BRATISLAVA. Samosprávy sa opäť sťažujú na študentov, ktorí cestou infozákona žiadajú informácie a stanoviská.
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Dvonč povedal, že mestá a obce sú úzkej spolupráci so školami otvorené, no považujú za nekorektné, ak podstatnú časť svojej práce presunú žiaci a študenti na zamestnancov úradov.
Mestá a obce tvrdia, že študenti využívajú zákon o slobodnom prístupe k informáciám na získanie podkladov pre svoje záverečné, či iné práce.
Infozákon chcú zmeniť
Úrady podľa tvrdení samospráv dostávajú siahodlhé dotazníky.
Študenti tiež požadujú archívne, či štatistické údaje, ktoré sú často voľne dostupné na vlastných webových stránkach alebo sú súčasťou iných verejných databáz.
Žiadatelia občas diktujú aj formu poskytnutých údajov, píše v stanovisku pre agentúru SITA hovorkyňa združenia Marta Bujňáková.
"Vytváranie kvalitatívne nových informácií však nie je predmetom základného práva na informácie," upozorňuje ZMOS. Dotazníky, ankety sú podľa samospráv úplne mimo rámec základného práva na informácie.
Na ministerstve spravodlivosti už niekoľko mesiacov pripravujú novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Prieskum vyťaženosť nepotvrdil
Po zmene zákona volajú najmä mestá a obce, ktoré argumentujú, že ich infožiadosti často zaťažujú.
Prieskum Martina Dubéciho z augusta minulého roka tvrdenia samospráv o nadmernej vyťaženosti pre infožiadosti nepotvrdil.
"Z dát, ktoré sa nám podarilo získať, sa ukazuje, že tvrdenia o všeobecnom vyťažení obcí sa na našej vzorke nepotvrdili. V prípade malých obcí vidíme minimálny záujem o využívanie tohto nástroja. Z rozhovorov vieme, že sa informácie získavajú neformálne. Nárast začína pri väčších obciach a mestách, čo je vzhľadom na počty občanov, úkonov či majetku pochopiteľné," napísal Dubéci vo svojom blogu.