Novela zákona o prídavku na dieťa ukladá rodičom detí od troch do šiestich rokov nahlasovať úradu práce, kto sa o ne stará. Rodičia však stále nemajú vo veci jasno a na úrad sa obracajú aj vtedy, keď nemusia. Mnohí to však doteraz vôbec neurobili a môže sa stať, že si koledujú o problém. Nesplnenie povinnosti môže viesť k pozastaveniu prídavku na dieťa.
PREŠOV. Zaujímalo nás, aké skúsenosti s touto povinnosťou majú na prešovskom úrade práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).
Ako sme sa presvedčili, úradníci z oddelenia štátnych sociálnych dávok dostávajú denne desiatky rôznych otázok od málo informovaných rodičov. Pýtajú sa, akým spôsobom si majú oznamovaciu povinnosť splniť.
„Ja som poslala hlásenie mailom a vrátil sa mi, tak som sa prišla osobne opýtať, ako to mám urobiť. Vraj majú na to tlačivá, ale nakoniec som zistila, že svojho 5-ročného syna ani nemusím hlásiť. Myslím, že ľudia dostali málo informácií a nevedia, koho presne sa to týka,“ povedala nám Martina Baranová.
Iná mamička sa už o potrebe vyplniť zvláštne tlačivo dozvedela a prišla si ho na úrad vyzdvihnúť.
„Počula som, že sa dá vytlačiť aj z internetu, ale nenašla som ho, tak idem radšej osobne,“ dodala pani Lenka.
Treba elektronický podpis aj občiansky s čipom
Tí, ktorí sa domnievali, že stačí hlásenie poslať mailom, totiž narazili na nečakaný problém. Maily sa im vrátili, lebo nevedeli, že musia mať k dispozícii aj overený elektronický podpis a nový občiansky preukaz s čipom.
„Rodičia nezaopatrených detí postupne zasielajú poštou, prípadne osobne prinášajú na úrad vyplnené odporúčané oznámenia o poskytovaní starostlivosti o dieťa. Do dnešného dňa evidujeme 45 oznámení, z nich 41 nebolo potrebné predkladať, pretože povinnosť sa na ne nevzťahuje. Ide o deti, ktoré dovŕšili vek tri roky pred 1. 2. 2014,“ informovala nás hovorkyňa ÚPSVaR v Prešove Štefánia Kacianová.
Kedy nemusia nahlásiť pobyt dieťaťa?
Nová povinnosť sa teda týka rodičov, ktorých dieťa dovŕšilo 3 roky až po 1. februári 2014.
Príslušný úrad musia informovať o tom, či ich dieťa ostáva doma s opatrovateľkou, starými rodičmi, prípadne do ktorej materskej školy chodí.
Ak má dieťa teraz 5 alebo 6 rokov, nemusia nahlasovať nič. Predpokladané obavy z toho, že budú musieť úradu hlásiť aj pobyt počas dovolenky či choroby sú zbytočné. Povinnosť sa na tieto prípady nevzťahuje. Treba to však zopakovať vtedy, ak dôjde k zmene bydliska alebo predškolského zariadenia, ktoré dieťa navštevuje.
Fakty
Ako ohlásiť, kto sa stará o dieťa?
Oprávnená osoba je povinná po dovŕšení troch rokov veku dieťaťa oznámiť platiteľovi (ÚPSVaR) písomne alebo elektronickými prostriedkami so zaručeným elektronickým podpisom, akým spôsobom a kde bude zabezpečovaná starostlivosť o toto dieťa počas trvania nároku na prídavok na dieťa a príplatok k prídavku.
Táto povinnosť sa neskúma vtedy, ak starostlivosť o nezaopatrené dieťa zabezpečuje rodič alebo osoba, ktorej je dieťa zverené.
Oznámenie o spôsobe a mieste zabezpečovania starostlivosti o dieťa sa týka výlučne nezaopatrených detí, ktoré od účinnosti zákona, teda od 1. 2. 2014 a neskôr dovŕšili vek troch rokov. Nezahrňuje deti, ktoré dosiahli vek troch rokov do konca januára 2014.
K tomuto účelu slúži odporúčané tlačivo „Oznámenie o poskytovaní starostlivosti o dieťa na účely prídavku na dieťa“, ktoré majú k dispozícii úrady práce, sociálnych vecí a rodiny a taktiež sa nachádza na webovej stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Bratislava a aj Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Prešov.
Pokiaľ by došlo k podstatnej zmene spôsobu a miesta výkonu starostlivosti o dieťa (napríklad vylúčenie zo zariadenia, zmena zariadenia a podobne), takúto zmenu je potrebné oznámiť úradu.
Za podstatnú zmenu nemožno považovať napríklad obdobie, keď dieťa je prechodne u starých rodičov na prázdninách alebo je choré, prípadne na dovolenke, avšak stále je v evidencii predškolského zariadenia.
Zdroj: ÚPSVaR

Beata
Balogová
