Chronológia domácich udalostí od 19. do 25. októbra

19. októbra Rokovanie Republikového výboru (RV) SDĽ rozhodlo, že do decembrových komunálnych volieb budú za ľavičiarov kandidovať dôveryhodní ľudia s vysokým odborným potenciálom. SDĽ preto verí, že jej kandidáti si získajú dôveru občanov a budú v

19. októbra

Rokovanie Republikového výboru (RV) SDĽ rozhodlo, že do decembrových komunálnych volieb budú za ľavičiarov kandidovať dôveryhodní ľudia s vysokým odborným potenciálom. SDĽ preto verí, že jej kandidáti si získajú dôveru občanov a budú v nadchádzajúcich voľbách úspešní.

20. októbra

Podľa konečných výsledkov sa v Írsku v sobotnom referende vyslovilo za Zmluvu z Nice 62,89 percent voličov, proti bolo 37,11 percent. Tento konečný výsledok potvrdzuje predchádzajúce odhady, že Íri väčšinou podporili ratifikáciu Zmluvy z Nice, ktorá zakotvuje inštitucionálne reformy umožňujúce rozšírenie Európskej únie.
Prezident Rudolf Schuster privítal výsledok referenda v Írsku a poďakoval sa jeho občanom. Potvrdením Zmluvy z Nice dali zelenú rozširovaniu EÚ, ktoré bude pokračovať v zvolenom tempe a tým aj šancu Slovensku získať členstvo už od 1. januára 2004. Občania Írska podľa prezidenta vyslali tiež posolstvo únii, že v zjednotenej Európe budú rozhodovať aj malé krajiny.
V telegrame, ktorý premiér Mikuláš Dzurinda zaslal írskemu premiérovi Bertiemu Ahernovi mu zablahoželal k výsledku referenda o Zmluve z Nice. Premiér Dzurinda sa svojmu írskemu partnerovi v mene Slovenska poďakoval za "skvelú prácu, ktorú írska vláda vykonala v prospech pozitívneho výsledku referenda". Výsledky, podľa ktorých sa Íri v referende vyslovili za ratifikáciu Zmluvy z Nice, privítal aj hlavný vyjednávač SR s EÚ Ján Figeľ.

21. októbra

Polícia zadržala veľkopodnikateľa Jozefa M. pri pokuse vycestovať pravdepodobne do Rakúska. Jozefa M. zadržali v súvislosti s kauzou skrachovaných nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia.
Vyšetrovanie prípadov skrachovaných nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia je bez dozorujúceho prokurátora. Muž, ktorý mal prípady na starosti, sa pravdepodobne pokúsil o samovraždu. V súčasnosti leží v rožňavskej nemocnici s otravou výfukovými plynmi. Prokurátora, ktorý mal na stole najväčšie ekonomické kauzy posledných rokov, našli náhodou v gombaseckom kameňolome v jeho aute. K výfuku auta bola pripojená hadička, cez ktorú prúdil do auta smrtiaci plyn.
Jednou z prvých legislatívnych zmien v rezorte zdravotníctva po nástupe nového ministra Rudolf Zajaca bude novelizácia Liečebného poriadku (LP). Pozostávať bude predovšetkým zo zavedenia príplatku na stravu vo výške približne 60 % priemerných nákladov v lôžkových zariadeniach a zavedenia poplatku za recept vo výške 20 Sk a obmedzenia balení na recepte na maximálne tri.
Valné zhromaždenie a Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov zvolili veľvyslanca Petra Tomku, stáleho predstaviteľa SR pri OSN a člena Komisie OSN pre medzinárodné právo, za sudcu Medzinárodného súdneho dvora (MSD) na deväťročné funkčné obdobie. To začne plynúť 6. februára 2003. P. Tomka získal vo VZ OSN 149 hlasov pri požadovanej väčšine 96 hlasov a v BR OSN 12 hlasov pri požadovanej väčšine osem hlasov. Od roku 1946, kedy začal MSD pôsobiť, bol prvý raz zvolený sudca zo Slovenskej republiky.
Rozšírenie EÚ podporuje polovica jej obyvateľstva, zatiaľ čo 30 percent je proti nemu. Ako ďalej vyplýva z výsledkov prieskumu Eurobarometer, ktorý zverejnili v Bruseli, vstup Slovenska si želá iba 38 percent obyvateľov únie. Rovnaké percento je aj proti členstvu Slovenska v EÚ. Slovensko si tak v pravidelnom prieskume Eurobarometer udržalo svoje vlaňajšie šieste miesto v obľúbenosti spomedzi 12 kandidátskych krajín, hoci oproti minulému roku podporuje jeho vstup o dve percentá občanov menej ako vlani.
Na čele tímu, ktorý bude pripravovať reformu dôchodkového systému bude riaditeľ Nadácie F.A. Hayeka Ivan Švejna. Ako povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník, na ministerstve začne Švejna pracovať ako jeho poradca a bude sa venovať bezprostrednej príprave reformy. Podľa Kaníka však na ministerstve budú vytvorené viaceré externé tímy.

