Každý druhý obyvateľ Európskej únie jazdí denne autom. U nás je to 37 percent, najčastejšie chodíme peši.
BRATISLAVA. Slováci sú národ chodcov. Až 86 percent z tisícky ľudí starších ako pätnásť rokov vo vlaňajšom prieskume eurobarometra odpovedalo, že denné presuny absolvujú aj peši.
Viac ako my v Európskej únii kráčajú iba Lotyši.
Ekonóm SAV Vladimír Baláž upozorňuje, že obľuba chôdze u nás súvisí aj s ekonomickými dôvodmi.
„Vlastníctvo auta u nás stále nie je také rozšírené ako vo Francúzsku či v Nemecku, ľudia šetria aj na pohonných látkach.“
Slováci si tak napriek vzostupnému trendu stále sadajú do áut menej často ako vo väčšine európskych krajín.
Kým v Únii sa každý deň autom vozí v priemere každý druhý obyvateľ, u nás je to 37 percent. Menej jazdia už len Bulhari, Rumuni a Maďari.
Európsky protismer Prázdnejšie cesty u nás však neznamenajú, že viac obsadzujeme vlaky a autobusy.
Cestujúcich vo verejnej doprave dlhodobo ubúda, podľa prieskumu ju denne využíva šestnásť percent ľudí, čím sme sa dostali na úroveň priemeru v Únii.
Urbanista Peter Gero, ktorý roky pôsobí v Nemecku, upozorňuje, že v rozvinutých európskych mestách je trend presne opačný. „V mestách, ako je Hamburg, cestuje verejnou dopravou do práce takmer 96 percent ľudí.“
Slováci napriek slabej cyklistickej infraštruktúre častejšie šliapu do pedálov. Na bicykli u nás denne jazdí pätnásť percent ľudí, kým v Únii tak odpovedali o tri percentá menej.
V cyklisticky najrozvinutejšom Holandsku je to až 43 percent, viac sa bicykluje aj v severskom Fínsku či vo Švédsku, kde sú klimatické podmienky náročnejšie.
Prieskum naznačil, že na bicykel u nás vysadajú aj trochu iní ľudia ako v Únii.
Na Slovensku sa na rozdiel od Európy ešte stále viac bicykluje na vidieku ako v meste. Kým v Európe bicykel už nie je len dopravným prostriedkom pre menej majetných, u nás tento trend ešte taký zjavný nie je.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0Au8kMZ_S_soudHRHRVBuNy1JcHg1c3hWdDFrM2hNQXc&transpose=0&headers=1&range=A74%3AD78&gid=0&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"legendTextStyle":{"color":"#222","fontSize":"11"},"animation":{"duration":500},"width":490,"hAxis":{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":null,"viewWindow":null,"maxValue":null},"chartArea":{"height":"49.865%","width":"76.5%","left":"19.167%","top":"30.997%"},"vAxes":[{"useFormatFromData":false,"title":"Zdroj: Eurobarometer 2013","formatOptions":{"source":"inline","suffix":"%"},"minValue":0,"viewWindowMode":"explicit","format":"0.##","viewWindow":{"max":100,"min":0},"gridlines":{"count":"10"},"maxValue":100},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"max":null,"min":null},"maxValue":null}],"booleanRole":"certainty","title":"Sp\u00f4sob prepravy pod\u013ea finan\u010dnej situ\u00e1cie ","height":371,"domainAxis":{"direction":1},"legend":"top","focusTarget":"category","isStacked":false},"state":{},"view":{},"isDefaultVisualization":false,"chartType":"ColumnChart","chartName":"Graf 5"}
Na bicykli v obleku „Hoci bicyklovanie je považované za lacný spôsob dopravy, až jeden z piatich ľudí, ktorí nemajú problém s platením účtov, jazdí na bicykli viackrát týždenne. Medzi tými, ktorí platia účty s problémami, je to jeden z desiatich,“ píše sa v správe Európskej komisie k celoeurópskym výsledkom prieskumu. U nás je pomer cyklistov medzi skupinami vyrovnaný.
