Bratislava 26. októbra (TASR) - Avizované zavedenie poplatkov za zdravotnú starostlivosť bude podľa Komunistickej strany Slovenska (KSS) znamenať porušenie ústavného práva občanov SR. Komunisti sa pritom odvolávajú na článok 40 Ústavy SR, kde sa hovorí o bezplatnej zdravotnej starostlivosti, preto nepodporia žiaden z pripravovaných úsporných návrhov Dzurindovej vlády v oblasti zdravotníctva.
"Úsporné opatrenia, ktoré sú nevyhnutné vzhľadom na stav štátnej pokladnice, začala táto vláda z opačného konca," povedala dnes pre TASR podpredsedníčka pre ideológiu Dagmar Bollová. Tvrdí, že najprv je potrebné zákonným spôsobom vymôcť nedoplatky na daniach od veľkopodnikateľov, vyrovnať dlhy štátu voči sociálnym a zdravotným poisťovniam a zabezpečiť kontrolu hospodárenia zdravotníckych zariadení. Dôležité je podľa nej vyvodiť aj dôsledky nekvalitnej práce lekárov. "Spoločnosť ktorá núti k živoreniu vlastných seniorov a nie je schopná preventívne zabezpečiť zdravie občanov, je amorálna," vyhlásila podpredsedníčka KSS. Podľa nej je väčšina obyvateľov Slovenska v súčasnosti zneužívaná na tvorbu zisku štátu. "Súčasné návrhy nemajú nič spoločné s etikou a morálkou, nerešpektujú deklaráciu ľudských práv OSN, ani ústavné práva," konštatovala Bollová.
Snahou rezortu zdravotníctva bude v skrátenom legislatívnom konaní novelizovať zákon o Liečebnom poriadku. Ním sa zavedú poplatky za stravu, pobyt v nemocnici a dopravu. Cieľom podľa ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca je obmedziť spotrebu pacienta. Uvažuje sa o zavedení príplatku za stravu vo výške približne 60 percent priemerných nákladov na stravu v lôžkových zariadeniach. Ďalej plánuje zaviesť poplatok za recept vo výške 20 korún a obmedzenie počtu balení na recepte na maximálne tri kusy balení.