BRATISLAVA. Predseda SDKÚ Pavol Frešo kritizoval premiéra Roberta Fica za piatkové konštatovanie, že zoznam ľudí, čo zarobili na emisnej kauze, možno neexistuje.
„Premiér Fico blufuje. Blufoval už vtedy, keď obhajoval cenu päť eur za tonu a tváril sa, že nevie, že okolité krajiny predávali emisie dvojnásobne drahšie,“ konštatoval v pondelok pred novinármi Frešo.
Líder SDKÚ zdôraznil, že existenciu zoznamu ľudí profitujúcich z emisného obchodu potvrdila slovenská polícia i policajný prezident, od švajčiarskych vyšetrovateľov slovenská strana dostala bankové výpisy aj s kópiami na prevod peňazí.
Smer nevie, či schôdzu pustí
Vládny Smer sa ešte nerozhodol, či zablokuje mimoriadnu schôdzu parlamentu alebo umožní rokovanie ku kauze emisií.
Zvolanie mimoriadky požiadala skupina opozičných poslancov najmä z KDH, SDKÚ a Mosta-Híd. Žiadajú premiéra, aby na mimoriadnej schôdzi predložil Národnej rade správu o vyšetrovaní emisnej kauzy.
"Poslanecký klub budeme mať v utorok o 8:30. Tam rozhodneme o ďalšom postupe," povedala šéfka poslaneckého klubu Smeru Jana Laššáková.
Mimoriadna schôdza sa začína v utorok o 9:00. Ak by vládny Smer-SD neschválil jej program, zablokuje ju a zasadnutie sa neuskutoční.
Mnohomiliónové straty
Fico ako predseda vlády podľa Freša osobne prevzal zodpovednosť za emisnú kauzu. Keď vtedajší minister životného prostredia za SNS Ján Chrbet navrhol vláde zrušiť emisnú zmluvu, Fico ho namiesto stopnutia zmluvy nevýhodnej pre Slovensko odvolal a obchod pokračoval ďalej, pripomenul Frešo.
Fico vtedy vyzýval opozíciu a médiá, aby mu predložili dôkazy, že iné krajiny predávali emisie drahšie ako Slovensko.
Frešo podotkol, že Slovensko si zaslúži prezidenta, čo neskrýva pozadie pochybných machinácií, na ktorých občania stratili 50 miliónov eur. Občania podľa Freša majú právo vedieť, kto sa obohatil na ich úkor.
Opozícia žiada predsedu vlády Roberta Fica, aby predložil Národnej rade správu o vyšetrovaní kauzy emisie vrátane menného zoznamu osôb, ktoré si rozdelili 47 miliónov eur z tohto pre Slovensko nevýhodného predaja.
Fico má vyvrátiť podozrenia
Podľa Freša je namieste, aby Národná rada využila svoju kontrolnú právomoc voči vláde a kauzou a jej dôsledkami sa zaoberali poslanci na samostatnej schôdzi.
„A je na predsedovi vlády, aby verejne aj pred poslancami urobil všetko pre vyvrátenie podozrení z korupčného pozadia pri predaji emisií za jeho vlády v rokoch 2006 – 2010,“ povedal.
Pripomenul, že švajčiarske vyšetrovacie orgány Slovensku poslali zoznam osôb, ktoré si rozdelili finančné prostriedky z kauzy pochybného predaja emisií spoločnosti Interblue Group.
„Verejnosť má tak konečne možnosť dozvedieť sa, kde skončili desiatky miliónov eur, o ktoré prišla Slovenská republika vďaka skutočnosti, že prvá vláda Roberta Fica nepredala emisné kvóty priamo, ale prostredníctvom prostredníka – garážovej firmy Interblue Group,“ konštatoval.
Emisná kauza
Vyšetrovatelia sa od roku 2009 zaoberali kauzou predaja slovenských emisných limitov garážovej firme Interblue Group.
Slovensko jej v závere roka 2008, keď rezort životného prostredia ovládala SNS, predalo 15 miliónov ton emisných limitov AAU za približne 75 miliónov eur. Jednotková cena za tonu bola 5,05 eura.
Kritici predaja vyčítajú jeho nevýhodnosť v porovnaní s okolitými krajinami, štát podľa nich v obchode prerobil zhruba 47 miliónov eur.
Na jeseň 2013 vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie vo veci z dôvodu, že skutok nie je trestným činom.
Envirorezort podal proti rozhodnutiu o zastavení kauzy sťažnosť, ale prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ju koncom roka 2013 zamietol.
Polícia v januári potvrdila, že od justičných orgánov Švajčiarska prijala požadované materiály, išlo o výpisy z účtov, prevodné príkazy a výpisy k obchodným spoločnostiam.
Dokumenty v súčasnosti analyzujú v trestnom konaní pre podozrenie z legalizácie príjmu z trestnej činnosti.
sita