22. októbra

Kríž prezidenta SR I. stupňa z rúk hlavy štátu Rudolfa Schustera prevzal akademický sochár Tibor Bartfay. Umelec získal ocenenie za mimoriadne významný prínos v oblasti výtvarného umenia. Pri príležitosti významného životného jubilea sochára prezident ocenil najmä originalitu a humanizmus tvorby T. Bartfaya, za ktorú získal viacero domácich i zahraničných ocenení. T. Bartfay oslávil 12. mája 80. narodeniny.
Dopravná nehoda, pri ktorej sa zranil arcibiskup Bratislavsko-trnavskej diecézy Ján Sokol, ako aj dvaja pomocní biskupi Dominik Tóth a Štefan Vrablec, sa stala v Bučanoch pri Trnave v smere do Piešťan. Dopravnú nehodu zapríčinila 27-ročná vodička auta Daewoo Lanos. Tá predbiehala iné auto a nestihla sa zaradiť do svojho jazdného pruhu. Čelne sa zrazila so Škodou Octavia, za volantom ktorej sedel Sokol. V jeho aute sa ťažko zranili dvaja pomocní biskupi - Štefan Vrablec a Dominik Tóth. Vrablec má zlomené rebrá, Tóth vykĺbený bedrový kĺb. Sokol vyviazol z nehody s otrasom mozgu. Vodička Lanosu má zlomené tri záprsné kosti, jej spolujazdec okrem otrasu mozgu má vážne poškodený bedrový kĺb. Škoda na Octavii je predbežne vyčíslená na 400 000 korún, na Lanose na 200 000 korún. Alkohol v krvi vodičov nezistili.
Vypracovanie spoločných stanovísk na rokovania krajín Laekenskej desiatky s EÚ bolo agendou pražskej schôdzky ministrov zahraničných vecí desiatich kandidátskych krajín, ktoré by rokovania o vstupe mali ukončiť v tomto roku a do EÚ vstúpiť v roku 2004. Ako uviedol minister Eduard Kukan, ministri sa dohodli na koordinácii spoločných stanovísk v dvoch najťažších kapitolách, o ktorých ešte budú s EÚ rokovať - poľnohospodárstvo a finančné a rozpočtové ustanovenia.
Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ sa v Luxemburgu opäť nedohodli na financovaní rozšírenia a nechali tento horúci zemiak pre šéfov štátov a vlád. Ministri súhlasili s princípom poskytovania finančných kompenzácií, avšak opäť sa nedohodli na tom, či kompenzácie majú iba zaistiť, aby sa noví členovia po vstupe nestali čistými platiteľmi do spoločného rozpočtu alebo, aby im umožnili dostať sa po vstupe do lepšej rozpočtovej situácie, v akej boli pred vstupom.
V Košiciach otvorili Honorárny konzulát Španielskeho kráľovstva. Dôvodom na jeho vytvorenie je podľa španielskeho veľvyslanca v SR Estanislaa de Grandes Pascuala okrem rastúcej obchodnej výmeny medzi oboma krajinami aj pôsobenie lektorov na Prešovskej univerzite a v košickom bilingválnom gymnáziu, ako aj rastúci počet turistov zo Španielska na východe SR.
Základnými bodmi koncepcie ministra obrany SR Ivana Šimka bude jasná zahraničnopolitická línia rezortu a kontinuita v oblasti reformy Ozbrojených síl (OS) SR. Šimko si stanovil sedem priorít pre výkon svojej funkcie. Ide o účasť v kolektívnom bezpečnostnom systéme NATO a účasť slovenských ozbrojených síl v boji proti terorizmu a na mierových misiách pod vedením NATO, OSN a OBSE.
Podvodné konanie Jozefa M., Patrika P. a medzinárodne hľadaného Dávida B. spočíva v tom, že Horizont Slovakia prostredníctvom určitých osôb uzavrel zmluvu so spoločnosťou so sídlom v USA. Tá mala kúpiť pohľadávku v hodnote 112 miliárd Sk voči Slovenským telekomunikáciám za kúpnu cenu jednej koruny a za sprostredkovanie tohto obchodu postúpil Horizont Slovakia na základe falošnej zmluvy na inú americkú spoločnosť šesť bonitných pohľadávok v celkovej hodnote 600 miliónov Sk. Či tieto spoločnosti existujú, je predmetom vyšetrovania.

