Polícia podľa štatistík extrémizmus rieši. Na súdoch to vyzerá inak.
BRATISLAVA. Tri mesiace podmienečne súd vymeral žiakovi školy v bratislavskej Petržalke, ktorý sa na začiatku školského roka v triede počas hymny postavil a zdvihol pravú ruku.
„Učiteľka ho upozornila, aby prestal hajlovať. Obvinený ju neposlúchol a až do skončenia štátnej hymny stál v uvedenom postoji,“ píše okresná sudkyňa Zuzana Bartalská v rozhodnutí z júna minulého roku.
Prípad sa pritom stal ešte v septembri 2011. Ide o najzaujímavejšiu kauzu extrémizmu, ktorú súdy uzavreli za minulý rok.
Po zverejnení videa s útokom v Nitre polícia ukázala štatistiku, podľa ktorej počet prípadov extrémizmu vlani výrazne klesol, pričom objasnenosť stúpla. Prax je však taká, že za rasový útok v roku 2013 neodsúdili nikoho.
Z analýzy právoplatných súdnych rozhodnutí vyplýva, že extrémizmus riešili v dvadsiatich prípadoch. Ide o trestné činy podpory skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd.
Väčšina prípadov sa týka aktivít ľudí na sociálnych sieťach, kde umiestňovali nacistické odkazy.
Tri roky podmienečne dostal užívateľ Pokecu s prezývkou IHando8 za to, že v profile sprístupňoval symboly z obdobia nacistického Nemecka a znaky Ku-Klux-Klanu.
Až šesť takýchto prípadov extrémizmu vlani vyriešil súd v Rožňave.
Sprejer frajer
V auguste zadržali policajti v centre Bratislavy mladíka, ktorý na obrubník sprejom načmáral asi 20-centimetrový hákový kríž. Mal ho aj vytetovaný na krku.
Sudca Michal Valent za to muža v novembri vyhostil na tri roky z hlavného mesta.
Jediný prípad priameho útoku pre farbu pleti riešil súd v bratislavskej Dúbravke, obvineného napokon aj tak oslobodil.
Muža stíhali z prečinu hanobenia národa a rasy za to, že v obchode ešte v roku 2010 nadával susede Rómke.
„Poškodená nechala vozík s nákupom v predajni a so slzami v očiach vybehla spolu s deťmi z predajne.“ Túto verziu na súde potvrdila aj poštárka, ktorá tam nakupovala. Súd jej však pre rozpory vo výpovediach neuveril.
Podobný incident sa medzi susedmi mal odohrať viackrát. Sudca Ivan Alman však skonštatoval, že nebolo preukázané, že sa skutok stal. Muža pritom za rovnaký čin odsúdili už v roku 2003.
V decembri súd zbavil obvinenia aj herca Rastislava Rogela v kauze potýčky pred klubom Obluda z júla 2008.

Policajti pomohli
Študenta z Bratislavy, ktorého meno má redakcia, minulý týždeň bezdôvodne zbili holohlavci v známom rockovom klube. Ochranka nepomohla.
Mal mierny otras mozgu, útok oznámili polícii. „Ten na vrátnici ma najprv odhováral, že to nemá význam,“ hovorí.
Keď však trval na podaní trestného oznámenia, prijali ho. „Potom som už mal pocit, že majú záujem to riešiť.“ Hlavného útočníka už našli.

Beata
Balogová
