Horšie následky ako fyzický trest môže mať aj to, keď začnete dieťa ignorovať, vraví detský psychológ ŠTEFAN MATULA.
Je bitka účinným výchovným nástrojom?
„Účinný je, ale výchovný nie. Ľudia, ktorí zastávajú bitku, argumentujú tým, že je prípustná v nevyhnutných prípadoch a vtedy, keď je dieťa ešte také malé, že nedokáže pochopiť racionálnu argumentáciu. Dať mu po zadku môže vtedy zabrať. Ja však zastávam názor, že deti sa nemajú telesne trestať.“
Aké majú fyzické tresty dôsledky na psychiku?
„Pokiaľ dieťa vníma takýto trest ako prirodzený následok svojho nesprávneho správania, dokáže to zväčša stráviť. Problém je v tom, že rodičia často nezvládnu svoju agresivitu a dieťa potom bitku vníma ako prejav nadvlády rodiča a jeho zlyhanie. Z odborných tréningov mám skúsenosť, že v skupine dospelých zhruba polovica hovorí, že boli bití. A v tejto skupine je zároveň častejšie, že fyzické tresty používajú na svojich deťoch aj oni.“
Ako má rodič reagovať, keď dieťa očividne testuje hranicu, kam môže zájsť?
„Ak sa dieťa hodí na zem, lebo niečo chce, najúčinnejšie je nechať ho vypeniť. Samozrejme, ak pôjde auto, treba zasiahnuť.“
Nie je na mieste dať dieťaťu po zadku, keď svojím konaním ohrozí seba alebo iných, aby si neprípustnosť svojho správania zapamätalo?
„Dieťa to prežíva ako pokorenie a prevahu dospelého a nie ako prirodzený následok nesprávneho konania.“
Aké výchovné techniky sú alternatívou k telesným trestom?
„Bolo dávno dokázané, že z psychologického hľadiska je neprítomnosť odmeny oveľa efektívnejšia ako trest. Funguje, keď dieťaťu poviete, máš nárok na toto, ale keď spravíš toto, tak to nedostaneš.“
V čom môže byť spoločnosť bez fyzických trestov iná?
„Môže sa v nej lepšie žiť, lebo je v nej menej agresivity. Hoci niekedy má oveľa horšie následky psychická agresivita, keď rodič manipuluje s dieťaťom. Napríklad, keď matka prestane komunikovať s dcérou, pretože tak ju vychovávala jej matka a ona si pamätá, aké to bolo účinné. Dieťa však tomuto embargu nemusí rozumieť a môže to mať oveľa horšie dôsledky ako fyzické potrestanie.“

Beata
Balogová