Rozdiel vidno aj v odpovediach ľudí podľa profesií. Až 36 percent európskych manažérov uviedlo, že bicykel používa viackrát týždenne.
U nás rovnako odpovedalo iba sedemnásť percent riaditeľov a 23 percent majiteľov firiem, medzi stredným manažmentom je cyklistov 24 percent.
Kým v Únii sú tak manažéri najčastejšími cyklistami hneď po študentoch, u nás sú na opačnom konci porovnania. Viackrát do týždňa na bicykel vysadajú najmä robotníci, študenti a nezamestnaní.
Jedným z manažérov, ktorý bicykluje niekoľkokrát za týždeň, je partner poradenskej spoločnosti TPA Horwath Ivan Paule z Bratislavy.
„Bicyklujem pred prácou i po nej, do práce však na bicykli nejazdím,“ hovorí.
Odrádza ho slabšia cyklistická infraštruktúra v hlavnom meste, ale aj chýbajúca sprcha v priestoroch, kde sídli firma.
„Hoci aj na Slovensku už firmy začínajú na cyklistov myslieť viac, v našej budove po viacerých krádežiach bicyklov vyhradili pre ne uzamykateľný priestor v parkovacom dome, ktorý je monitorovaný kamerou.“
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0Au8kMZ_S_soudHRHRVBuNy1JcHg1c3hWdDFrM2hNQXc&transpose=0&headers=1&range=A58%3AD62&gid=0&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"fontName":"Arial","legendTextStyle":{"color":"#222","fontSize":"11"},"animation":{"duration":500},"backgroundColor":{"fillOpacity":"1"},"width":490,"hAxis":{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":null,"viewWindow":null,"maxValue":null},"chartArea":{"height":"55.526%","width":"74.5%","left":"19.167%","top":"25.337%"},"vAxes":[{"useFormatFromData":false,"title":"Zdroj: Eurobarometer 2013","formatOptions":{"source":"inline","suffix":"%"},"minValue":0,"viewWindowMode":"explicit","format":"0.##","viewWindow":{"max":100,"min":0},"gridlines":{"count":"10"},"maxValue":100},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"max":null,"min":null},"maxValue":null}],"booleanRole":"certainty","title":"Ako cestujeme pod\u013ea ve\u013ekosti bydliska","height":371,"legend":"top","focusTarget":"category","isStacked":false},"state":{},"view":{},"isDefaultVisualization":false,"chartType":"ColumnChart","chartName":"Graf 4"}
Sme iní Rozdiel medzi nami a priemerom Únie vidno aj v podiele cyklistov medzi vodičmi. Až 47 percent denných vodičov v Európe vysadne aspoň raz za týždeň aj do sedla bicykla. U nás je to iba 34 percent.
„Ukazuje sa, že bicykel je u nás viac vnímaný ako lacný prostriedok na rýchly presun, menej ako dopravný prostriedok s ekologickou prevádzkou a prostriedok na relax a udržiavanie si kondície pri psychicky náročnom alebo sedavom type práce,“ vraví Ľubica Szviteková z prieskumnej agentúry TNS Slovakia, ktorá dáta v júni 2013 zbierala.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0Au8kMZ_S_soudHRHRVBuNy1JcHg1c3hWdDFrM2hNQXc&transpose=0&headers=1&range=A39%3AC56&gid=0&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"animation":{"duration":500},"width":490,"hAxis":{"useFormatFromData":true,"title":"","slantedTextAngle":60,"slantedText":true,"minValue":null,"viewWindowMode":null,"viewWindow":null,"maxValue":null},"vAxes":[{"useFormatFromData":false,"title":"Zdroj: Eurobarometer 2013","formatOptions":{"source":"inline","suffix":"%"},"minValue":null,"format":"0.##","gridlines":{"count":"10"},"viewWindow":{"max":null,"min":null},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"max":null,"min":null},"maxValue":null}],"chartArea":{"height":"61.725%","width":"76.167%","left":"19.167%","top":"19.137%"},"title":"Sp\u00f4sob prepravy pod\u013ea profesi\u00ed ","booleanRole":"certainty","height":371,"legend":"top","focusTarget":"category","isStacked":false},"state":{},"view":{},"isDefaultVisualization":false,"chartType":"ColumnChart","chartName":"Graf 3"}
Urbanista: Naše ulice sú nevľúdne Cestovanie vo verejnej doprave je v Nemecku úplne iný zážitok, hovorí architekt a urbanista PETER GERO, ktorý v tejto krajine roky pôsobí.