23. októbra

Vláda odvolala a potom vymenovala nových štátnych tajomníkov na jednotlivé ministerstvá. Do funkcie štátneho tajomníka ministerstva vnútra vláda vymenovala Martina Pada. Kabinet vymenoval do funkcie štátneho tajomníka na ministerstve spravodlivosti Luciu Žitňanskú. Staronovým štátnym tajomníkom ministerstva obrany bude Rastislav Káčer. Tieto aj ďalšie posty si rozdelili SDKÚ, SMK, KDH a ANO na základe koaličnej zmluvy v pomere 8:6:4:4.
Novým vedúcim Úradu vlády (ÚV) SR sa stal Štefan Hudec. Na návrh premiéra Mikuláša Dzurindu o tom rozhodla vláda. Hudec pôsobil od roku 2000 ako riaditeľ Ústrednej kancelárie SDKÚ
Kabinet súhlasil s návrhom ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca odvolať zástupcov štátu v Správnej rade Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Štát chce z funkcií stiahnuť predsedu správnej rady Martina Demeša, bývalú riaditeľku odboru financií ministerstva zdravotníctva Máriu Husárovú, ale aj ostatných zástupcov štátu - Martina Zboroviana, Jozefa Murgaša a Vojtecha Puhu. Vláda schválila aj návrh na odvolanie zástupcu zamestnávateľov, prezidenta Asociácie súkromných lekárov SR Ladislava Pásztora. Návrh na odvolanie členov správnej rady ešte musí definitívne schváliť parlament.
Vláda vzala na vedomie správu o rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu v prípade Komanický verzus Slovenská republika. Európsky súd rozhodol, že Slovensko porušilo právo Ioana Kornelija Komanického na spravodlivý proces a bude musieť zaplatiť 1 000 eur odškodné za nemajetkovú ujmu spôsobenú jeho prepustením zo zamestnania a 100 eur ako náhradu za súdne trovy. Komanický bol v roku 1988 prepustený zo zamestnania na Okresnom národnom výbore v Bardejove pre porušenie pracovnej disciplíny. Neskôr bolo jeho prepustenie vyhlásené súdom za nezákonné a Komanický žiadal odškodnenie za straty spôsobené protiprávnym prepustením. Jeho žiadosti však súdy, vrátane Najvyššieho súdu SR, postupne zamietli.
Vláda odvolala niektorých prednostov krajských a okresných úradov. Z funkcie prednostu Krajského úradu v Trnave odvolala Martina Pada, ktorý sa stane štátnym tajomníkom na ministerstve vnútra. Pada na tento post navrhla SDKÚ. Z funkcie prednostu Okresného úradu v Galante kabinet odvolal Lászlóa Pomothyho, ktorého SMK navrhuje do funkcie štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva. Prednosta Okresného úradu v Bardejove Ján Pataky bol vo voľbách do NR SR zvolený za poslanca. Vláda ho preto z jeho doterajšej funkcie tiež odvolala. Peter Stanko, prednosta Okresného úradu v Sobranciach, bol odvolaný z funkcie, pretože ho KDH navrhlo za štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia.
Prednostovia krajských a okresných úradov by mali byť vymenení do jedného mesiaca, uviedol minister vnútra Vladimír Palko. Odvolaniu a vymenovaniu nových prednostov bude predchádzať dohoda partnerov, ktorí vytvorili vládnu koalíciu. Palko potom podľa zákona navrhne vláde odvolať z funkcií nominantov bývalej vládnej koalície a zároveň navrhne vymenovať do funkcií prednostov nových zástupcov politických strán. Podľa neho, funkcia prednostu je politickou - a preto sa na ňu budú nominovať politickí reprezentanti.
