BRATISLAVA. Peniaze na pomoc Rómom už nemajú končiť mimo osád v projektoch, ktoré s Rómami nemajú takmer nič spoločné.
Rozvojový program OSN – UNDP presvedčil slovenské ministerstvá, aby sa o projektoch pre Rómov rozhodovalo podľa Indexu segregácie.
Určia kritické oblasti
„Ide o matematický model, ktorý roztriedi obce a mestá podľa toho, v akých podmienkach tam Rómovia žijú,“ vysvetľuje analytik UNDP Daniel Škobla.
Zohľadnia tak počet obyvateľov v lokalite, počet Rómov, či je tam vybudovaná kanalizácia, vodovod, elektrina, plyn. Započítajú napríklad aj to, koľko chatrčí je v osade, počet studní, pozemky alebo verejné osvetlenie.
UNDP minulý rok aktualizovalo Atlas rómskych komunít, kde detailne opisuje situáciu vo vyše tisícke obcí a miest. O skutočnej situácii v osadách tak majú prehľad.
S novinkou už počíta aj ministerstvo práce, ktoré bude spravovať 300-miliónový balík na riešenie problémov s Rómami.
„Index určí, kde je situácia kritická a kde treba adresne pomôcť,“ potvrdil Michal Stuška, hovorca ministerstva práce.
Obce s osadami rozdelia do troch skupín podľa toho, v akých podmienkach tam ľudia žijú.
Budú kontrolovať projekty
V minulosti štát dotácie posielal napríklad aj na kurzy ustajňovania koní či vydláždenie námestia v obci. „Pomoc neprišla tam, kde bola najviac potrebná,“ vysvetľuje Škobla, prečo vytvorili segregačný index.
Katastrofálne podmienky v osadách si všimli aj v Bruseli. Počas nastavovania nových operačných programov žiadali, aby Slovensko rozdeľovalo peniaze efektívnejšie.
„Nové projekty sa budú kontrolovať priamo na mieste,“ vraví Michaela Paulenová, hovorkyňa ministerstva vnútra, ktoré zastrešuje aj úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity.
Samosprávy s najhoršími osadami nebudú musieť predkladať projekty, ale o pomoc z eurofondov iba požiadajú.
Škobla priznáva, že matematický model nemusí vždy presne opisovať realitu. Podmienkou je pravidelná aktualizácia Atlasu.
Slovensko bude prvou krajinou, kde sa index segregácie vyskúša.

Beata
Balogová
