BRATISLAVA. Nový zákon o spravodajských službách je pripravený tak, aby v prípade schválenia parlamentom mohol vstúpiť do účinnosti od 1. januára 2015.
V dnešnej relácii TA3 V politike to povedal člen Osobitného kontrolného výboru pre kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) Jaroslav Baška (Smer).
Zdôraznil, že nový zákon precizuje formulácie, na základe ktorých SIS funguje dnes a posilňuje aj kontrolu spravodajských služieb.
"Netreba sa obávať, že Úrad civilného spravodajstva (navrhovaný nový názov pre SIS, pozn. TASR) získa nové kompetencie, nebodaj v oblasti vyšetrovania. Budú vykonávať spravodajskú činnosť," povedal Baška.
"Môžu použiť operatívne a technické prostriedky, ktoré sú tu oveľa precíznejšie zadefinované, ako v dnešnom zákone," dodal. Baška zdôraznil, že návrh zákona posilňuje aj poslaneckú kontrolu tajných služieb, napríklad v oblasti odposluchov.
Člen osobitného kontrolného výboru za SDKÚ Martin Fedor ocenil, že oproti oficiálnej verzii návrhu zákona, ktorú dostali k dispozícii poslanci, už dnešný návrh nehovorí o tom, že osobe môže byť pridelená spravodajská ochrana aj bez jej vedomia, ale naopak, podmieňuje ju súhlasom dotknutej osoby.
Je však presvedčený, že aj posledná verzia posilňuje právomoci premiéra voči spravodajským službám.
Baška s tým nesúhlasí a upozorňuje, že premiér, ako šéf Bezpečnostnej rady štátu, má už dnes možnosti dávať spravodajským službám úlohy.