26. okt 2002 o 13:34
HAVÁRIA: Ropa neznečistila povrchové vody v hraničnom pásme
KOŠICE 26. októbra (SITA) - Ropa, ktorá uniká z vysokotlakového potrubia pri obci Belža neďaleko Košíc, zatiaľ nekontaminovala povrchové vody v hraničnom pásme s Maďarskom. Na dnešnom rokovaní havarijnej komisie pracovníci Košického závodu Povodie Bodrogu
a Hornádu informovali, že monitoring vody v Belžanskom potoku nepreukázal znečistenie ropnými látkami. V obci zatiaľ nie je sprevádzkovaný vodovod, najbližšie studne sú od miesta havárie vzdialené 150 metrov. Hoci ani aktuálne rozbory vzoriek vody zo studní nepreukázali nadlimitnú kontamináciu, pitnú vodu dovážajú do Belže v cisternách. Podľa odborníkov ropa už vsiakla do dvoch hektárov ornej pôdy do hĺbky 15 až 20 centimetrov. "Podstatné je, aby nepršalo, lebo dážď by podporil vsakovanie ropy do nižších podloží," vyhlásil pre agentúru SITA prednosta Okresného úradu Košice - okolie Ľubomír Pastor. Dnes dopoludnia na mieste havárie mrholilo a padal slabý dážď.
Po havárii prevádzkovateľ potrubia, spoločnosť Transpetrol, odstavil jeho štvorkilometrový úsek. Keby v tejto časti potrubia vytiekol celý obsah ropy, čo sa však nestalo, išlo by o 570 metrov kubických. Ako uviedol Ľ. Pastor, zatiaľ odčerpali 70 metrov kubických. Odčerpávanie pokračuje a cisterny tekutinu odvážajú do najbližšej stanice Transpetrolu v Moldave nad Bodvou. Pracovníci Transpetrolu chcú odstavenú vetvu ropovodu, ktorá vedie do Maďarska, opäť sprevádzkovať do nedele.
V rámci sanačných prác na mieste ekologickej havárie posypávajú vytečenú ropu absorpčnou látkou, nasledovať bude vybagrovanie kontaminovanej ornice a jej odvoz na špeciálnu skládku.
Poškodenie ropovodu spôsobili pri výkopových prácach v piatok krátko pred 17:00 pracovníci, ktorí na objednávku SPP ukladali optický kábel. Ropa z poškodeného ropovodu striekala po havárii až do výšky niekoľkých desiatok metrov. V mieste havárie sú súbežne vedené vysokotlakové potrubia plynovodu a ropovodu, poškodený bol len ropovod.
st;sj;zp
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
-
1.
Transakčnú daň kritizuje už aj eurokomisia. Šutaj Eštok ju hádže na Matoviča
22 798
-
2.
Štyri nedele po Ficovej výzve na zrušenie diskusií: Nevypočul ho nikto, ani politici Smeru
6 060
-
3.
Diaľnica D1 pri Bratislave je už prejazdná, dôvodom uzavretia bola demontáž mosta
5 570
-
4.
Príbeh Karen Chorba: Amerika ma vychovala, Slovensko mi ukázalo, kto v skutočnosti som
4 353
-
5.
Fico v Rogoznici, Gašparovič na Brijuni. Pri Dubrovníku ožíva československý príbeh
3 901
-
6.
PPA dala 600-tisíc na lesnú cestu. Nevedie do lesa, ale do Fafokanu z penziónovej kauzy
1 525
-
7.
Palác našiel v petícii za Rusko trikrát podpis vlastného zamestnanca. Tvrdí, že ju nepodpísal
1 238
-
8.
Vynikajúci aj neuspokojivý. Riaditelia ohodnotia učiteľa a rozhodnú, či si prilepší k platu (otázky a odpovede)
773
-
9.
Analýza prieskumov: PS a Smer stratili desiatky tisíc voličov
660
-
10.
Mne keď necvakne 40 litrov, tak neurobím nič, hovoril starosta Brezín zadržaný pre úplatok. Známe sú detaily prípadu
651
-
1.
Hlavný obžalovaný v kauze tunelovania Braniska neprišiel na súd. Predvedie ho polícia
74 804
-
2.
Prieskum AKO: Najviac posilnila Sme rodina, PS a Smer mierne klesli
73 432
-
3.
Bombic z väzby útočí na Kaliňáka. Pýta sa, či ho drží pod krkom Izrael
54 151
-
4.
Mne keď necvakne 40 litrov, tak neurobím nič, hovoril starosta Brezín zadržaný pre úplatok. Známe sú detaily prípadu
53 877
-
5.
PPA dala 600-tisíc na lesnú cestu. Nevedie do lesa, ale do Fafokanu z penziónovej kauzy
48 480
-
6.
Projekt Iskra: Za éry Smeru utajene odtiekli milióny, Saková teraz žiada náhradu škody
47 484
-
7.
Vo sviatok, ktorý si Fico ani nevšimol, sa už má pracovať. Transakčná daň dobehla 17. november
43 350
-
8.
Palác našiel v petícii za Rusko trikrát podpis vlastného zamestnanca. Tvrdí, že ju nepodpísal
39 878
-
9.
Živnostníci a eseročky utečú transakčnej dani. Budú si však musieť dať pozor
35 944
-
10.
Už to nie je Markíza, do ktorej som prišla. Odchádza z nej politická redaktorka Gabriela Kajtárová
35 593