BRATISLAVA. V deň, keď premiér a prezidentský kandidát Smeru Robert Fico rečnil na ministerstve spravodlivosti o potrebe reformy justície, rozdelilo 12 veľkých medzinárodných firiem na Slovensku 80-tisíc eur na boj proti korupcii a za priehľadnejšie súdnictvo.
„Máme záujem robiť biznis v prostredí s jasne definovanými pravidlami a vymožiteľnosťou práva. Ak tieto veci nefungujú, väčšina talentovaných ľudí z krajiny odchádza,“ povedal šéf slovenskej pobočky konzultantskej firmy Accenture Peter Škodný.
Jeho firma s našou verejnou správou neobchoduje. „Stále to nie je dosť transparentné.“
Kto po Harabinovi?
Kto podporil
ZSE
Slovenské elektrárne
Slovak Telekom
Heineken Slovensko
Accenture
Embraco Slovakia
Slovalco
Východoslovenská energetika
Bayer
Slovenská sporiteľňa
Hillbridges
DM drogerie markt
Firmy ako Slovenské elektrárne, Slovak Telekom, Slovenská sporiteľňa či Bayer podporili cez Nadáciu Pontis päť projektov, z ktorých štyri sú zamerané na súdnictvo.
„Tento rok je pre justíciu výnimočný, pretože sa chystajú dvoje významných volieb,“ vysvetľuje právnička Zuzana Čaputová zo združenia Via Iuris, ktoré získalo najväčší príspevok.
V júni Súdna rada zvolí nového predsedu Najvyššieho súdu, v priebehu roka sa končí obdobie aj trom sudcom Ústavného súdu.
„Voľby predsedu Najvyššieho súdu považujeme za kľúčové, pretože ako predseda Súdnej rady má spolu s ňou významné právomoci. Bez nej sa napríklad nikto nestane sudcom,“ vraví Čaputová.
Via Iuris pripravuje rozsiahlu kampaň, v ktorej chce voľby a ich dosahy na stav súdnictva priblížiť verejnosti.
Na činnosť Súdnej rady sa zameriava aj projekt Aliancie Fair-play.
„Chodíme za Súdnou radou, či ide do Sniny, Svidníka, alebo Teplého vrchu, pretože práve cestovaním po krajine a schovávaním sa po hoteloch sa snaží utajovať pálčivé rozhodnutia,“ vraví jej šéfka Zuzana Wienk.
Aliancia priznáva, že ak bude znovu kandidovať súčasný šéf Najvyššieho súdu aj Súdnej rady Štefan Harabin, bude sa usilovať, aby neuspel.
„Pán Harabin by v žiadnej normálnej krajine nemohol reprezentovať súdnictvo. Argumentov proti jeho osobe je neuveriteľne veľa, počínajúc jeho rozhovorom s drogovým mafiánom Bakim Sadikim až po prešľapy pri manažovaní súdov a zneužívaní právomocí,“ vraví Wienk.
Harabin tvrdí, že pre pracovnú zaneprázdnenosť sa úvahami o kandidatúre ešte nezaoberal. Dôležitý je v jeho prípade aj výsledok marcových volieb prezidenta. Viacerí kandidáti sa už vyjadrili, že by ho vymenovať odmietli.
Rebríček sudcov
Podporu medzinárodných spoločností získala aj Transparency International Slovensko, plánuje zostaviť rebríček kvality sudcov a analyzovať všetky rozsudky v korupčných kauzách.
Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť zasa mieni preveriť všetky zmluvy štátu s advokátskymi kanceláriami a pozrieť sa na ich vzájomné personálne prepojenia.
„Predseda Najvyššieho súdu vníma takéto aktivity ako vyhodené financie, ktoré mohli ísť na prospešnejšie veci ako na platené nátlakové akcie napríklad obetiam trestných činov,“ reagovala Harabinova kancelária.

Beata
Balogová