Iba tri percentá obyvateľov EÚ vedia o tom, že Slovensko je kandidátskou krajinou na členstvo v EÚ. V rovnakej pozícii je Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko a iba o Poľsku vie až 27 percent opýtaných. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu inštitútu Eurobarometer, ktorého výsledky zverejnila v stredu v Bruseli aj
Európska komisia. Podpora rozšíreniu EÚ je stále vyššia ako odpor voči tomuto kroku, hoci rozšírenie úplne podporuje iba 24 percent občanov EÚ a 44 percent je skôr za rozšírenie. Iba sedem percent je úplne proti rozšíreniu a ďalších 11 percent je skôr proti rozšíreniu. Tri percentá viažu svoju podporu na konkrétnu krajinu. Úplne alebo skôr za rozšírenie sú najviac Taliani (83 percent), Íri (76 percent) a najmenej Briti (48 percent), Švédi (52 percent) a Fíni (53 percent).
Na prehĺbení spolupráce medzi Slovenskom a Juhoslovanskou zväzovou republikou (JZR), vrátane spolupráce ozbrojených síl, sa v Bratislave zhodli minister zahraničných vecí Eduard Kukan a zastupujúci náčelník Generálneho štábu Juhoslovanskej armády Branko Krga.
Súdne pojednávanie HZDS verzus bývalý minister spravodlivosti Ján Čarnogurský opäť odročili. Dôvodom bola neúčasť J. Čarnogurského. Jeho právny zástupca Dušan Kubovčák nevedel uviesť príčinu, ale domnieva sa, že o konaní pojednávania Čarnogurský nebol informovaný.
Zákon o knižniciach je v súlade s Ústavou SR. Rozhodlo o tom plénum Ústavného súdu (ÚS) SR na neverejnom zasadnutí. ÚS nevyhovel návrhu 34 poslancov NR SR. Navrhovateľ napadol tie ustanovenia zákona o knižniciach, podľa ktorých sa Slovenská národná knižnica v Matici slovenskej a Pamätník národnej kultúry k 1. júlu 2000 zlúčili do Slovenskej národnej knižnice (SNK) v Martine. Podľa týchto ustanovení tiež prešli na SNK práva a povinnosti vyplývajúce z pracovnoprávnych vzťahov zamestnancov, z majetkovoprávnych vzťahov, vrátane pohľadávok a záväzkov oboch inštitúcií. ÚS SR dospel k názoru, že nemožno namietať proti postupu, ktorým zákonodarca najprv zverí neštátnej právnickej osobe plnenie činností a úloh vo verejnom záujme a potom ich zákonom upraví inak.
Víťazom 80. ročníka súťažnej prehliadky amatérskych divadiel a recitátorov Scénická žatva a držiteľom ceny Tvorivý čin roka 2002 sa dnes stalo Tanečné divadlo STYLE z Bánoviec nad Bebravou za predstavenie Quasimodo. Na porotu zapôsobila symbióza hudby, kostýmov, choreografie, výborná réžia a hlavne výkon hercov - tanečníkov.
Osudy obyvateľov konfliktných a rozvojových zón sveta, či krajín s diktátorským režimom sú témou filmového festivalu Jeden svet / One World, ktorý sa koná od 23. do 27. októbra v Bratislave. V poradí 3. ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov o (ne)dodržiavaní ľudských práv uvedie 41 filmov z 18 krajín sveta. Viaceré predstavia osobne aj ich tvorcovia.

