BRATISLAVA. Rozvedení, slobodné matky a chudobní sú skupiny, ktorým sa má katolícka cirkev na Slovensku viac venovať. Katolíci vo farnostiach to v minulých týždnoch napísali do dotazníkov.
Na základe ich odpovedí pripravili biskupské úrady materiál, ktorý Konferencia biskupov Slovenska poslala do Vatikánu.
Aj postrehy našich katolíkov budú podkladom na prípravu mimoriadnej biskupskej synody pre rodinu.
Na nej by mali biskupi z celého sveta od 5. do 19. októbra 2014 v Ríme hľadať spôsob, ako pastoračne pomôcť rodinám v „súčasnej sociálnej a duchovnej kríze“.
Ľudia mimo manželstva
Vatikán
Okruhy otázok
- znalosť Biblie a učenia cirkvi;
- ako manželstvo vnímajú veriaci;
- ako sa v rodinách praktizuje viera;
- aké sú postoje k ľuďom, ktorí žijú nezosobášení;
- ako sa miestne cirkvi venujú takýmto párom;
- ako sa duchovne starať o ľudí, ktorí žijú vo zväzkoch osôb rovnakého pohlavia.
„Ako výzva sa ukazuje hľadať nové pastoračné prostriedky pre osobitné skupiny, ako je napríklad pastorácia rozvedených a znovuzosobášených či slobodných matiek,“ hovorí o výsledkoch prieskumu Jozef Kováčik, hovorca KBS.
Katolícka cirkev by mala byť podľa veriacich citlivejšia aj voči ľuďom, ktorí trpia materiálnou alebo duchovnou chudobou.
Detailné výsledky zisťovania KBS nezverejnila. Hovorca vraví, že sú určené na prípravu synody, nie pre médiá.
Do zisťovania sa zapojila aj gréckokatolícka cirkev, ktorá hierarchicky tiež spadá pod pápeža.
Hovorca prešovskej eparchie Ľubomír Petrík vraví, že odporúčania slovenských gréckokatolíkov sa zhodujú s rímskymi katolíkmi, „keďže sme na jednom území“. Gréckokatolíci pripravili z výsledkov vlastný materiál a na synode budú mať aj svojho zástupcu.
Cez elektronický dotazník zisťoval názory veriacich aj Klub mnohodetných rodín. Podľa jeho predsedu Stanislava Trnovca ho vyplnilo približne 300 rodín.
Tak ako KBS aj Trnovec zdôrazňuje dôležitosť starostlivosti o rozvedených a znovuzosobášených katolíkov. Na rozdiel od zahraničia sa týmto ľuďom vo farnostiach u nás podľa neho takmer nikto nevenuje. Vraví, že vie len o troch komunitách, ktoré to robia.
Z elektronického dotazníka podľa Trnovca vyplýva aj to, že katolícki laici sú u nás oproti minulosti oveľa vzdelanejší v náboženských otázkach. Zdrojom informácií však pre väčšinu opýtaných už nebol farár. „Oproti minulosti je to veľký posun,“ vraví šéf klubu mnohodetných.
Oslovili málo rodín
Na oficiálnom zisťovaní názorov na duchovnú starostlivosť o rodiny u nás sa podľa informácií SME zúčastnilo asi 60 percent rímskokatolíckych farností. Celkovo je ich 1240.
Gréckokatolíckych farností je u nás 260. Podľa Petríka sa na zisťovaní zúčastnili všetky.
Skeptickejší k účasti obyčajných katolíkov na zisťovaní je Trnovec. „Na Slovensku bolo oslovených veľmi málo rodín, skôr sa zbierali názory jednotlivých duchovných.“
Podobne sa na začiatku januára vyjadril Marián Prachár, farár v bratislavských Rusovciach. Domnieva sa, že niektorí kňazi dotazník vyplnili, iní nie.
Otázne je preto podľa neho, či sa dostal k obyčajným veriacim v takej miere, aby sa dal zistiť ich názor.

Beata
Balogová
