Bratislava 27.októbra (TASR) Zvýšenie regulovaných cien, spotrebných daní, prepúšťanie ľudí v štátnej správe a ďalšie nepopulárne opatrenia, ktoré vláda plánuje realizovať v budúcom roku, podľa vládnych predstaviteľov povedú v konečnom dôsledku k zvýšeniu životnej úrovne občanov.
Podpredseda vlády a minister financií SR Ivan Mikloš dnes v diskusnej relácii STV O 5 minút dvanásť zopakoval nevyhnutnosť prijatia nepopulárnych opatrení tak, aby sa udržala a posilnila stabilita ekonomiky. Podľa neho je v súčasnej vláde reálna podpora doriešiť odkladané opatrenia a pripraviť tak Slovensko na vstup do Európskej únie (EÚ). Ide najmä o dokončenie deregulácie cien, privatizácie strategických podnikov a reformy štátnej správy, realizáciu dôchodkovej reformy a splatenie starých dlhov.
Poslanec NR SR za HZDS Ivan Kiňo poukázal na to, že viaceré z uvedených reforiem mohla vykonať už predchádzajúca vláda. Zdôraznil, že Slovensko stále trpí problémom veľkých regionálnych rozdielov a vysokou nezamestnanosťou a ocenil by väčšiu podporu malých a stredných podnikov formou zníženia priamych daní.
Minister výstavby a regionálneho rozvoja László Gyurovszky (SMK) v reakcii na jeho slová uviedol, že práve na rozvoj regiónov by malo v budúcom roku smerovať asi 10 miliárd Sk aj s pomocou predvstupových európskych fondov, ktoré by malo Slovensko v roku 2003 lepšie využívať. I. Mikloš pripomenul, že rozvoj regiónov získa ďalší potrebný impulz po vstupe SR do EÚ vo forme priamych zahraničných dotácií a ďalšej podpory z únie.
Šéf rezortu financií potvrdil, že vláda plánuje pokračovať v privatizácii strategických podnikov a získané prostriedky chce investovať do splatenia dlhov a dôchodkovej reformy. Tá bude oveľa drahšia ako pôvodný návrh bývalého ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Petra Magvašiho, najmä kvôli výraznému posilneniu kapitalizačného piliera. Ivan Kiňo v tejto súvislosti nevylúčil podporu HZDS niektorým vládnym iniciatívam v tejto oblasti, podmienil ich však zárukou, že vláda naozaj použije privatizačné príjmy na dlhy a dôchodkovú reformu. I. Mikloš si vie predstaviť podporu legislatívneho riešenia použitia týchto príjmov i to, že na privatizácii by sa prostredníctvom účasti v kontrolných orgánoch mohli podieľať aj zástupcovia opozície. Podľa L. Gyurovszkeho by mohlo ísť napríklad o účasť opozície v Dozornej rade Fondu národného majetku (FNM) SR.
Vláda sa v nasledujúcich rokoch bude musieť zaoberať aj reformou verejnej správy. I. Mikloš pripomenul, že vládny návrh štátneho rozpočtu počíta s prepustením asi 1 700 súčasných zamestnancov štátnej správy a obmedzením prijímania nových pracovníkov. Nevedel zatiaľ povedať, kedy vláda pristúpi k zrušeniu okresných úradov, predpokladá však, že by tak mala urobiť v tomto funkčnom období.
V závere relácie minister financií pripomenul, o koľko by sa v budúcom roku mali zvýšiť regulované ceny, pričom zdôraznil, že pod priamu vládnu reguláciu spadajú už len dve oblasti nájomné a doprava. Podľa jeho informácií by od nového roka mali ceny plynu v priemere vzrásť o 30 %, elektrickej energie o 20 %, cestovného o 15 % a nájomného, týkajúceho sa len bytov v štátnom a obecnom vlastníctve, o 80 %. Zvyšovanie cien by mali kompenzovať opatrenia pre sociálne slabšie vrstvy vo forme adresnejšieho príspevku na bývanie.
* fra gl