24. októbra

Slovensku sa tesne pred začiatkom bruselského summitu EÚ podarilo na dodatočnom kole rokovaní o vstupe do EÚ uzavrieť kapitolu Hospodárska súťaž. Umožnil to súhlas, ktorý na poslednú chvíľu dalo Španielsko. Madrid si najprv vyžiadal nový návrh Európskej komisie a neskôr aj dodatočný čas na jeho preskúmanie. Veľkú úľavu a spokojnosť pocítil po uzavretí kapitoly hlavný vyjednávač Ján Figeľ. Slovensko sa totiž tejto poslednej nefinančnej kapitoly zbavilo po dvoch rokoch rôznych konzultácií, avšak dosiahnutá dohoda zodpovedá záujmom Slovenska, ako aj investorov, ktorí profitujú z poskytnutých daňových úľav. Práve tie vadili Španielsku, ktoré až dnes popoludní - ako posledný štát únie, dalo svoj súhlas s uzavretím kapitoly bez toho, aby si vymohlo akékoľvek zmeny v poskytovaní štátnej pomoci spoločnosti Volkswagen na Slovensku.
Certifikát ochrannej značky a kvality a Zlatú medailu Slovak Gold udelilo prezídium Nadácie Slovak Gold (SG) 15 novým produktom od trinástich podnikateľov. Nadácia predĺžila platnosť certifikátu o ďalších 18 mesiacov pre 22 výrobkov.
Medzi rukojemníkmi čečenských teroristov v moskovskom divadle nie je žiadny občan Slovenska. Vyplýva to z informácií, ktoré má v súčasnosti k dispozícii slovenské veľvyslanectvo v Ruskej federácii. Slovenská ambasáda však aj napriek tomu prijala opatrenia a pozorne sleduje situáciu. Čečenskí teroristi ozbrojení automatickými zbraňami, výbušninami a kanistrami s benzínom zajali 23. októbra večer v kultúrnom dome v centre Moskvy stovky ľudí. Obsadili divadlo s tisíckou rukojemníkov. Výmenou za ich prepustenie žiadajú okamžité skončenie vojny a stiahnutie federálnych vojsk, v opačnom prípade sú pripravení vyhodiť budovu po siedmich dňoch do vzduchu.
Premiér Mikuláš Dzurinda chce, aby bolo do konca roka jasné, akým spôsobom dôjde k úprave maďarského krajanského zákona. "Mrzí ma, že vo vynikajúcich vzťahoch so všetkými našimi susedmi existuje ešte tento problém a nemôžeme sa uspokojiť, pokiaľ nebude vyriešený kultivovaným spôsobom tak, aby boli zohľadnené medzinárodné normy a princíp suverenity každého štátu," povedal. Premiér už hovoril so svojím maďarským partnerom Péterom Medgyessym. Predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Béla Bugár je podľa Dzurindu o jeho aktivitách informovaný.
Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR neodporúča občanom v najbližšom čase cestovať do južných regiónov Filipínskej republiky. Podľa MZV SR, bezpečnostné zložky Indonézskej republiky majú informácie, indikujúce prípravu ďalšieho teroristického činu, podobného tragickým výbuchom na ostrove Bali 12. októbra tohto roku, ale útok sa údajne pripravuje v inej časti Indonézie. Vzhľadom na tieto skutočnosti je potrebné dodržiavať zvýšené bezpečnostné opatrenia aj v prípade ciest do ostatných častí oblasti.
Zriadenie košických ústavov kardiológie a onkológie podľa ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca prispeje k odstráneniu jestvujúcej diskriminácie pacientov na východnom Slovensku. Ako informoval v Košiciach, ide o priority, ktoré budú financované z balíka tzv. solidárnych zdrojov. Kardiologický ústav by mal v metropole východu začať pracovať už od januára 2003 ako samostatné pracovisko financované priamo zdravotnými poisťovňami. Vznik onkologického ústavu s územnou pôsobnosťou presahujúcou hranice Košického kraja bude následnou prioritou - "to aby pacienti z východného Slovenska viac nemuseli blúdiť po Bratislave, Prahe a Hradci Králové,” uviedol minister. Za ďalšiu naliehavú úlohu označil Zajac zefektívnenie prevádzky Detskej nemocnice v Košiciach ktorá má celokrajskú pôsobnosť.
