BRATISLAVA. Najvyšší kontrolný úrad kontroloval hospodárenie všetkých ôsmich krajských prokuratúr a Generálnej prokuratúry v rokoch 2011 a 2012.
Ako agentúru SITA ďalej informovala riaditeľka odboru komunikácie NKÚ Iveta Bieliková, v kontrolovanom období prokuratúry porušili viacero všeobecne záväzných právnych predpisov, najmä zákon o rozpočtových pravidlách a zákon o účtovníctve.
Neaktuálne limity iba raz
Zákon o prokuratúre hovorí, že krajské a okresné prokuratúry sú rozpočtové organizácie. NKÚ konštatuje, že okresné prokuratúry sú v skutočnosti iba preddavkovými organizáciami krajských prokuratúr.
"Rozpočet príjmov v jednotlivých rokoch kontrolovaného obdobia bol podhodnotený, nebol stanovený ani v takej výške, v ktorej boli v niektorých prípadoch každoročne získavané finančné prostriedky z prenájmu nehnuteľného majetku," píše sa v správe kontrolórov.
NKÚ zistil, že verejné obstarávanie prokuratúr neupravoval žiaden vnútorný predpis.
Úrad našiel iba jeden postup pri zadávaní zákaziek s nízkou hodnotou z roku 2006, ktorý obsahoval neaktuálne finančné limity.
Vo viacerých prípadoch sa preto finančné limity prekročili, niektoré zákazky si prokuratúry zabezpečili bez akéhokoľvek verejného obstarávania.
Chyby v transparentnosti
Podľa zistení NKÚ prokuratúry nie vždy dodržali princíp transparentnosti. Úspešnými boli aj uchádzači, ktorí nesplnili podmienky účasti v súťaži.
Nesprávny postup v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní uplatnili aj uzatvorením dodatkov k neplatnej zmluve.
Niektoré prokuratúry porušili zákon o verejnom obstarávaní tým, že nevypracovali správu o zákazke, neurčili lehotu viazanosti ponúk alebo nedodržali povinnosť voči úradu pre verejné obstarávanie.
Porušenie zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy kontrolóri preukázali pri neoprávnenom použití prostriedkov za dodávky, ktoré sa nikdy nezrealizovali.
V krajských prokuratúrach, vrátane Generálnej prokuratúry, nefungovala dostatočná predbežná finančná kontrola, čím sa nedodržal zákon o finančnej kontrole a vnútornom audite.
Nezverejnili informácie
Navyše sa kontrolou zistilo nedodržanie zákona o slobodnom prístupe k informáciám tým, že sa nezverejnila rámcová dohoda na dodávku tovaru Generálnej prokuratúre, oneskoreným zverejňovaním zmlúv Krajskej prokuratúry Bratislava a neuvedením celkovej hodnoty objednaného plnenia pri troch zverejnených objednávkach KP Prešov v Centrálnom registri zmlúv.
NKÚ navrhol odporúčania zamerané na legislatívnu zmenu, na úpravu a zjednotenie formy hospodárenia okresných prokuratúr, platnosť a aktuálnosť všetkých interných pokynov a príkazov v zmysle platnej legislatívy a analýzu rozpočtu príjmov a jeho zreálnenia na nasledujúce obdobie, píše Bieliková.