Epidemiológovia a hygienici už poznajú genotyp vírusu, ktorým sa v priebehu piatich mesiacov nakazilo v regióne Zemplína vyše 200 ľudí. Špeciálny laboratórny rozbor v Berlíne potvrdil, že nejde o nový neznámy genotyp mumpsu. Ten, ktorý zaznamenali na východe Slovenska, bol zodpovedný pred pár rokmi za epidémie mumpsu napríklad v Holandsku, Nemecku či Veľkej Británii.
MICHALOVCE. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) už pozná výsledky laboratórneho rozboru mumpsu (parotitídy), ktorý sa pred pár mesiacmi začal šíriť v Zemplíne.
Hygienici sa obávali, aby nešlo o nejaký nový genotyp vírusu, na ktorý nemajú protilátky.
Hovorkyňa ÚVZ Lenka Skalická uviedla: „V súčasnosti je známych 12 genotypov vírusu parotitídy (A až M). Výsledky potvrdili genotyp G, nejde teda o nový genotyp. Bol zodpovedný napríklad za epidémie mumpsu v Českej republike v rokoch 2005 - 2006, v Macedónsku v rokoch 2008 - 2009, Holandsku v roku 2009, v Nemecku v roku 2010 a vo Veľkej Británii v rokoch 2010 – 2011.“
Hygienici: Vakcíny sú účinné
Mumps sa rozšíril od septembra 2013 v okresoch Michalovce, Humenné a Medzilaborce, v obciach Drahňov, Iňačovce, Čečehov v Zbudskom Dlhom a Slovenskej Volovej.
Hygienici zaevidovali prípady najmä u rómskej komunity. Upokojujú, že vakcíny proti mumpsu sú účinné.
„V súčasnosti používaná vakcína sa stále považuje za účinnú. Vo všetkých hlásených ohniskách epidémií v Slovenskej republike boli vykonané cielené vyšetrovania s upozornením na dôslednú domácu liečbu všetkých chorých a minimalizovanie zhromažďovania sa a migrácie obyvateľov,“ uviedla hovorkyňa úradu verejného zdravotníctva.
Dodala, že pri nariadení protiepidemických opatrení je dôležitá spolupráca medzi epidemiológmi, lekármi prvého kontaktu a infektológmi.
„Najdôležitejšie však je, aby protiepidemické opatrenia dodržiavali choré osoby, pretože môžu šíriť ochorenie na ďalšie osoby,“ zdôraznila Skalická.
V Michalovskom okrese ochorelo takmer 200 ľudí
Skalická spresnila, že len v okrese Michalovce sa od septembra 2013 do 7. februára tohto roka vyskytlo 195 prípadov mumpsu.
Infekčná nákaza sa môže šíriť nielen dotykom, ale aj vzduchom.
„RÚVZ so sídlom v Michalovciach nariadil príslušné protiepidemické opatrenia,“ vysvetlila Skalická.
Tie už zaviedli na základe odporúčaní epidemiológov aj pobočky pošty a michalovské pracovisko úradu práce.
Fakty
Ako sa prejavuje ochorenie
Mumps sa zvyčajne prejavuje v prvých dňoch u postihnutého človeka ako akútne respiračné ochorenie horných dýchacích ciest a až následne prechádza do bolestivého zápalu príušnice.
Ochorenie väčšinou sprevádzajú ľahšie zdravotné komplikácie, no v niektorých prípadoch môže spôsobiť aj vážnejšie problémy.
Najznámejšie komplikácie spojené s týmto ochorením sú napríklad nehnisavý zápal mozgových blán a pankreatitída - zápal podžalúdkovej žľazy. U chlapcov môže viesť toto ochorenie až k sterilite.
mpo

Beata
Balogová