Prekvapilo vás, že až 86 percent Slovákov tvrdí, že denne chodia peši?
„Celkom tej štatistike neverím. Možno na vidieku to tak je, ale v Bratislave je peší chodec skôr zvláštnosťou. Hoci sa to pomaličky lepší, v Bratislave by som sa stále obával jazdiť aj na bicykli.“
Je to o prístupe ľudí alebo skôr o mestských podmienkach?
„O ľuďoch je to až v druhom rade. Naše mestá sú tam, kde boli vyspelé mestá v západnej Európe v 70. a 80. rokoch. Hoci slovenské mestá vrátane Bratislavy sú malé a majú obrovský potenciál na rôzne preklenutia vzdialeností, stále uprednostňujú najmä individuálnu dopravu.“
V čom vidíte rozdiel?
„Urbanizmus by sa mal orientovať podľa princípov, ktoré boli vypracované v mestách z nášho kultúrneho okolia, ako sú Graz, Salzburg či Ulm. Tieto sú veľmi dobre sieťovo prepojené, sú tam zmysluplné cyklistické a pešie prepojenia, plno parkov a príjemných verejných priestranstiev. Takú nevľúdnu ulicu, ako je napríklad Mickiewiczova v centre Bratislavy, kde len prefičia autá, chodníky sú úzke a nie sú tam žiadne stromy, v týchto mestách nenájdete. Prechádzky, ktoré by inak boli príjemné, sú u nás často v nevľúdnom prostredí a tak si ľudia radšej sadnú do auta.“
Čím to je, že kým v Únii cestujúcich vo verejnej doprave pribúda, u nás ich počet klesá?
„Musíme rozdeľovať využívanie verejnej dopravy pri ceste za prácou a vo voľnom čase. V rozvinutých európskych mestách cestuje za prácou verejnými prostriedkami takmer deväťdesiat percent ľudí, v Hamburgu je to až 96 percent. Mestá si uvedomujú, že podpora verejnej dopravy uvoľňuje ich centrá, ktoré neupchávajú autá, ktoré tam ráno prídu a večer odídu.“
Nie je u nás cestovanie autom vecou spoločenského statusu?
„Určite, keď idete do práce električkou, mnohí vás považujú za chudáka. Dôležitá je pre mnohých aj otázka, aké má kto auto. Ale to je otázka času, všade to bolo tak a aj Slovensko sa pomaly posúva dopredu.“
Pre nemeckých manažérov nie je cestovanie v električke podradné?
„Keď cestujete verejnou dopravou v Hanoveri, Mníchove či Hamburgu, vidíte plno ľudí v oblekoch. Je to úplne iný pocit, keď v električke vidíte ľudí čítať či pracovať na notebooku cez wifi. Je to aj o pohodlí, kým vo verejnej doprave môžu títo ľudia pracovať, v aute je to zabitý čas. Veľa manažérov vidíte aj na bicykloch, čo je zas otázka životného štýlu. V Nemecku je bežné, že manažér ide cez obed na krátky džoging a na dvadsať minút do sauny. Jeho výkonnosť je potom úplne iná.“

Beata
Balogová
