Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
BRATISLAVA. Minister spravodlivosti Tomáš Borec využil mimoriadne oprávnenie, aby zabránil uväzneniu človeka zo Smeru právoplatne odsúdeného za korupciu.
Bývalý košický poslanec František Olejník do väzenia nepôjde vďaka tomu, že Borec rozhodol o odklade výkonu rozsudku.
Minister tiež podal v prospech Olejníka dovolanie, lebo na rozdiel od špeciálneho a Najvyššieho súdu zistil, že je zrejme nevinný. Dovolaním sa musí zaoberať Najvyšší súd.
Na prípad upozornil týždenník Trend.
Možnosť odkladu výkonu rozsudku či prerušenia trestu podľa neho využíva minister spravodlivosti len ojedinele.
V minulosti tak urobil iba raz v prípade ženy, ktorá zabila svojho muža. Súdy to napokon kvalifikovali ako nutnú obranu.
Borec: Súdy pochybili
Kto to je
František Olejník (64)
v košickom zastupiteľstve bol v koalícii Smer, HZDS, SNS, SF;
v rokoch 2005 až 2009 bol za Smer poslancom vo VÚC;
bol tiež dekanom Leteckej fakulty Technickej univerzity;
Špeciálny súd ho uznal za vinného z korupcie v júli 2012;
Najvyšší súd mu vlani v apríli potvrdil päťročný trest.
V Olejníkovej korupčnej kauze vydal Borec rozhodnutie o odklade 29. januára.
Odmieta, že by konal na základe politickej objednávky. „Prvostupňový aj odvolací súd nevykonali dokazovanie v rozsahu, ktorý je nevyhnutný pre správne rozhodnutie v merite veci,“ tvrdí Borec.
Súdy podľa neho rozhodli bez relevantných dôkazov. Čo konkrétne im vyčíta, nespresnil.
Špeciálny súd uznal Olejníka za vinného z toho, že v roku 2008 v košickom zastupiteľstve vybavil medzi kolegami z klubu schválenie predaja dvoch nehnuteľností podnikateľovi Jozefovi Maskaľovi pod cenu.
Olejník mal za to podľa súdu prisľúbený úplatok 340-tisíc korún (vyše 11-tisíc eur). K odovzdaniu peňazí nedošlo. Polícia proti aktérom zasiahla po schválení predaja v zastupiteľstve.
Polícia korupciu zdokumentovala najmä na základe niekoľkomesačného odpočúvania telefonátov.
„Zvukové záznamy bez akýchkoľvek pochybností svedčia o tom, že v rámci hlasovania bola zistená korupcia,“ konštatoval predseda senátu Najvyššieho súdu Juraj Kliment.
Poukázal aj na to, že Olejník po hlasovaní poslal sprostredkovateľovi kšeftu SMS správu, v ktorej oznamuje, že „hlasovanie prešlo o jeden hlas, pričom zabezpečil deväť hlasov v prvom hlasovaní a osem v druhom“.
Najvyšší súd päťročný trest pre Olejníka potvrdil v apríli minulého roka. Nástupu do väzenia sa exposlanec vyhýbal.
Nebol to úplatok
Olejník počas vyšetrovania odmietol vypovedať. Na súde korupciu odmietol. Suma 340-tisíc korún, spomínaná v odpočúvaniach, bola podľa neho sponzorským darom.
Súdy však konštatovali, že o žiadnom sponzorstve v telefonátoch reč nebola. Stanovisko Olejníka sa redakcii vo štvrtok získať nepodarilo.
Borec podľa zistení SME v dovolaní konštatuje, že odpočúvanie žiadnu korupciu nedokazuje. V prospech Olejníka sú podľa neho aj výpovede ďalších poslancov, ktorí na súde odmietli, že by ich pred hlasovaním ovplyvňoval.
Na základe dovolania sa musí kauzou teraz opäť zaoberať Najvyšší súd. Šéf Smeru Robert Fico stanovisko k Olejníkovi neposkytol.
Opozícia zvoláva mimoriadne brannobezpečnostný výbor.

Beata
Balogová
