BRATISLAVA. Jedným z opatrení, ktorými chce polícia zabezpečiť snímanie svojich zákrokov, je stožiarová technika namontovaná na niektorých policajných vozidlách.
Na zasadnutí Rady vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť to v stredu povedal prezident policajného zboru Tibor Gašpar.
Poradný orgán vlády diskutoval o zisteniach verejnej ochrankyne práv o minuloročnom policajnom zásahu v osade Budulovská v Moldave nad Bodvou.
Gašpar hovorí o vylepšení techniky
Ombudsmanka Jana Dubovcová navrhla niekoľko opatrení, ktoré by mali rezort vnútra a polícia zabezpečiť, aby sa predchádzalo porušovaniu základných práv a slobôd.
Medzi nimi bolo aj odporúčanie zariadiť monitorovanie policajných oddelení, kde sú predvedené osoby, ako aj zákrokov, pri ktorých možno predpokladať použitie donucovacích prostriedkov.
Gašpar na rokovaní rady vlády najskôr vysvetlil, že legislatívnu úpravu toho, ako robiť obrazovo-zvukové záznamy o policajných akciách, už máme dnes štandardnú a porovnateľnú s tou v okolitých krajinách.
O zmene a zlepšení zákona možno podľa policajného prezidenta diskutovať.
Ako dodal, táto otázka však nemá len legislatívnu, ale aj technickú rovinu, ktorú plánujú zlepšiť. Policajné zákroky sa robia aj v noci, v horšom počasí, či za zníženej viditeľnosti počas dňa.
Rada vlády podporila ombudsmanku
Rada vlády pre ľudské práva prijala uznesenie, ktorým inštitútu ombudsmanky vyjadrila podporu.
"Oceňujem, že rada vlády sa doposiaľ ako prvý orgán vecne zaoberala obsahom mojej správy o policajnom zásahu v Moldave nad Bodvou a vítam podporu, ktorú vyslovila mojej činnosti," reagovala Dubovcová.
Zároveň však upozornila, že podľa nej netreba čakať s prijatím opatrení zameraných na posilnenie ochrany základných práv a slobôd, ktoré navrhla, keďže medzi ich zavedením do praxe a prípadnou trestnoprávnou zodpovednosťou jednotlivcov, ktorú v súčasnosti z iniciatívy generálnej prokuratúry opakovane skúma inšpekcia ministerstva vnútra, neexistuje žiadna súvislosť.