Košice 26. októbra (TASR) - Diskusiami o európskom myslení a vzťahoch medzi národmi a národnosťami v oblasti kultúry, umenia, literatúry a žurnalistiky pokračoval dnes v Košiciach 32. ročník Fábryho dní, ktoré tradične organizuje maďarský národnostný kultúrny zväz v SR Csemadok v spolupráci s košickým divadlom Thália.
Na podujatí, ktoré sa koná od 24. do 27. októbra, sa zúčastňuje okolo 50 zástupcov kultúrnych a spoločenských organizácií maďarskej národnostnej menšiny z ôsmich stredoeurópskych krajín.
"Prirodzene, nediskutovali sme len o maďarskej národnostnej menšine a jej postavení v jednotlivých krajinách, ale z rôznych aspektov sme sa zamýšľali nad kultúrou a umením ako mostmi, ktoré spájajú príslušníkov rôznych národov a národností v Európe," povedal dnes pre TASR riaditeľ divadla Thália Peter Kolár.
Ako ďalej uviedol, účastníci dnešného diskusného fóra sa zamerali aj na konkrétne formy spolupráce v oblasti divadiel, výstav či knižnej kultúry.
"Hľadali sme napríklad možnosti ďalšieho prehĺbenia kontaktov medzi spisovateľmi, novinármi či hercami z rôznych krajín. Všetky nápady, ktorých na podujatí odznelo viac ako dosť, sa krútili okolo kľúčovej témy tohto ročníka Fábryho dní. Tú sme si vymedzili ako spoločné kultúrne myslenie v podmienkach globalizácie. Inak povedané, umenie, trebárs divadelné, keď je na úrovni, nepozná národnostné prekážky ani štátne hranice," poznamenal Kolár.
Fábryho dni sú venované odkazu významného maďarského spisovateľa - esejistu, mysliteľa, humanistu a antifašistu Zoltána Fábryho (1897 - 1970), ktorý pôsobil v Štóse v okrese Košice-okolie. Účastníci podujatia v piatok navštívili jeho rodný dom a múzeum a položili kvety na jeho hrob.