BRATISLAVA. Monitorovacia správa, ktorá priebežne hodnotí plnenie úloh rámcového dokumentu pre integráciu slovenských Rómov, je fraškou.
Pre agentúru SITA to povedal programový riaditeľ Nadácie Milana Šimečku Laco Oravec.
Stratégiu SR pre integráciu Rómov do roku 2020 schválila vláda Ivety Radičovej v januári 2012.
Mimovládne organizácie upozorňujú, že súčasná garnitúra sa k nej doposiaľ otvorene neprihlásila a tak v monitorovacej správe rezorty odpočítavajú úlohy z dokumentu, ktorý pre nich akoby ani neexistoval.
Monitorovacej správe plnenia úloh v rokoch 2012 a 2013 sa momentálne skončilo medzirezortné pripomienkové konanie. Kriticky sa k materiálu postavili najmä Nadácia Milana Šimečku, Centrum pre výskum etnicity a kultúry, Člověk v tísni - Slovensko a občianske združenie Krásny Spiš.
Ministerstvo vnútra iba prepisuje
Zatiaľ čo rezort vnútra do správy podľa mimovládok nekriticky prepísal množstvo vyhodnotení jednotlivých ministerstiev o tom, ako sa postupne posúvame v integrácii Rómov, zástupcovia tretieho sektora majú na kroky Slovenska v tejto oblasti celkom iný názor. Mnohé úlohy takto podľa oficiálneho materiálu úrady a orgány buď priebežne plnia, alebo sú už splnené
. Vinu na tom nesie aj úrad splnomocnenca pre rómske komunity, ktorý na rezorty netlačí dostatočným spôsobom, hovorí Oravec. Oveľa korektnejšie by podľa neho bolo, keby sa vláda otvorene vyjadrila, že sa dokumentom riadiť nemieni a s integráciou sa chce vyrovnať po svojom. Veď už v súčasnosti má vlastnú, tzv. rómsku reformu pod taktovkou ministerstva vnútra.
Výsledky nie sú vidieť
Ako ďalšie monitorovacej správe mimovládky vyčítajú, že vytvára dojem o tom, aký "kus práce" v postupnej integrácii Rómov štát urobil.
No pri pohľade na stav veci ostáva visieť vo vzduchu otázka, aký pokrok sme v tejto oblasti skutočne dosiahli.
Kálmán Petöcz z Helsinského výboru pre ľudské práva na Slovensku pre agentúru SITA povedal, že základný dokument má veľmi dobrý zámer. Integráciu Rómov rieši totiž komplexne a jeho jednotlivé časti sú poprepájané. Do súvislostí spája vzdelanie, bývanie, prácu, zdravie aj ľudské práva.
Ako dodáva, Slovensko sa, bohužiaľ, stratégiou riadi len deklaratívne. Odvoláva sa na ňu v rôznych správach pre medzinárodné orgány, no v skutočnosti sa o ňu na domácej politickej scéne neopiera.