Najviac ochoty ukázal v teste SME Gyula Bárdos z SMK. O kauzu sa aktívne zaujímal aj štáb Milana Kňažka.Obeť kauzy Glance House: S peniazmi sa postupne lúčim
BRATISLAVA. „Podviedli ma pri kúpe bytu v Bernolákove. Kauza Glance House sa ťahá už niekoľko rokov a dosiaľ nemám peniaze ani byt. Boli by ste ochotný sa so mnou stretnúť alebo mi aspoň poradiť, ako mám ďalej postupovať?“
Takýmto e-mailom oslovil denník SME ôsmich hlavných kandidátov na prezidenta.
Podvedený Ján Kormančík súhlasil, že kandidátom napíšeme v jeho mene. Kontakty sme zháňali ako obyčajní ľudia na internete. Písali sme z adresy na Gmaile.
Kliknutím obrázok zväčšíte
Stretnúť sa nechceli
Fakty
Zablokovaná bytovka
v septembri 2008 obec vydala stavebné povolenie,
vo februári 2010 firma prezentuje dokončené byty,
v rovnakom čase sa v nej však začínajú spory o majetok,
v júni 2010 začala konať polícia a objavil sa problém s pozemkami,
špeciálna prokuratúra bytovku zablokovala,
v novembri 2012 sa dozvedela, že Trnka za jej chrbtom umožnil prevod domu,
zmocnila sa ho firma Gapeja blízka Mariánovi Kočnerovi,
Generálna prokuratúra prevody hneď stopla,
viedlo to však k sérii súdnych konaní, ktoré stále nekončia.
Po týždni odpísala iba polovica kandidátov, k stretnutiu bol blízko len jeden.
Najrýchlejší bol nezávislý Andrej Kiska, zareagoval už na druhý deň. Píše, že aj keď ho prípad mrzí, stretnutie s ním by nám veľmi nepomohlo. „Mali by ste sa obrátiť na ombudsmanku, respektíve riešiť veci súdnou cestou.“
Odpovedáme, že súdy zatiaľ nepomohli, na opakovanú prosbu o stretnutie už odpoveď neprišla.
Na žiadosť reagoval aj premiér Robert Fico (Smer). Tlačový odbor poďakoval za dôveru, s ktorou sme sa naňho obrátili. Stretnutie však pre pracovnú vyťaženosť odmietol. Tlačové radilo, aby sme hľadali pomoc u advokáta, lebo premiérova kancelária právne rady nedáva.
Aj kandidát SMK Gyula Bárdos napísal, že nemá dosť času na stretnutie. Priznal, že sa teraz venuje volebnej kampani. Poradil sa však s právnikom a poslal obsiahlu právnu radu.
„Milan tvrdí, že sa treba mať na pozore pred ľuďmi, ktorí tvrdia, že majú odpoveď na každú otázku. Preto k vám budem úprimný, nevieme vám na otázku odpovedať teraz konkrétne,“ odpísal za nezávislého kandidáta Milana Kňažka vedúci jeho kampane Martin Lengyel.
Sľúbil, že sa opýta právnikov a ozve sa. Neskôr si vypýtal aj telefonický kontakt. Spätne hovorí, že Kňažko by na stretnutie asi neprišiel, vybavili by nám však bezplatné právne poradenstvo.
Od Pavla Hrušovského z KDH sme odpoveď nedostali, správy poslané na jeho poslanecký email sa pre plnú schránku hneď vracali. Neodpísal ani cez sekretariát a vlastný stranícky email.
Hrušovského hovorca Martin Krajčovič vylučuje, že by im správa prišla. Tvrdí, že keby sme napísali na jeho email z volebnej stránky, tak by nám Hrušovský odpovedal, a spresnil, na ktorom výjazde ho stretneme.
Technické problémy
Bez reakcie zostala aj prosba pre nezávislého kandidáta Jána Čarnogurského.
„E-mail sme pre technický problém nedostali,“ vysvetľuje Vladimír Palko mladší z Čarnogurského volebného tímu. Čarnogurský tvrdí, že sa s Kormančíkom rád stretne a keď sa s prípadom oboznámi, aj mu poradí.
„O e-maile som sa dozvedel až dnes, hoci ľudia v mojom okolí o ňom vedeli,“ vraví Radoslav Procházka (nezávislý), ďalší z kandidátov, ktorý nereagoval.
Domnieva sa, že jeho tím podcenil naliehavosť žiadosti, lebo bol takmer stále na výjazdoch, a preto nereagovali hneď. Procházka hovorí, že kauzu sleduje a na stretnutí by Kormančíkovi vedel poradiť, „z akého konca uchopiť ochranu jeho práv“.
Kandidátka za OĽaNO Helena Mezenská vraví, že neodpovedala, lebo sme nepísali priamo na jej e-mail. Otázky sme poslali jej asistentovi, na jej kampaňovú aj ombudsmanskú adresu.
Tvrdí, že by sa s Kormančíkom stretla, aby dostala podrobnejšie informácie o prípade. Po upozornení na poslaný email nám prišla podobná odpoveď aj z emailu jej asistenta.

Beata
Balogová
