Mnohým bývalým komunistickým politikom možno pripísať k dobru aspoň niečo. Pri Biľakovi to ide ťažko, píše Tomáš Gális
BRATISLAVA. V noci na štvrtok zomrel vo veku 96 rokov bývalý vysoký predstaviteľ komunistického režimu Vasil Biľak.
Denník SME o tom informoval jeho zať, bývalý šéf porevolučnej KSS. Podľa Jozefa Ševca zomrel Biľak doma v Bratislave.
Biľak žil s rodinou dlhé roky vo svojej vile na Timravinej ulici v centre mesta, odkiaľ v posledných rokoch nevychádzal.
Prejav z roku 1971
Z krajčíra politikNovinárov k sebe Biľak roky nepúšťal. Jeden z posledných rozhovorov dal v roku 2000 agentúre ČTK.
Bol vyučený krajčír a neskôr vyštudoval vysokú školu politickú. Pochádzal z obce Krajná Bystrá v okrese Svidník. Do vysokých komunistických pozícií sa dostával od 50. rokov.
Členom ÚV KSS bol od roku 1955 do roku 1968 a od 50. rokov až do roku 1988 bol členom ÚV KSČ.
Patril k najkonzervatívnejším politikom s úzkymi kontaktmi na sovietske vedenie a ako tajomník ÚV KSS mal silný vplyv v ideologickej a zahraničnopolitickej oblasti.
Symbol okupácie
1968
Pozývací list
pozývací list, na základe ktorého prišli vojská Varšavskej zmluvy do Československa, podpísali 15. augusta 1968 ; podpísali ho Alojs Jindra, Drahomír Kolder, Antonín Kapek, Oldřich Švestka a Vasil Biľak ; jeho kópiu dostalo Československo v roku 1992 od Borisa Jeľcina ; po invázii 21. augusta 1968 zostali u nás Sovieti vyše 22 rokov, odišli v júni 1991.
Ako jeden zo signatárov tzv. pozývacieho listu Sovietom sa stal Biľak symbolom okupácie a v roku 1968 a 1969 sa nápisy, ktoré ho označovali za zradcu národa, objavovali po slovenských mestách.
V liste adresovanom sovietskemu lídrovi Leonidovi Brežnevovi sa písalo: "Vedenie strany ďalej nie je schopné brániť sa útokom na socializmus, nie je schopné organizovať proti pravicovým silám ani ideologický ani politický odpor. Samotná podstata socializmu v našej krajine je ohrozená. V tejto ťažkej situácii sa obraciame k vám s prosbou o poskytnutie skutočnej pomoci a podpory všetkými prostriedkami, ktoré máte k dispozícii. Len s vašou pomocou je možné vymaniť ČSSR z hroziaceho nebezpečenstva kontrarevolúcie."
Okrem Biľaka list podpísali Alois Indra, Antonín Kapek, Drahomír Kolder a Oldřich Švestka, teda takzvaná "päťka".
Po revolúcii sa Československo snažilo list získať od Moskvy. Kópiu listu nakoniec odovzdal prezidentovi Václavovi Havlovi vtedajší ruský prezident Boris Jeľcin v roku 1992.
Hoci Biľaka pre pozývací list po revolúcii chceli súdiť, vyšetrovanie za vlastizradu v roku 2011 Špeciálna prokuratúra prerušila, pretože nebolo možné zohnať svedkov z Česka. Nikdy tak nebol - rovnako ako žiadny iný komunistický pohlavár - odsúdený.

Beata
Balogová
