sa týkala občianskoprávnych vzťahov, pre slovenského ombudsmana Pavla Kandráča je prekvapujúce veľké množstvo podnetov z oblasti trestného práva. Tieto tvoria až 26 percent zo všetkých prípadov. Týkajú sa najmä problému väzby a výkonu trestu odňatia slobody, pričom množstvo sťažností je orientovaných na určité pomery vo väznici. Občania sa na ombudsmana obracajú aj s majetkovými záležitosťami a takisto s bytovou problematikou, hoci tu VOP nemá žiadne kompetencie a môže iba poradiť. Podnety sú upriamené takisto na obchodné, pracovné, správne a medzinárodné právo.
Z prijatých podnetov kancelária VOP vybavila už 173 prípadov a 212 je rozpracovaných. Medzi vybavenými sú také, kde orgány štátnej správy uznali svoju chybu a napravili ju, uviedol na dnešnej prvej tlačovej konferencii v Bratislave Kandráč. Podarilo sa im takisto odstrániť viaceré prieťahy v súdnom konaní. Na VOP sa občania však obracajú aj v záležitostiach, ktoré mu podľa zákona neprislúchajú. Najväčšiu skupinu podávateľov, až 32 percent, tvoria dôchodcovia. Nasledujú zhodne s ôsmimi percentami nezamestnaní a zamestnanci. Na ombudsmana sa obracajú najmä muži, pričom tvoria až 66 percent. Medzi "sťažovateľmi" figurujú 31 až 60-roční, najmenej je zo skupiny 19 až 30-ročných. Presne 98 percent podnetov smerovalo od fyzických osôb.
Záujmom VOP je v najbližšom čase preniknúť do jednotlivých regiónov bližšie k občanom. Obracajú sa naňho totiž zatiaľ najmä ľudia z Bratislavského kraja. Rokuje aj s viacerými médiami o vytvorení pravidelnej rubriky, kde by právnici kancelárie VOP uverejňovali zovšeobecnené prípady a poskytovali tak pre občanov poradenstvo.
Navrhovaný rozpočet na budúci rok pre kanceláriu VOP, ktorý počíta s výdavkami 18 miliónov korún, považuje Kandráč za nedostatočný. Podľa ombudsmana neráta s výdavkami na prenájom sídla kancelárie, a preto rokujú o zvýšení rozpočtu. Kancelária VOP od začiatku svojho fungovania pôsobí v dočasných priestoroch Generálnej prokuratúry na Kvetnej ulici v Bratislave. Zmluva o prenájme vypršala koncom septembra, pričom s GP sa dohodli na jej mesačnom predlžovaní, až kým si VOP nenájde vhodné priestory. Kancelária VOP zamestnáva v súčasnosti 18 pracovníkov.
Zložením sľubu 27. marca sa Pavel Kandráč stal na päť rokov prvým VOP v SR. Jeho úrad začal pracovať 1. júna. Na verejného ochrancu práv sa môže obrátiť každý, kto sa domnieva, že boli porušené základné práva a slobody v rozpore s právnym poriadkom alebo princípmi demokratického právneho štátu. Pôsobnosť VOP sa vzťahuje na orgány štátnej správy, orgány územnej samosprávy, právnické a fyzické osoby, ktoré podľa osobitného zákona rozhodujú o právach a povinnostiach fyzických osôb v oblasti verejnej správy.