Problematika rýchleho naplnenia databázy geografického informačného systému (GIS) SR bola jedným z hlavných bodov dvojdňovej vedeckej konferencie - Vojenský informačný systém o území a prax, ktorá sa skončila v Banskej Bystrici. Ako povedal náčelník Topografického ústavu v Banskej Bystrici (TÚBB) Miloš Varga, ústav by mohol vlastnými silami dokončiť databázu za desať až 15 rokov. Pre potreby štátu, Severoatlantickej aliancie (NATO) a iných subjektov by však bola vhodná lehota asi tri roky.
Na rovnoprávnosť a porozumenie Rómov a majoritnej spoločnosti Slovenska vyzýva nové konzorcium mimovládnych organizácií (MVO) Nevi Romani Generácia (Nová Rómska Generácia). Asi desiatka zástupcov novovzniknutého občianskeho hnutia a iných rómskych MVO dnes pred Úradom vlády SR v Bratislave upozornila aj na potrebu riešiť rómske problémy komplexne.
Sudca Okresného súdu Košice 1 rozhodol o vzatí do väzby aj Jozefa M., keď niekoľko hodín predtým súhlasil už s väzbou jeho spoluobvineného Patrika P. Sudca sa stotožnil s dôvodmi prokurátora, ktorý mal obavu, že by obaja obvinení mohli pôsobiť na svedkov spoluobvinených, alebo inak mariť vyšetrovanie, respektíve pokračovať v trestnej činnosti. U Jozefa M. sa sudca tiež stotožnil s obavou vyšetrovateľa a prokurátora, že by mohol ujsť.
Predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR Štefana Harabina, ktorý je na Novom Zélande na konferencii Medzinárodnej asociácie sudcov zaoberajúcich sa zákonmi o utečencoch, prijala guvernérka krajiny Silvia Cartwrightová. Diskutovali o harmonizácii trestného práva a o problematike rozširovania EÚ. Nevyhli sa ani téme írskeho referenda o zmluve z Nice, ktorého výsledok guvernérku podľa Harabinových slov potešil.
Z prepravujúceho vojenského vozidla v stredu pri Kremničke neďaleko Banskej Bystrice vypadol balík s cvičnou muníciou a pyrotechnickými imitačnými prostriedkami. Časť munície na mieste straty však vojaci našli a zaistili. Materiál uložený v prepravnom obale pravdepodobne vypadol cez nezaistenú plachtu vozidla, a teda kvôli nezodpovednému konaniu profesionálneho vojaka povereného prepravou munície zo strelnice do areálu vojenského útvaru.
Zmluvu o vzájomnej spolupráci medzi Ministerstvom vnútra SR a Slovenským futbalovým zväzom podpísali prezident Policajného zboru Pavel Zajac a prezident Slovenského futbalového zväzu František Laurinec. Predmetom zmluvy je spoločný postup pri zabezpečovaní verejného poriadku a pri ochrane života a zdravia osôb v súvislosti s organizovaním a konaním futbalových zápasov a pri predchádzaní násiliu a neviazanosti divákov na futbalových zápasoch. Úlohy budú zmluvné strany plniť na úrovni Prezídia PZ, krajských riaditeľstiev a okresných riaditeľstiev PZ. Za druhú zmluvnú stranu bude úlohy plniť SFZ a jednotlivé futbalové kluby.
Vo veku 77 rokov zomrel v Bratislave novinár a spisovateľ, zakladateľ slovenskej literatúry faktu Vladimír Ferko. Dominantnou témou jeho tvorby bolo Slovensko, jeho diela boli preložené do viacerých jazykov. Za literárne diela získal napríklad Cenu Jozefa Cígera-Hronského či medzinárodnú cenu za literatúru faktu - Cenu Egona Ervina Kischa. Posledná rozlúčka so zosnulým bude vo štvrtok, 31. októbra, o 10:00 v bratislavskom krematóriu.

