BRATISLAVA. Ombudsmanka bude zrejme sídliť v Košiciach.
Predseda parlamentu Pavol Paška zo Smeru navrhne zmeniť zákon o verejnom ochrancovi práv tak, aby sa úrad pod vedením Jany Dubovcovej odsťahoval z Bratislavy.
„Využijem všetky kompetencie, aby sme zmenili zákon,“ oznámil vo štvrtok.
Presunom úradu odpovedá vládna strana na Dubovcovej snahu hovoriť s vládou o porušení ľudských práv počas minuloročnej razie v Moldave nad Bodvou.
Po akcii polície zostali desiatky zranených Rómov, prípad dodnes nie je vyšetrený.
Premiér Robert Fico zo Smeru Dubovcovú pozval na januárové rokovanie vlády, prehovoriť jej však nedovolil. Smer si vo štvrtok v parlamente odhlasoval, že vláda konala správne.
Košice sú bližšie k realite
Paška tvrdí, že ombudsmanka by mala pocítiť na vlastnej koži problémy s neprispôsobivými, keď ich chce riešiť.
Predpokladá, že sa tak úrad ombudsmana bude môcť oveľa dôslednejšie zaoberať rómskou problematikou. Jej úrad označil za bratislavskú bunku SDKÚ. Košice sú podľa neho bližšie k realite.
Bývalú sudkyňu Dubovcovú Paškove vyjadrenia pobúrili.
„Je to primitívny postoj,“ reagovala. „Chceme ochraňovať ľudské práva všetkých alebo len určitej časti?“ pýta sa.
Zavedenie kamier na policajných staniciach, ktoré navrhla, by podľa nej pomohlo celej spoločnosti.

Trest a výstraha
Dubovcová Paškovo rozhodnutie považuje za pomstu. „Nedá sa to inak vnímať, iba ako trest a výstraha pre ostatných za to, že si robíme dobre svoju prácu.“
Sťahovaniu do sídla Ústavného súdu sa nebráni, ale zdôrazňuje, že presun ochromí fungovanie úradu.
Dnes pre ombudsmanku pracuje takmer štyridsať ľudí. „Štát by za sťahovanie zaplatil približne 1,1 milióna eur,“ vypočítava Alena Kuišová, hovorkyňa ombudsmanky.
Dubovcovej, ktorá býva v Banskej Bystrici, je osobne jedno, či bude dochádzať do Bratislavy alebo Košíc. Problém to podľa nej bude pre zamestnancov kancelárie, medzi ktorými sú mladí právnici.
„Zakladali si svoju existenciu v Bratislave, majú tu trvalé bydliská, väčšinou si nedávno pokúpili byty. Bola by to pre nich komplikácia,“ priznala.
Dubovcová o rezignácii neuvažuje. Úrad dnes rieši predražený prenájom svojich priestorov, ktorý Dubovcová zdedila. Súkromníkovi platí 250-tisíc eur ročne.
Muňko hovoril o rómskej kriminalite
Šéf Sociálnej poisťovne a poslanec Smeru Dušan Muňko vo svojom prejave na mimoriadnej schôdzi hovoril o rómskej kriminalite.
„Keď niekto siahne na Róma, hneď sa skúma, či neboli porušené jeho práva, hneď je z toho škandál,“ vyhlásil.
Pýtal sa, prečo tí istí ľudia, aktivisti, ktorí robia škandál po útoku na Róma, nerobia rovnaký škandál, keď Róm vytiahne sekeru na policajta alebo keď Rómovia prepadávajú dôchodcov.
Opozícia ho za jeho slová obvinila z rasizmu.
Muňko poukázal na to, že počet Rómov neustále narastá, bude podľa neho problém ustrážiť ich kriminalitu a tiež ich uživiť.
Aktivistom, ombudsmanke Jane Dubovcovej aj opozícii vyčítal, že sa zastávajú Rómov, z ktorých niektorí páchajú kriminalitu, útočia na iných. „Obete takýchto trestných činov majú iný názor na zaobchádzanie s Rómami ako aktivisti či ombudsmanka,“ vyhlásil v pléne.
„Kotlebu už nie je treba v parlamente, otvorený rasista práve dorozprával," reagoval na Muňkovo vystúpenie poslanec SaS Martin Poliačik.
Zdôraznil, že keby Muňko nemal poslaneckú imunitu, jeho vyjadrenia by boli na trestné stíhanie.

Beata
Balogová