25. októbra

Na vlastnú žiadosť sa s prezidentom Rudolfom Schusterom stretol predseda parlamentu Pavol Hrušovský. Šéf Národnej rady SR chce zaviesť novú pracovnú atmosféru medzi ním a hlavou štátu. Ako konštatoval, prezidenta informoval o časovom a obsahovom harmonograme druhej schôdze parlamentu, ktorá sa začne 5. novembra a o tretej schôdzi o štátnom rozpočte SR na rok 2003. Obaja ústavní činitelia vyslovili želanie, aby sa skvalitnil legislatívny proces, aby v tomto volebnom období nemusel prezident vracať poslancom zákony na opätovné prerokovanie. Riešením by mohla byť väčšia zaangažovanosť Kancelárie prezidenta SR už pri príprave jednotlivých legislatívnych noriem.
Podpredseda vlády a minister spravodlivosti Daniel Lipšic dal na pripomienkové konanie návrh ústavného zákona, ktorým sa zrušia neštandardné Mečiarove amnestie. Heslom rezortu spravodlivosti na nasledujúce štvorročné funkčné obdobie je - razantne, rýchlo, reformne. V duchu tohto hesla navrhuje Lipšic zrušiť neštandardné amnestie, udelené bývalým predsedom vlády V. Mečiarom.
Stálu podporu Českej republiky vstupu Slovenska do NATO a EÚ v Prahe vyjadril po stretnutí s ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom český premiér Vladimír Špidla. Ako povedal Špidla, privíta, ak Slovensko dostane na pražskom summite NATO pozvánku do aliancie. Zároveň zdôraznil, že spoločný vstup oboch krajín do EÚ bude výhodný pre oba štáty. Kukan do Prahy prišiel podľa vlastných slov "odplatiť príjemné politické gesto českého ministra zahraničných vecí Cyrila Svobodu", ktorý svoju prvú oficiálnu zahraničnú cestu uskutočnil na Slovensku.
Minister vnútra Vladimír Palko prepustil pre porušenie služobnej disciplíny a služobnej prísahy štyroch policajtov. ”Vo funkcii ministra vnútra budem presadzovať nulovú toleranciu voči kriminalite. Každý policajt, ktorý spácha trestný čin, bude z polície prepustený,” uviedol minister vnútra Vladimír Palko.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 924
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 11 572
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 720
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 855
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 263
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 133
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 582
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 400
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 350
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 148

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Ovocinár: Vypestovať si vlastné ovocie je úplne iný zážitok

Vlastné ovocie má úplne inú chuť, ako to kúpené.

KOMENTÁRE

Ozajstná stávka víkendu je voľba koaličného partnera Merkelovej

Je kľúčový ako pre stredovýchodnú EÚ, tak aj Emmaunela Macrona.

Neprehliadnite tiež

Domov

Aké stíhačky môže kúpiť Slovensko a ktoré ponuky sú nereálne?

Rozhodovať sa bude len medzi gripenmi a stíhačkami F-16. Analytik by radšej bral menej kusov, ale modernejších lietadiel

Domov

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine kontrolovaných zmrzlinární zistili hygienici nedostatky.

Domov

Z eurofondov sa nič nerozkradlo, Plavčan urobil kroky, hovorí Paška z SNS

Vláda robí dlhodobé opatrenia proti korupcii, povedal Ján Podmanický zo Smeru.

Domov

Danko nemá problém zasmiať sa na ľudovej tvorivosti aj na jeho účet

Prekáža mu, keď niektoré strany manipulujú verejnou mienkou.